şükela:  tümü | bugün
 • bu vapur hatti tekrar i$letilmektedir ve kadikoyden anadolu kavagina kadar bogazin iki yakasinda ortaköy, kanlica gibi nadide semtlerde duraklayarak gider. sabah biner aksam dönersiniz.
 • besiktas iskelesinden 10:50 ve 13:50 de hareket eder,kanlica'da sekerli yogurt saticilarinin girip satis yapmalarina yetecek kadar kisa bir mola verdikten sonra anadolu kavagi'nda balik,midye vs yemenize ve ufak bir gezi yapmaniza yetmek uzere 2 saat kadar bir mola daha verir ve geri doner..cok az bir paraya keyifli bir bogaz gezisi yapmaniz icin iyi bir secenektir..
 • kanlica da hi¢ kimse binmese bile kanlica ya geldiginizde "evet me$hur kanlica yogurdu geldi" diyerek size dumura ugratir. yaz aylarinda bu vapurla seyahat ederken kendinizi azinlik gibi hissedebilirsiniz.
 • bunun bir de gezi seferi versiyonu vardır ki, giriş kapılarında biletçi amcalar otomatiğe bağlanmış bir şekilde "tikııııt" diye bağırırlar binenlere.
 • 1990'ların ortasına kadar boğaz hattında çalışan emektar vapurlara verilen ad. esas dilenci vapuru ünvanını kazanan hat eminönü - yeniköy hattıdır. 15:50'de eminönü'nden kalkan vapur sırasıyla barbaros hayreddin paşa, ortaköy, arnavutköy, bebek, kandilli, anadoluhisarı, kanlıca, çubuklu, paşabahçe, beykoz'a uğrar ve 17:50'de yeniköy'e ulaşırdı. daha sonra tersanede çalışan işçileri kanlıca, çubuklu ve paşabahçe'ye bırakmak üzere tekrar istinye'ye hareket eder ve en sonunda 19:00 civarında beykoz iskelesine bağlanır ve sabah 08:00'de eminönüne hareket edene kadar geceyi orada geçirirdi.

  18:15'de eminönünden kalkan ve "işçi vapuru" olarak isimlendirilen eminönü - beykoz vapurunun bu mesafeyi 1 saatte alabilmesi "dilenci vapuru"'nun ünvanını ne kadar hakettiğini gösterir.

  bu sefere tayin edilen vapurlar o günün en eski teknolojiye sahip vapurları arasından seçilirdi. büyük kısmı tahtadan olanların ayrıca ön güvertelerinin üstü açıktı ve titanic'inkine benzeyen uzun, eğik bir bacaları vardı. bu vapurların hemen hepsi 1990'ların başında hurdaya ayrılmıştır. "kalender", "güzelyalı", ve "yalova" gönüllerde hep yaşayacak olanlarıdır.
 • kiçini sallaya sallaya her yere ugrar ve 10 dakikalik kisa göçebelikler yasar.
 • güzeller güzeli boğaziçi'nin her iskelesinden aşk dilenir efendim bu vapur, varsa payına düşeni alır sonra pervasız her limanda bir sevgili bırakır.
 • 1970'lerde ara güler'in herhangi bir iskeleden çektiği buğulu, siyah beyaz, melankolik bir istanbul akşamının resmini bana hatırlatmış yorgun vapurlar. fonda da roy ayers'dan 'reaching the highest pleasure'..