şükela:  tümü | bugün
  • dindarlara da dusman olmasi gerekmeyen, dinin uygulanisini, amacini, dogru ve faydali bulmayan, dinin toplumda dunyada bireyin hayatinda oynadigi rolun yanlis oldugunu dusunen, "dogru" olanin ve ahlak kurallarinin ortak akilla bulunabilip olusturulabilecegine inanan kisi. bilimsel bilgiyi, tecrubeyle edinilen bilgiyi dogmatik bilgiye tercih eden kisi.

neden dogru ve yanlis olani baska biri ya da bir kaynak soylesin ki? kaldi ki o kaynagin dogrulugu bile ispatlanamaz. o zaman yapilmasi gereken dogru olani, ortak hayati, evrensel akilla sekillendirmektir.

kutsal kitaplarda yazilanlara inanmiyor ve aldirmiyorum ama insan ya da baska bir canliya zarar vermenin yanlis oldugunun farkindayim. hayati "dogru", "ahlakli", "mutlu" yasamak icin kullanim kilavuzuna ihtiyac duymuyorum; diyen kisidir.
  • herhangi bir dine karsi bagliligi olmayan, dinlerin simdiye kadar milyonlarca insanin olumune sebep oldugu gercegini gorebilmis fakat iyi yonlerini tam olarak anlayamamis kisilerin icinde bulunacagi durum.
    global insanlik dogrularini birlestirip, yeni bir din olusturulmasindan yana tavir sergileyebilir mevcut tek veya cok tanrili dinlerin haricinde.
  • etik açıdan dinsizlik düşmanından farkı olmayan.
  • din kavramının uydurulmuş olduğunun ve insanlık için en zararlı konu olduğunun bilincinde olan insandır.
  • inanç inançtır. inanca düşman olunmaz. düşman olunan inançlara körü körüne bağlı olup bu uğurda başka insanlara ve başka hayatlara dilediği gibi düşünme, istediği ölçütlerde yaşama hakkı tanımayan zihniyetlerdir. mesela benim içimde din düşmanlığı yok. hiç de olmadı. ancak aşırı dinci antipatisi var ve hep olacak.

(bkz: elma armut ayırımı)
  • kendisini olduğu gibi kabul etmeyen tanrıya isyan edendir ...

işine gelince allah ile kul arasına girilmez diyenler işlerine gelmeyince din düşmanı der bunlara ... her insanın seviyeli ilişkisi olmak zorunda mı ?
  • tanımı her şey olabilecek, her şekilde kabul edilmesi gayet normal olan ama ayırt edici özellik olarak modern insan denmesi yanlış olan kişi.