şükela:  tümü | bugün
 • babasi balkan savaslarinda ataturk'e karsi savasmistir.
 • bazı kaynaklarda baloda bazı kaynaklarda bir bulgar casinosunda atatürk'le tanıştığı rivayet edilir. sadece ateş gibi güzelliğiyle değil aldığı eğitim ve kültürüyle de atatürk'ü etkilemiştir. cumhuriyetten sonra atatürk tarafından verilen bir emirle özel olarak ankara'ya getirildiği ve bir süre kaldığı rivayet olunur bazı bulgar tarih kaynaklarında. ki bence doğrudur bu.

  aynı filmlerdeki gibi hayın baba bu iki aşığın ayrı düşmesine sebep olmuş. yapmayacaktın bunu stilian.

  oturur pozisyonda olan kendisidir.

  http://novinar.bg/…/2004-09-18/18230112_330x260.jpg
 • hakkında haberlerden daha detaylı yazı okumak isteyenler için: http://j.mp/1cdb1e5
 • bulgaristan'in eski harbiye nazırı olan general kovaçev'in ortanca kızıdır.
  atatürk ile birbirlerine olan aşklarının ilk sinyallerini 'güzel mavi tunam' (an der schönen blauen donau) adlı parçayla almışlardır.
 • atatürk'le yaşadığı aşktan seneler sonra ağabeyi todor kovaçev'e şunları anlatmış:
  "ben ne zaman piyanonun başına geçsem, kemal bey, salonun en uzak köşesine gider ve yapayalnız beni dinlerdi.
  tuşlara basarken kemal bey'in zaman zaman gözlerini bana diktiğini fark ederdim. bu gözlerde hiçbir insanda rastlamadığım mana, derinlik vardı. hem sevgi, hem şevkat, hem de arzuyla bakardı. sonra o gözler salonun başka bir köşesine takılır, yüzündeki ifade sertleşirdi. o anlarda memleketini ve ilerde yapacağı mücadeleyi düşündüğünü anlardım."
  kaynak: baki sarısakal'ın araştırması
 • bu kadinin babasi olmasaydi simdi kimin sikiyle badeleniyorduk allah bilir. o yuzden kendisine hormetlerimi iletir topragina bolluk dilerim.
 • atatürkün bulgar ateşesiyken tanıştığı söylenen kişi.yine miti bulgar generalin ortanca kızıdır.hatta atatürk bulgaristandan dönerken bulgar generalden kızını istemiş ancak red yanıtını almıştır.

  atatürkün ise mitiyi unutamadığı ve mitinin de atatürkü unutamadığı; atatürkün sonrasında ise hala yardım ettiği söylenmektedir.