• ana dili ingilizce olan bir ülkeye gitmekten çok daha keyifli
  • (bkz: lingua franca)
  • benim bu...hatta yetmiyormuş gibi bir de yerleştim... cesaret işi, benim ki manyaklık ama tavsiye ederim
  • niyeyse taksim'de her gün aynı şeyi hissediyorum lan ben.

geçen, dükkanın kapısında sigara içiyorum, bi arap "selamın aleyküm" dedi. aleyküm selam deyince başladı arapça bişeyler söyledi. "no arabic" dedim bi sürü kızdı bana. sonra ingilizce niye arapça selam alıyon diye de fırçaladı. lann?!?
  • faslı gezgin ibni battuta şöyle der; seyahat etmek sizi dilsiz bırakır sonra bir hikayeciye dönüştürür.”
  • dilini bilmediğim pek çok avrupa ülkesi gezdim, orta avrupa'dan, kuzeye... tek sorun yaşadığım yer (artık ispanya mi desem katalonya mi desem) barcelona'ydı. neyse ki fransızca ve ingilizce bilmeden mütevellit çat pat anlasabildim. bu bir yandan da bana sevimli geldi. yeri geldiğinde tezgahtarlar ile tarzanca konuşmaya çalışmak, tuhaf ama bir yandan insanın çocuk yanını ortaya çıkaran sevimli bir duyguymuş.
  • hic korkmayin, google translate offline seklinde indirin, halledersiniz
  • taksimde hissettiğim
  • dilini bilmediğin ülkeye taşınmak olarak arttırdığım zorlayıcı durum. ingilizceniz ne kadar iyi olsa da karşıdaki a2 seviyesinde biliyorsa ciddi yalnızlık getirir.
    siz merhaba günaydın dersiniz anlar, ama izlediğiniz bir filmi dahi konuşamazsınız.
hesabın var mı? giriş yap