şükela:  tümü | bugün
 • merhabalar ekşi sözlük ahalisi,
  dilek akçabelen bir yoğun bakım hemşiresi. yıllarca bir sürü insanın sağlığına kavuşmasına vesile olmuş bir sağlık çalışanı.

  34 haftalık hamileyken covid teşhisi konularak hastaneye yatırılmış ve bebeği tunç sezeryan ile alınarak yaşama tutunmuş. bebeğini birkaç saniye uzaktan görebilmiş sadece :( ancak hemen sonrasında dilek'in durumu ağırlaşmış ve yoğun bakıma alınmış. 40 günden fazla süredir yoğun bakımda ve fibrozis nedeniyle ciğerleri artık işlevini yerine getiremiyor. şu aşamada tek çözüm akciğer nakli.

  elbette akciğer nakli canlı dönordan alınamıyor, bu aşamada herkesin eli kolu bağlı. peki sevgili ekşi sözlük, siz nasıl umut olabilirsiniz? tabi ki bu haberi yayarak ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak. varsa tanıdıklarınız vasıtasıyla haber kanallarında görülmesini sağlayarak. çünkü ailesinin en büyük sıkıntısı haber olamamak, insanlara ulaşamamak. elbette akciğer nakli için donör lazım ama bu bilinç oluşmadan dönor sayısı artmayacak. sizden ricam, bir şekilde bunu yaymanız. sosyal medyada sağlık bakanlığı ve fahrettin kocayı etiketlemeniz. ne bileyim, elinizden ne geliyorsa işte... tunç bebeğin annesine kavuşabilmesi için lütfen yardım edin. sağlıcakla kalın.

  edit 1: eşi tansu ile görüştüm. onun da sizlerden tek isteği yoğun bakımda yatan, beyin ölümü gerçekleşmiş tanıdığınız veya yakınınız varsa ailelerini bu konuda teşvik etmeniz. ya da böyle bir durumda karar verici pozisyonundaysanız organ bağışı yönünde karar almanız. bunlar elbette dile kolay şeyler ama düşünsenize, bir organ bir ailenin ve en önemli minicik bir bebeğin hayatını komple değiştirebilir.

  edit 2: az önce gelen bir haber üzerine dilek'in beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrendim. ne yazık ki olmadı, zaman yetmedi. şu an çok üzgünüm :( herkese verdiği destek için çok teşekkür ederim.

  edit 3: şu an için kalbi atmaya devam ediyor ve cihaza bağlı şekilde yaşamaya devam ediyormuş. doktorun dediği, beyin ölümü %99 gerçekleşmiş ve mucizelere bağlıymış durumu. minik, miniminicik bir umut var galiba. tek bildiğim bu.

  tunç bebeği görebileceğiniz ve benim de yakın arkadaşım olan eşi tansu akçabelen'in verdiği bir röportaj: https://twitter.com/…0tv/status/1265647697203064833

  kardeşinin attığı tweet: https://twitter.com/…ggg/status/1266006641868226562

  cnn'de haber tweeti:
  https://twitter.com/…urk/status/1265559389366353920
 • tüm tanıdığım yazarları bu başlığı yukarıda tutmak için destek vermeye davet ediyorum.
 • bazı konularda maalesef şöyle başlıklar zeynep bastık başlıkları kadar dikkat çekemiyor, gündemde kalması gereken başlıklardan. tez zamanda şifa bulmanız dileğiyle.
 • çok zor bir durum. allah yardımcıları olsun.
 • öncelikle paylaşılmıştır. umarım sağlığına kavuşur hemşire hanım. tüm sağlık çalışanları gibi kendisinin de bu sürecin kahramanlarından biri olduğunu unutmayalım.
 • inşallah bulunur uygun donör... başlığa yazalım arkadaşlar. bu ülkede organ bağışına önem verilmiyor. empati yapın biraz yarın veya seneye bizim organa ihtiyacımız olmayacağının garantisi var mı ?
 • (bkz: yukarı)
 • umarım uygun donör bulunur dediğimdir.

  kısa sürede güzel habere ihtiyaç için önemsenmesi gereken başlık.
 • gerçekten çok üzüldüm. hesabımın olduğu bütün sosyal medya mecralarından paylaşmaya çalışacağım. umarım en kısa zamanda çözüm bulabiliriz.

  çok geçmiş olsun.
 • yukarıda tutulması gereken başlık. umarım kısa sürede uygun donör bulunur da annesi yavrusuna kavuşur.

  edit: maalesef dilek hemşireyi kaybettik. allah rahmet eylesin, yakınlarına da sabır versin. hayat çok zor bazen, kelimeler kifayetsiz kalıyor..