şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çoğunlukla fikir,bilgi birikimi ve duyguların değişimi veya gelişimi yüzünden yapılan şey.bazen de kişinin sevgilisi evlenmek için şart koşar bunu.
 • (bkz: murted)
 • (bkz: dinini satmak)
 • cogunlukle güney bölgesindeki garsonların britanya civarından 13-14 ya$ında sabileri nasıl bir a$kla kendilerine bagladıktan sonra hanım kızların yaptıgı eylem.

  bazısı güre$te yenildigi icin din degi$tirir (bkz: hammer usta), bazısı a$ık oldugu icin (bkz: sarah ve musa). bazısıda (bkz: cok tanrılı dinler)in tanrı misafiri cok oldugu icin..
 • hindistan'da du$uk kasttaki hindular hayatlarini kurtarmak icin yapiyorlarmi$. bir de "$artlari daha kolay" diye din degi$tirenler var ki onlara hayran kalmamak mumkun degil.
 • aklıma sirkeci'de bindiğim taksinin şoförünün coşkuyla nasıl hristiyan olduğunu anlatması gelir. "zorlukla karşılaştınız mı" soruma "yoo, ibadet etmek burda daha kolay" demişti. ben nerdeyim o nerde demiştim kendi kendime, evet.
 • bir insanin, inandigi tanrisal degerleri sorgulayip, hangisinin daha dogru olduguna karar vermesi eylemi...

  ayni sorgulamayi yapip hicbirinin dogru olmadigina karar verip ateist olmayi secenler de var. sonucta; hem din degistirmek, hem de ateist olmak icsel manada cesaret isteyen konulardir...

  ornek vermek gerekirse, islam; herhangi bir dine mensup bir insanin mensup oldugu dini sorgulayip islam'i incelemesi gerektigini, bunun sonucunda islam dinini kabul etmek durumunda oldugunu soyler. ayni mantikla, musluman bi insanin diger dinleri inceleyip ogrenmesi de "gerekli" olur. cunku sorgulama tanri tarafindan zaruri gorulmustur.

  her neyse, konu islam, hristiyanlik veya budizm olsun, normal olan, yeryuzundeki dinleri incelemek; yasadigi toplumun dinini kabul etmektense kendi mantiginca dogru oldugu dusunulen dine inanmak ve/veya reddetmektir.

  ama dedigim gibi, cesaret ister. hem icsel anlamda, hem de yasanilan topluma karsi...
 • (bkz: don değiştirmek)
  hatta
  (bkz: don değiştirir gibi din değiştirmek)

  bunlar hep entry icabı.
 • nedense bünyeye ateist olmaktan daha zor gelen eylem.

  değişen yalnızca nüfus cüzdanındaki din hanesi ise boşuna değiştirilmiştir. zira din bir yaşam biçimidir. din değiştiren değişmiyorsa eğer değişen bir şey yoktur aslında...
 • bazı insanların çok şaşırmasına vesile olan, ama aslında anormal olmayan bir eylemdir.
  mesela hristiyan olup protestan olan kişinin katolik olmamasının sebebi aradaki teolojik farkları biliyor olmasıdır.
  katolik olan kişiyse protestanlığın bakış açısını kabul etmez.
  neden protestan oluyorlar katolik olmuyorlar diye düşünüp kendilerini allah ile kul arasında hakem ilan eden kişilerde vardır.
  aslında bunu bilmek belli bir zeka düzeyi gerektirmese de nadiren bazı kişilere göre dalga geçilebilecek bir eylem olarak değerlendirilebiliyor.