şükela:  tümü | bugün
  • kusadasında en guzel koylara ev sahipligi yapan, guzelcamlının otesindeki milli park.
  • 4 tane halka acık koyunun ilerisinde askeriyenin sahip cıktıgı baska koylara da sahiptir, bu koylara sivil olarak sadece tekne ile gidilebilir. en ucundaki bogaz ise yunan adasına yakınlıgı nedeniyle yasaklıdır ama surekli su akısından dolayı son derece soguktur*.
  • kuşadası'ndan düzenli minibüs kalkar buraya. dedemin* orman genel müdürlüğü'nden emekli oluşu nedeniyle babamın serbest giriş kartı vardı, esti mi giderdik.
  • bu ulusal parki ziyaret etmenin -bence- en guzel yolu, guzelcamli'dan kalkan teknelerdir. bir ornegi icin (bkz: dolunay boat tour)
    sabah 9-10 gibi hareket eden, aksam 4-5 gibi donen bu tekneler, karayoluyla girmenin yasak oldugu burna kadar gittiklerinden, samos (sisam) adasinin evlerini yakindan gormek mumkun olur. yesil ve mavinin birbirine bu kadar guzel yakistiklari bir baska yer varsa da ben henuz goremedim. burunda gorulebilecek bayrak adasi da ilginc bir mekandir.

karayoluyla gidildiginde gorulebilen sarikaya kanyonu hakkinda cok sey duymus olsam da henuz oraya girmeye cesaret edemedigimden, hakkinda yorum yapamiyorum.

akdeniz foku ve deniz kaplumbagasi gibi soylari tukenmekte olan hayvanlara ev sahipligi yapmasinin yaninda, anadolu leoparinin da hala icinde yasadigi varsayilan, hatta ambleminde de bu hayvana yer veren ulusal park. kuzey anadolu'ya ozgu bircok bitkinin en guneye indigi, bitkisel zenginlik acisindan da ulkemizin esi zor bulunur yorelerinden biri.

1990'larda, yarimadanin guneyinde yer alan menderes deltasi kus cenneti de ulusal park sinirlarina dahil edilmis ve ismi "dilek yarimadasi-buyuk menderes deltasi milli parki"* olarak degistirilmistir.
  • guzelcamli beldesi sinirlari içinde bulunan, turkuazin varligini en guzel sekilde yansitan milli park. 4 tane karayoluyla ulasilabilecek koylari vardir;ama asil güzellik karadan ulasmanin yasak oldugu koylardadir.buralari görmek icin guzelcamlidan bot turlarina basvurulabilir.hatta fazla gaza gelen yunanistan'a ait sisam adasina burdan mesafe cok kisa oldugu icin kaçabilir.halk dilinde adi kalamaki dir. milli parkın bu bölümü samsun dağlarının samos a bakan yüzüdür.
    menderes deltasina bakan tarafı ise ayrı bir güzelliktir. burdaki ormanların büyük bölümü 1996 da yanmıştır. eski bir rum köyü olan doğanbey de samsun dağlarının bu yamaçlarındadır. mili parkın sınırları buraları da kapsar. bir kanyon vardir milli park içinde.kanyona çıkıp, daha sonra dağ yoluna dönen rotayı takip ederek zirveye ulaşıp buradan doğanbey köyüne kadar inmek mümkündür. bu yaklaşık kanyonun girişinden doğanbey köyüne kadar yürüme hızı ile tahmini 5 saatinizi (dinlenme dahil) alır. dönüşe derman kalmayacağı için güzelçamlı ya doğanbey den minibüsle söke oradan da yine minibuse binerek gidebilirsiniz.
  • 15 yıldır hiç bıkmadan gittim. benim için yeşildi denizdi derken sonradan keşfettim önemini. meğerse botanik olarak en fazla çeşitliliğe sahip milliparklardan (dünya yüzeyinde) biri. aynı zaman da dilek yarımadası burnu ile samos adası arasında yer alan burun dünyanın en derin ve deniz altı botaniği olarak en zengin yerlerinden biri. bu aralar gazetelerden takip edebildiğim kadar samos ve güzelçamlı arasında günübirlik deniz seferleri düzenlenecekmiş vizesiz olarak. ahh keşke olsa da hep bu kıyılardan baktığım yerlere gidip bir de bu kıyılara ordan bakabilsem. son koy (karasu koyu) harikadır, suyu burna yakın olduğu için diğerlerinden daha temizdir ve oradaki kır gazinosunu işleten insanlara samimi yaklaşırsanız tüm sorunlarınıza yardımcı olurlar. gidin görün beğenmezseniz bir hafta prag tatili benden :)
  • resmi adı "dilek yarımadası - büyük menderes deltası milli parkı"dır.
  • tam adı, dilek yarımadası - büyük menderes deltası milli parkı'dır. ve maalesef burasını da ranta kurban etme yolunda önemli adımlar atılmaktadır.
    http://www.yapi.com.tr/…aber_detay.asp?newsid=48989
  • koruma altındaki yaban domuzlarına " hoşt " bile diyemediğiniz için yaban domuzları sizi tenhaladımı, teşilmedik eşyanızı bırakmazlar.yiyecekleri yaban domuzlarına kaptırmamak için, yiyeceklerin başında nöbetleşe beklemek gerekir.
    fi tarihinde birkaç ailelik kalabalık bir grubun erkekleri toplu halde namaza durdukları sırada, domuzlar bu kişilerin yiyeceklerine girişmişti de kadınlar çil yavrusu gibi dağılırken, erkekler de namazı bırakamayarak çaresizce domuzların talanını izlemişti.
    velhasılı domuzlar yiyeceklere karşı acımasızdır bu milli mekanda, tedbir almak gerek.
  • dilek yarımadası aynı zamanda , artık bu coğrafyada tarih olan muhterem yaratık anadolu kaplani'nın en sön görüldüğü bölgedir...