şükela:  tümü | bugün
  • 25 yaşındayım.bu yaşıma kadar pek çok dilenci ile karşılaştım. (bkz: xd)hiç biri içimde en ufak bir acıma duygusu uyandırmadı.lakin bugün merter metrobüs durağının üst geçidinde karşılaştığım arkadaş bana değişik duygular yaşattı.yağmurlu ve soğuk bir hava vardı bugün ve o genç çocuğun ağlamaklı bir şekilde para istemesi kendimi değişik hissetmeme sebep oldu.ilk kez samimi bulduğum bir dilenci ile karşılaşmıştım.gözleri ile bana yardım et der gibiydi.gözümde bir damla yaş ona para vermemiş olmanın burukluğu ile ordan siktir olup gittim.vicdanım hiç rahat değil keşke gerçekten ihtiyacı olan insanlara gerekli yardımı yapabilsek.
  • bugün bir grup suriyeli çocuk çalıştığım iş yerinden müşterilerin şemsiyelerini çalmış. kamera kayıtlarına baktığımda farkettim, daha geçen gün kutusunu açmış dileniyordu bir tanesi. yanımda ki bi arkadaşımda biraz para vermişti. şimdi bu en yakın örnekti. bundan bir yıl önce falan hastane bahçesinde arkadaşımla yürürken 35-40 yaşlarında bir abla yanımıza yaklaştı ve köyden geldiğini yol parası kalmadığını varsa biraz para verip veremeyeceğimizi sordu. ağlamaktan gözleri kan çanağına dönmüştü. çok samimi buldum ve yol parasının ne kadar olduğunu sordum 4.5 tl gibi bir rakam söyledi 5 tl verdim, teşekkür etti uzaklaştı. biraz yürüdükten sonra arkamı döndüğümde aynı ablanın başka birisinden de para istediğini farkettim. üzüldüm, gerçekten üzüldüm o an arkadaşlar. insanlarda hiç dürüstlük kalmamış, kimseye inanıp güvenemiyorum bile artık.
  • yüzsüzlüğün yüzüne aksetmesidir, ihtiyaç sahibi olmadığının göstergesidir.

gerçekten ihtiyaç sahibi bir insan kimseye el açıp dilenmez, utanır. fakat dilenciliği kendine meslek edinen insanın yüzü kızarmaz, aradaki fark ve koyulması gereken kıstas bundan ibarettir.
  • aynı ses tonları, aynı mimikler, aynı taktikler. bir yerlerde dilencilik akademisi falan mı var da bunlar eğitimden geçiyor? birbirlerinin aynı hepsi. bizim caddede var bir tanesi. kağıt toplama arabasıyla dolaşıyor yanında da çocuğu. ama kağıt toplamıyor, topluyormuş gibi kolpa yapıyor. diğer kağıt toplayıcılar çöpleri karıştırırken o imajıyla fırının önünde para toplamaya çalışıyor.