şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir şey dilemek..
  doğum günlerinde pasta üflemeden yapılır genelde..
  aynı isimde iki arkadaş arasında yapanlar da mevcuttur..
 • bir de adı dilek olan birinin koluna yapışılır dilek tut denildiği zaman..
  bunu yapanlardan uzak durmak süperdir, fevkaladedir
 • 2 aynı ada sahip olan kişinin arasına teklifsizce girilir ve ıkınır gibi gözler sıkılıp dilek dilenir.*araya giriyorsun da sorsana bi ben izin veriyor muyum??
 • kızların iki benzer ya da özdeş özelliklere sahip olan şeylerin**** arasına girip tuttuğu şey. misal; erkeklik organı. (bkz: bacak arası)

  - hayatım ay çok heyecanlıyım...
  - neden?
  - baksana bacaklarının arasındayım yani iki bacak arasındayım... artık tutmam lazım...
  - geç bile kaldın!
  - ayy inşallah olur...
  - töbe yarabbi... nolucak yavrum... olmazsa bi daha tutarsın... hadi tut artık da başlayalım...
  - tamam tamam tutuy... necmi? sen neden bahsediyosun!
 • istediğin birşeye uğraşmadan kolay yolla ulaşma yontemdir çoğu zaman. birçok yolu vardır.taarikat şeyhini şeyini öperek bile dileyenler vardır.akıllara virus valla..
 • küçükken biri söylemiş, benim de inanasım gelmiş. bir meyveyi, o yıl ilk kez tadacaksam, ağzıma atmadan önce tutarım bir dilek. geçen pazarcı hambeles uzattı bir avuç, ben durdum düşüneyorum. annem hayırdır dedi, nedendir bekliyoruz uzundur; yaa dilek tutayoruz anuş dedim ben de. ne vakit mevsimin ilk çileği, ilk mandalinası elimde, dünya güzellik müsabakalarına çıkmış avanak güzeller gibi doğru yanıtı düşünür bulayorum kendimi. dünyada barış olsun isteyorum, herkes için adalet, herkes için ekmek bilmemne. çok yaşımdayım, çok mevsimler gördüm türlü mevyeler içinde ama bugüne dek bir ev, bir araba istemek kısmet olmadı. gel gör ki ağzım onca sulanmış, şörüklenmiş bir halde bile isteyince, dünyaya barış gelmeyor; kirazlarla ittifakım sefaletimize fayda etmeyor. bir mevsimin bir meyvesini olsun diyorum sonra, piyangodan para çıksın diye yesem ne olur. o meyve geçince elime lakin yine dünya güzeli kesileyorum en masumundan. aceptir bu meyvelerde bir güç mü var? meyvenin kıymetini, o olgunlaşıncaya geçen zamanın bilinciyle bilen, tatmaya bedeli emeğiyle hak eden ama yine de onu tadabildiği için kendini şanslı hisseden kişi; lokmasının hazzını başka bir faydacı hazzın dileğiyle gölgeleyemeyor. bu mevsim de lokumuz trabzon hurmaları, bu mevsim de diliyoruz dünya herkese hakkınca pay etsin meyvelerini. yiyelim, güzelleşelim.
 • atmosfere goktası girdiginde yapılınca gerçekleşmesi daha garanti olan eylem.
 • ne idüğü belirsiz, ne için yapıldığı da belirsiz bir eylemdir. doğum günü pastasının mumlarını üflerken dilek tutulur, aynı isimde iki kişinin arasındayken dilek tutulur, falan filan... yıllardır anlayamadığım bir olaydır. bu dilek ne zamana kadar tutulur, bu dilek kimden dilenir arasında bulunulan 2 kişiden mi? ki bu dilek onlara söylenmez eee söylenmediğine göre onlar da bilemez. pasta mumları üflenirken tutulan dilek pastaneciden mi mumcudan mı yoksa pastayı alandan mı çevredekilerden mi medet ummaktadır. yoksa bu dilek dini bir kavram mıdır. dini bir kavramsa bir ibadettir çoğunluğu müslüman bir ülkede yaşıyor olmama rağmen islamiyette böyle bir ibadet şekli duymadım. diğer dinlerde varsa müslüman kişi niye dilek tutar. bu aslında bir duadır da saçma olacak diye mi dilek denmiştir. hani yağmur duasına eyvallah da pasta veya mum duası olmaz hani yakışık olmaz, iki aynı isimli kişi duası da hoş olmuyor zaten en iyisi biz buna dilek diyelim de aradan geçiştirelim mi demişler.

  not: nerelerde dilek tutulur ve nerelerde bırakılır bilmediğim için 2 örnekle sınırlı tuttum idare ediliversin
 • uçarken tutulan dileklerin gerçekleştiği görülmüştür.
  köprü altından geçerken tutulan dileklerin ise gerçekleşmediği görülmüştür.
 • enfes bir genç osman yavaş şarkısı, gökyüzü masmavi albümünden. aylin aslım ile düettir.

  burda da linki vardır.
  sözleri de şöyledir*:

  geceleri seni düşünür dururum
  sen ve ben, ve engelleri.
  birlikte olmayışımızın nedeni,
  belki de..
  bir çok neden olabilir.

  fakat..
  yüzüme güldüğünde
  uçar içimdeki karanlık..

  böyle sürer gider gece
  düş ve düşüncelerle..
  ve sabah güneş doğarken

  geceleri seni düşünür dururum
  sen ve ben ve engelleri
  birlikte olmayışımızın nedeni
  belki de..

  böyle sürer gece
  düş ve düşüncelerle..

  ve sabah güneş doğarken..
  düşler bitmiş olur
  engeller ve farklar
  aşılmayacak kadar yüksek olur..