şükela:  tümü | bugün
  • kocaman bir çarpıtma bana kalırsa.
    allah'la kul arasında olan inançtır, bir insanın iman sahibi olup olmadığını allah (ya da tanrı, ya da her neyse mutlak güç sahibi) bilir. oysa din, öğütledikleriyle, öngördükleriyle, kurguladığı yaşam biçimiyle devasa bir kültürdür.
  • başkalarının dinlerine inanclarina karisan insanlara verilebilecek en iyi cevaptir.
  • eğer ki bu ifade kuran'da geçen bir ifade ise kastedilen kul peygamber olmalı, zira henüz bana allah'tan doğrudan mesaj gelmiş değil. bana bizzat vahiy gelene kadar allah'la aramda kendisine gelen vahyi bana ileten en az bir kişi var demektir. tabi onu da bizzat tanımadığıma göre onu tanıyanların kayıtlarını tutup çoğaltıp yayınlayıp bana ulaştıran ve öğretenleri de saymak icab ediyor. aradan geçen bin yılı göz önüne alırsak allah'la aramda iyimser bir ifadeyle binlerce kişi olduğunu rahatça söyleyebiliriz. din allah ile kul arasında olduğuna göre allahla benim aramdaki bu binlerce kişiye "din" diyebilir miyiz? tabi diyebiliriz. o halde evet, allah ile kul arasında "din" vardır.
  • islam hosgoru dinidir kadar buyuk bir zirva. islam, nasil allah'in yasak ettiklerinin musluman tarafindan yapilmasini hos gormezse, yine sadece kul ile tanri arasindakileri degil, muslumanlar arasindaki munasebetleri de oldukca detayli bir sekilde belirler. bunun boyle algilanmayip islamin kisi ile tanri arasinda bir inanc sistemine indirgenmesi -yani bir anlamda hristiyanlik gibi olmasi- icin turkiye'de ve bugun ayaklanmalarin yasandigi ulkelerde son yuzyilda cok ciddi caba sarfetti bati. zira kul hakki, zekat, asiriliktan kacmak ve luks yasamin haram olmasi kavramlarini (bkz: #21632257) icsellestirmis topluluklari modern kapitalist sistemin bir parcasi haline getirmek ya da onunla eklemlendirmek mumkun olmayacakti. burada bir islam inanc sisteminin getirdigi ahkamin ona inanmayanlari da bagladigini zannederek fasizm iddiasinda bulunanlar ya da ozelde islam inancinin, inanca sahip kimselerin ayni sosyal orutuntuyu olusturmasi gerekliligine yol actigini sananlar, bir darul aceze ziyareti yapip biraz daha islam tarihi okusun. zira daha o donemde tanimlanmamis olsa da ismen, bugun fasizm dedigimiz sey peygaber tarafindan en cok lanetlenenlerin basinda gelir. anayasalar toplumsal sozlesmelermis, yersen.
  • din ile allah arasinda sıkısmıs kullarin anlamadigi sozdur.
  • "din, öğrenci ile ösym arasındadır" şeklindeki hali daha doğru olacak önerme.
  • şöyle inanma böyle inan, öyle giyinme böyle giyin diyenlerin kullandıkları bu kılıf gerçekte şu anlama gelmektedir; "din seninle benim aramda olup durduğuna göre ben senin tanrın olmalıyım".