şükela:  tümü | bugün
 • laiklik olarak algılanır bazı muz cumhuriyetlerinde.bir tanesini çok iyi tanıyorum..
 • bir yaratıcıya inanmak için belli kurallara ihtiyaç duymamak, inanç konusunda biraz esnek olmak denebilir bence. sonuçta inanç öyle sonradan öğrenilebilecek bi kavram değil ve bir çok göreceli konu içeriyo. zaten bu yüzden yüzyıllardır günah olup olmadığı tartışılan ayrıntılar var. amaç insanın iyi, düzgün bir hayat sürmesiyse eğer kanımca kurallardan çok kişinin kendi kararlarını doğru düzgün verebiliyo olması önemli. misal içki fazlası zararlı olduğu için dinimizde yasaklanmışsa ama o kişi kendisini dizginleyebiliyorsa ve kendisine ya da çevresine zarar vermiyorsa içmesinin kendisine belki de faydası olacaktır. din düşmanlığı bi yaratıcıya inanıldığı taktirde bundan ibarettir, din kurallarına uymayı sorgulamaktır.
 • newton'un etki-tepki kanununa göre evrendeki bütün kuvvetler kendi zıttı ile birlikte varolur. örneğin dünya ay'ı çekiyorsa, ay da dünya'yı aynı kuvvetle çeker.

  ismi lazım olmayan bir din bütün dinsizleri ve diğer dinden kişileri düşman bellemişse, dünyadaki insanların hepsi kendi dininden olana kadar savaş ilan etmişse doğal olarak diğer insanlardan aynı güçte ve zıt yönde bir tepki görecektir.
 • ekşi sözlük'te islam düşmanlığı olarak algılanan ve uygulanan bir kavramdır.
 • ekşi sözlük'te yükselen islam propagandasını yapan garip zihinlerin dünyadaki yükselişini göremediği....
  artık marksizim'in anladığı gibi tüm dinler için değil organize dinler için geçerli olan kavramdır...
 • din düşmanlarına karşı düşmanlığı doğurur.
 • "din insanlık onuruna bir hakarettir. din olsa da olmasa da iyi insanlar iyi şeyler, kötü insanlar kötü şeyler yapacaktır; ama iyi insanların kötü şeyler yapması için din gerekir."
  steven weinberg

  (bkz: adam haklı)
 • din kavramı allah inancından ayrı değerlendirildiği takdirde kendiliğinden ortaya çıkan bir histir aslında. düşün bak.
 • din düşmanlığı değildir arkadaş bu. ben manyak mıyım. neden kimsenin dinine karışayım. ne güzel camisine gitsin, namazını kılsın, duasını etsin, orucunu tutsun. banane. hem ne güzel şeydir bu. benim düşman olduğum dayatmacı din, yani aslında islam cahilleri. bilmez ki bu yobazlar islam dininde zorlama yoktur. çünkü çoğu ne araştırmış, ne okumuştur. ya işkembeden atar, ya da ezbere papağan gibi şakır. onlara aldanıp, dine düşman olmayın. bu yobazların tuzağına düşmeyin. bilin ki, bu topraklarda yüzyıllardır, her dinden insan, dinsiz, hep beraber yaşamıştır. siz sanıyor musunuz ki, aslında sizi deli eden bu tutumun din ile uzaktan yakından alakası var? bu yıkanmış beyinlerin hepsinin amacı belli. o amaca ulaşmalarına mahal vermeyin. dine düşman olmak da yobazlıktır, unutmayın.

  bu ülkede laik - dinci çatışması yoktur, laik - yobaz çatışması vardır. ve dinini seven her insanın, ülkesini seven her insanın bunun farkına varması şarttır. müslüman, hristiyan, yahudi, deist, agnostic, putperest, ateist... hep berabere kol kola inanç özgürlüğü için yobazlara dur demek şarttır. bilinmelidir ki, çok nadir de olsa islam dininin çeşitli alanlarda kısıtlamalar (baş örtü) ile karşılaşmasının sebebi de, bu yobazlardır. bu sadece benim, bizim değil, inanç özgürlüğü uğruna hepimizin derdidir.