şükela:  tümü | bugün
  • -$ukran ben dimyata gidiyorum. oranin pirinci iyi oluyormus, gidiim aliim bikac paket.
    - peki hamit. ama yolu bilmion.
    - aa doooru ya. ver sen su bulgur torbasini, yolda serpe serpe giderim artik.hani bi masalda vardi ya, baka baka da geri donerim.
    - ama kocaciiim, bulguru ya kurtlar kuzular yerse?
    - takmaaaa sennn, yese de nurtopu gibi pirincimiz olcak bak.
    (...)
    - sukraaaann, ben geldimmmm
    - hani pirinc? hani bulgur torbasi? ben ne pisiriiim coluga cocuga?
    - hayatim bak gelirken sana papatya topladim.
    - pes valla ki; ben de mutfaktan oklava toplamaya gidiyorum.
  • kanaatkar olmazsan bulguru bile özlersin
  • (bkz: dimyat)
  • paranormal türk tarihinde köşebaşı sayılan olaylardan biri. 1782 yılında dimyat'a pirinç almaya giden bir grup köylü geri döndüklerinde evdeki bulgurun yok olduğunu hayretle gözlemlemişlerdir. tüm aramalara rağmen bulgurla ilgili bulguya rastlanamayınca söylenti almış yürümüş, olay esrarengizliğini günümüze dek korumuştur. yanlış hatırlamıyorsam sadettin teksoy da bu konuyu bir programda işlemiş ve sadece "allah allah" diyebilmişti.
    bir başka paranormal olay için (bkz: gecti borun pazari sur essegini nigdeye)
  • "makinamin 192mb ram'i vardi, alet artik
    kaldirmiyodu yuku, bi 64 mb daha ram istedim
    bizm teknik servisten, bi 128 getirdiler 64u
    verdim bendeki.. ama bendeki diger 128mb
    ram 133 mhz de calisirken, adamlarin
    getirdikleri 100mhzde calisiyormus, makinayi
    aldik elimize..."
  • insanlara pasifligi ogutleyen deyimlerimizden biridir.
    bir seyden elimizde iyi kotu bir miktar varken bunla yetinmeyip daha fazlasini elde etmeye calismak ve bu esnada basarisizliga ugrayip ilkinden de kotu bir duruma dusmek anlamina gelir
  • pasifliği öğütleyen bir deyim olduğunu düşünmüyorum, elimizdekinin kıymetini bilmemekten dem vurup, maymun iştahlılığı ya da açgözlülüğü yeriyor. bulguru istifleyip tadına bile bakmadan pirincim de olsun diye seğirtenlere edilmiş bir laf olsagerek...