• perküsyon çalarken parmaklarından saçlarına kadar ritim tutan takdire şayan sanatçı...
  • bunca yıl buraya nasıl yazmamışım diye düşündüm dün akşam konser dönüşü. ben ki feryal öney'in ilk entrysi olmuşum...*

ben bu güzel kadını yıllardır defalarca kardeş türküler ile sahnede gördüm, izledim, hayran oldum. konseri unutup ellerine, saçlarına, müziğin ritminde / müziğe kendi kattığı ritmde kayboluşuna daldım. feryal söyledi, duymadım. başkaları da çaldı, gözlerimi ondan ayırıp bakamadım. diler çalarken kendini kaybetti, ben ona bakarken hipnotize oldum.

kardeş türküler benim onları öğrendiğim 97-98 yıllarından bugüne değişerek/artarak/eksilerek geldi. doğanın akışı budur, sual olunmaz. son konserlerinde diler'e rastlayamaz oldum. ara ara eski günlerin, şarkıların hatırına gidilen konserlerde gözlerim onu aradı, ne aradığını bilmeden.

dün akşam hiç aramazken/ummazken ona bir konserde tekrar rastladım, mutlu oldum, bir kere daha hayran oldum. ne çok özlediğimi fark ettim.

özetle; diler özer çaldığı enstrümana ve içinde bulunduğu sahneye hükmeden / konserde geçirdiğiniz zamana ritmini veren bir ustadır ki hayran oluna.
  • kardes türküler'in iki kez konserini izlemis biri olarak diyebilirim ki sahnede diler özer'i seyredenler bir an konserden kopuyorlar sanirim ve sadece onun perküsyonuna odaklaniyorlar. bu kadar güzel calinmaz ki canim.
  • müzikal kişiğinin yanında, kendisi bir de darüşşafaka'da matematik öğretmenliği yapmaktadır.
  • çoğu izmirlinin kürtlere son yaptıklarından sonra "ne oldu la bu izmir'e? epey faşo dolmuş orası." diyorum kendi kendime. ne yazık ki bir ortamda izmirli biri ile tanışınca bu da mı izmir'in faşo havasından solumuş bazı bazı diye çekinmeme vesile oluyor bu durum . sonra aklıma diler özer geliyor. "izmirli diyorum o'da. varsın izmir faşo dolsun. alayına diler yeter bu izmirlilerin.." diyorum. gerçi o'da göçmen asıllı sanırım.

delikanlı çağlarımızda o uçuşan saçları eşliğinde yana yana izleyip coştuğumuz diler, doğa ananın kendisine biçtiği analık görevinden sonra epey değişmiş. fiziksel olarak yahu. tanıyamaz oldum geçen şans eseri gördüğümde. bebesi güzelliğinden bir parça almış. ve lakin o bebe büyüyünce iade eder tekrar o güzelliğini anasına. önemli olan ruh güzelliği değil mi? di di.
  • saçlarla perküsyonun muhteşem dansı...
  • agzımı bes karıs acık bırakan hatun.kulaklara ve gözlere hitap eden muthis perkusyon sovlarının bayan yaratıcısı.ellerinin o ritmlere nasıl dayandığını tasavvur etmekte zorlanıyorum.ozellıkle sukar sukar ve turna performansları sok edici.
  • tersname'de kendinden geçen, geçiren... performansı ile ayakta alkışlar alan...
  • o incecik vücut ve yağmurdan bile küçük olduğunu düşündüğüm elleriyle beni hayretlere gark eden perküsyoncu. nereden alıyosun o enerjiyi, o davula nasıl vuruyorsun, bana yapıştırsan o zile yapıştırdığın gibi sanırım amele sümüğüne dönerim. öyle hırslı, öyle teslim olmuş, öyle yaşıyor yaptığı müziği... bakakaldım öylece...
  • kardeş türküler konserlerini izleyen tüm erkeklerin aşık, kızlarınsa hayran olup kıskandığı izmirli süper hatun. evlidir, çocuk annesimidir bilinmemektedir.
hesabın var mı? giriş yap