• kadikoydeki bir turku barin ismi.
  • day in the life of aracinin kisaltmasidir. bir surec uzerinde calisan operatorlerin bir gun icerisinde yaptiklarini gozlemleyip listeleyerek surec icerisinde olan israfi bulmayi hedeflemektedir. evet yanilmadiniz, yalin ve alti sigma modellerini uygulayan firmalarda siklikla kullanilir.
  • homegrown istanbul albümünde zelal ve cem yıldız tarafından icra edilen kürtçe parça. albümde adı 'zelal featuring cem yıldız-dilo' olarak geçer.

sözlerini anlamasanız bile zelal isimli hanım kızımızın o içli sesiyle bir aşkı, bir acıyı en derinden hissettirir size. tekrar takrar içinizde bir yangın başlar, yüreğinizin derinlerinde. ve siz o yangından kurtarmak için eski sevdiklerinizi ararsınız. fakat bulamadıkça yangın büyür. artık ateş her yerinizi sarmışken anlarsınız, onlar aslında gelmeyenler değil, sizi bırakıp gitmiş olanlardır. o an farkına varırsınız hala gelmemiş olanı beklediğinizin.

dıl şewetiye hewiya temme
    dıbejın nabejın tu naye
    lokman hekim hatiye navete dıbeje
    derman tuyı dılo çıma nayi

hawar dılo hawar dılo bexte teme
    hawar dılo hawar dılo hewiya temme
    şew tari tırsiyam şew tari dılemı rej bu
    şew tari tene mam şew tari dıl duxaze

yüreğim yanmış seni bekliyorum
    söylüyorlar söylemiyorlar gelmiyorsun
    lokman hekim geldi ismini söylüyor
    derman sensin yüreğim neden gelmiyosun

hawar yüreğim hawar yüreğim kaderim sensin
    hawar yüreğim hawar yüreğim seni bekliyorum
    gece karanlık korkuyorum gece karanlık yüreğim karardı
    gece karanlık yalnız kaldım gece karanlık yüreğim seni istiyor.
  • (bkz: gadjo dilo)
    (bkz: dildo)
  • bu türküde ağlamak için kürtçe bilmek gerekmez, ne dediğini hissederseniz. içiniz yanar.
  • kürt kızlarına hakaret amacıyla kullanılan söz.
  • bilip bilmeden ortalık bulandırmak gibi olacak, tony gatlif'in filmi gadjo dilo'daki gadjo gaca, dilo da deli anlamında kullanılıyor galiba. "deli gaca", "deli yerli" ama, filmdeki çocuk yerli değil; sanırım çingene olmayanlıktan yerli kontenjanına sığıyor. gacanın dişil formu bizim daha fazla aşina olduğumuz gacı. burada gacanın gacalın bir eşdeğeri veya benzeri olduğu şimdilik benim spekülasyonum. (bkz: gacal/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap