şükela:  tümü | bugün
 • bazı canlılardaki erkek ve dişinin morfolojilerinin yani görünüşlerinin farklı olması olayı..örneğin tavukla horoz aynı türdendir ancak morfolojik olarak farklıdırlar
 • bir turun iki farkli forma sahip olma durumu.
 • türlerdeki erkek bireylerin dişi bireylerden kütlece iri olmaları sebebiyle erkeklerin dişilere göre çokeşliliğe daha fazla yatkın olduklarını ileri süren kavrama "seksüel dimorfi" adı verilir. yani bir türün erkek bireyleri dişi bireylerinden ne kadar iri ise doğası gereği o kadar çokeşliliğe yatkın olur.
  insan türünde erkeklerin kadınlardan daha fazla poligamist olmaları, erkek bireylerin kadın bireylerden ortalama %15 daha iri olmaları ile açıklanmıyor sadece. aynı zamanda, türlerde erkekler bir çok sperme sahipken dişiler sadece bir tek yumurtaya sahiplerdir ve erkek bireyler çok sayıda sperme sahip oldukları için daha çok dişiyi dölleyip en kaliteli dölü elde etme içgüdüsünde iken dişi bireyler tek bir yumurtaya sahip oldukları için sayıdan çok kalite ile ilgilenirler ve içgüdüleri onlara en kaliteli dölü ortaya çıkaracak en kaliteli erkek bireyi aramalarını söyler.
 • aynı türdeki erkek ve dişi bireyler arasında boy, şekil, renk ve desen bakımından fark görülmesidir. mesela;

  - argiope appensa ismiyle ortamlarda nam salmış örümceğin dişisi erkeğinden yaklaşık 4 kat daha büyüktür.

  http://upload.wikimedia.org/…_female_a._appensa.jpg (yavrusu gibi duruyor valla)

  - güvegillerden orgyia recensin erkeği bildiğin kelebek gibiyken, dişisi götüm gibidir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/orgyia_recens

  - tavus kuşunun erkeği sırtında göte giren şemsiye gibi tüyler taşırken dişisi tavuğa benzer.

  http://en.wikipedia.org/…eacock_courting_peahen.jpg
 • aynı türe ait dişi ve erkek cinsler arasında gözlemlenebilen karakteristiklerde (morfoloji, gelişim, biyokimyasal veya fizyolojik özellikler gibi) farklılık. örneğin bazı örümcek türlerinde dişi örümceğin erkekten daha büyük olması gibi.
 • bazı okyanus dibi balıklarında, bazı mikroskobik eklembacaklılarda falan boku çıkan durum. kimi zaman erkek, dişinin vücuduna yapışmış bir asalak olmaktan öteye gidemiyor.

  popüler kültürden bir örnek için:
  (bkz: itilmiş ile kakılmış)
 • erkek ve dişi arasındaki bedensel yapı farkıdır.
 • kürklü fok erkekleri ve dişileri arasındaki anormal cüsse farkının örnek olarak gösterilebileceği, türlerde cinsiyete göre değişikliklere verilen ortak ad. (bkz: sexual demorphism)

  kabaca üç tipi mevcuttur.

  görsel ve renk farklılıkları (bkz: ornamentation and coloration)
  psikolojik ve davranışsal farklılıkları (bkz: psychological and behavioral differentiation)
  fizyolojik farklılıkları (bkz: physiological differentiation)

  amfibi ve sürüngenlerde dimorfizm, çok fazla taksonomik grup içinde yine çok çeşitli farklılıklar gösterir. zira taksonomide bu iki grubun çok fazla sayıda alt başlığı mevcuttur.

  anatomik anlamda dişi-erkek arasında kuyruk uzunluğu farkı, kafa boyutları arasındaki fark ve özellikle engerekgillere mensup yılanlarda (bkz: viper) ve kertenkelelerde genel vucüt boyutlarındaki büyük farklar örnek olarak gösterilebilir. ayrıca kurbağalarda ise, ses perdelerinde ciddi farklılıklar gözlenir ve dimorfizm için örnek teşkil eder.

  kuşlar için birçok örneği zaten biliyorsunuz. cüsse farkından ziyade herkesin aklına önce tüylerdeki parlaklık ve görsel güzellik gelir. öyle ki, erkekleri dişilerine nazaran çok daha çekici ve estetiktir. şurada iki dirhem bir çekirdek pekin ördeği örneği üzerinden görülebileceği gibi, erkekler dişilere göre çok daha parlak tüylü görünmekte. dişinin, fittest avaliable erkeği seçebilmesi adına önemli bu farklar elbette.

  memeli sınıfı için ilk akla gelen farklılık beyin hacmindeki ebatsal farklar.

  insanlar tarafında bakıldığında, seksüel dimorfizm, gonad farklılıkları (bkz: testis) (bkz: yumurtalık), genital organlar - yani erkekler için (bkz: penis)(bkz: scrotum), kadınlar için (bkz: clitoris)(bkz: vulva) - , sonracıma efenime söyliim, cinsiyete göre değişen hormonal ve salgı sistemleri (bkz: secretion system), ve finalde üretkenlikle ilgili organlardaki farklılıklar (bkz: uterus) gibi çok önemli örneklerle kendini gösterir.

  türkiye de ise, çağdışı sosyal dimorfizmlerden bir tanesi, 5 aralık 1934 tarihinde anayasada yapılan bir düzenleme ile ortadan kalıdırlmıştır.

  ne de güzel yapılmıştır, bravodur!
 • ing. sexual dimorphism diye geçer.

  büyük kalçalı, büyük memeli, ince belli ve düz karınlı kadınların (bkz: 1, 2) erkeklere seksi gelmesi bu dimorfizm yüzündendir. çünkü bunlar insan hayvanının erkeğinde olmayan özelliklerdir.

  (bir de şöyle birşey var: (bkz: upper body strength))
 • bilinen en belirgin canlısı gergedan böceğidir.
  aynı familyadan olan canlıların dişisi ile erkeği arasında farklılık görülmesi. dişilerinde boynuz bulunmaz iken erkeklerinde kavisli boynuz bulunmaktadır.
  garibim canlılar tüccarların esiri olmuş vaziyette.
hesabın var mı? giriş yap