şükela:  tümü | bugün
  • hem gidilen ülkenin dilini hem de bu duruma alternatif olacak uluslararası düzeyde bir lisanı bilmeden tek başına yapılacak macera.
    tecrübe edenler vardır mutlaka , sonu konsolosluk ta bitmeyen böyle bir gezi nasıl olur ?
  • (bkz: ingilizce)
  • ben dilini bilmediğim bir ülkeye değil gezmeye, çalışmaya gittim.

açıkçası dil bilmediğim zamanlar daha çok eğleniyordum, dil bilince bütün keyfi kaçıyor.

keza yine dilini bilmediğim yerlere gezmeye gidince de çok keyif alıyorum. valla çok heyecanlı oluyor.
  • bir de kullanilan alfabe, latin alfabesi degilse back to ilkokul 1.
  • tüm turistler. özellikle ruslar, ukranlar, polonyalılar, belaruslular, moldovalılar bla bla bla.
    hiçbirisi türkçe bilmiyor, hatta ingilizce bileni bile yok.
    hatta bugün bir rus kadın rusça bilmediğim için beni fırçaladı. büyük ihtimalle rusça bilsen senle sevişirdik dedi bana ama anlamadım.

kimse korkmasın, gidin gezin, dil bilmeden neredeyse tüm dünya geziyor.
    araplar bile tek kelime arapça dışında dil bilmeden geziyorlar bir de fırça atıyorlar neden arapça bilmiyorsun diye.
    siz de gidin bir yerlere ve neden türkçe bilmiyorsun sayın amuğa goduğum, gondiklerim sizi diye dolaşın.

hağu machh
    shenk yuuu
  • benim bu...hatta yetmiyormuş gibi bir de yerleştim... cesaret işi, benim ki manyaklık ama tavsiye ederim
  • niyeyse taksim'de her gün aynı şeyi hissediyorum lan ben.

geçen, dükkanın kapısında sigara içiyorum, bi arap "selamın aleyküm" dedi. aleyküm selam deyince başladı arapça bişeyler söyledi. "no arabic" dedim bi sürü kızdı bana. sonra ingilizce niye arapça selam alıyon diye de fırçaladı. lann?!?
  • hele de yanında kafa dengi bir arkadaşın varsa deli gibi eğlenebileceğin bir durumdur.
    roma sokaklarında bağıra bağıda onuncu yıl marşını söylemek, ya da hiç kimsenin sizi anlamadığını bile bilerek mahalle baskısından tamamen sıyrılıp rahatlayarak sohpet muhabbet eğlenmek çok keyifli.
    ama ingilizce şart tabi ki. abartmayalım.
    bu durum turistik açıdan muazzam.

ama yerel dilini bilmediğiniz bir ülkeye taşınmayı düşünüyorsanız, iki kere düşünün derim.
  • on üç temmuzda hanımla yapacağımız operasyon. bekle bizi italya!