şükela:  tümü | bugün
 • panteranın harika bir tekniğe sahip gitaristi.
  son zamanlarda phil anselmo gibi o da oldukça şişti.
 • (bkz: diamond darrell) olarak da tanınan kişi.asıl adı darrell abbott..
 • imzasini isterken turkiyeden geldigimi duyunca "come here my friend let's have a picture. you came a long way" diyen super gitarist ii insan...
 • 20 agustos 1966 yilinda dallas'da dogan,sakalinin hayrani oldugum,asmis pantera gitaristi.
 • anthrax ın we ve come for you all albümünde konuk müzisyendir.
 • pantera gitaristi. nasıl at the gates’den anders bjorler, doksanların başında yarattığı ritm kalıplarıyla, gelecek yıllarda oluşacak pek çok isveçli grubu etkilediyse, dimebag de doksanların başında pantera ile yarattığı albümlerdeki gitar çalış tekniği, ritm kalıpları ve imajıyla; sonradan oluşacak yüzlerce grubu etkilemiş bir gitaristtir. özellikle ilk iki (seksenlerdeki üç glam albümünü saymazsak) pantera albümündeki tarzının, onu geleceğin ilham kaynaklarından biri yapacağı ortadaydı.
  daha 16 yaşındayken, yaşadığı dallas, texas’ta düzenlenen yerel gitar yarışmalarının tümünü kazandığından ve katıldığı her yarışmayı rakipsizce önde bitirdiğinden, bir yerden sonra yarışmalara katılmasına izin verilmemeye başlanmıştı.
  zamanında megadeth’ten dahi gitaristlik teklifi almış ancak neyse ki kabul etmeyerek pantera ile şahane albümlere imza atmış bir gitarist olan dimebag, özellikle gitarının tonuyla kendini belli eder. washburn’un kendi adına imzalı serilerini ve randall amfilerini kullanan dimebag, cowboys from hell’deki “domination”, “art of shredding” ve “primal concrete sledge”’de, sonradan trademark’ı olacak kesik ritmlerinin en güzel örneklerini sergilemiş, aynı albümden “cemetary gates” ve “the sleep” gibi parçalarda da, beste yapmadaki yeteneklerini göstermişti. aynı zamanda solo tekniğiyle de doksanların başında pek çok otoritenin dikkatini çekmeyi başarmıştı.
  ikinci albümleri “vulgar display of power”’da ise, tarzının standartlarını belirlemişti. her şarkısı, her notası eşsiz olan bu albüm, kimilerince hala gelmiş geçmiş en iyi thrash albümü olarak nitelendirilir. “kesik ritm” olayını tam anlamıyla yiyip bitiren bu albüm, sonradan ünlenecek ve milyonlarca albüm satacak pek çok grubun gitaristinin zamanında ezberlediği albümlerdendir.
  diğer pantera elemanlarının da efsanevi bir performans sergilediği bu albümde, “mouth for war”, “a new level”, “walk”, “this love”, “fucking hostile” ve “hollow” gibi klasiklerin yanı sıra, özellikle benim hayatımda duyduğum en iyi ritmlerden birini içinde barındıran “regular people (conceit)” gibi çok öne çıkmayan eşsiz güzellikteki parçalar da yer almaktaydı.
  sonraki tüm albümlerinde de aynı yırtıcı ve öküz gitar sound’unu koruyan dimebag, “strength beyond strength”’de vahşiliğini gözler önüne sererken, “floods”’un benzersiz solosunda da duygusal yönünü sergiliyordu.
  tüm pantera video ve dvd’lerinde de ne kadar matrak ve kafa biri olduğu belli olan dimebag, sonuç olarak metal dünyasının gelmiş geçmiş en önemli ve en çok ilham alınan gitaristlerinden biridir.
  uzun kırmızı sakalı, jilet kolyesi, hep giydiği şortları, beyaz çorapları ve kendiyle özdeşleşen gitar şekli ile dimebag darrell, tam anlamıyla bir metal ikonudur.
  umarım, neredeyse tarih olan pantera’nın ardından müzik dünyasından çekilmez ve ulaşabileceğimiz yeni ürünler ortaya koyar.

  (bkz: rest in peace)

  edit: dimebag'in ölümünün ardından bunu kötüleyen arkadaşa hiç bir şey demiyorum.
 • şizofren bir pantera hayranı tarafından panterayı dağıttığı gerekçesiyle sahnede öldürülen damageplan gitaristi. şoktayım, inanamıyorum...
 • 8 aralık 2004 tarihinde damageplan adlı yeni grubu ile birlikte alrosa villa adlı mekan'da sahnedeyken, şu anda bilinmeyen bir manyak tarafından vurulan ve pantera'nın eski üyesi olan süper gitarist. sevenlerinin ve tüm heavy metal aleminin başı sağolsun.
 • şu an klavye başında gözyaşlarımı tutamadığım bir olay sonucu ölen büyük insan. chuck schuldiner'dan sonra 2. metal idolüm de öldü.. çok.. çok üzgünüm.
 • mouth for war ve cemetery gates dinleyerek kendisine saygi durusunda bulundugum muteveffa gitarist. vuran kisiyi phil anselmo'ya havale ediyorum, kendisi eski boksor (edemiyorum, saldirgani polis oldurmus).