şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ikisinin de bir yere gideceği yok. ama ver korkuyu benim safdirik halkımda aman gitmesin dinimizi yada cumhuriyetimizi kaybetmeyelim diye illaki bir seçim yapma dürtüsüyle birinden birisini seçip taraf olarak bu korkuyu besliyor.ikisine de prim verme bakalım bu sefer hangi korkuları gündeme çıkartacaklar görelim bizde....
 • "din elden gidiyor" daha tehlikeli bir boyut olmuştur. maraş katilamı'nda, sivas katliamı'nda, kubilay olayı'nda tekrar edilen bu söylem çok cana mal olmuştur. dini duygular kışkırtılarak bu cümleyi tekrar edenlerin bile sahiplenmesini güç duruma getiren sonuçları doğurmuştur.

  "cumhuriyet elden gidiyor"a gelirsek... cumhuriyet'in başlarında böyle bir cümle kurulmamıştır. elden giden şeyin vatan oluşuna dönük bir mücadele yöntemi benimsenmiştir, zira cumhuriyet henüz kurulmaktadır. cumhuriyet bilinci henüz ortada yoktur. kurulmakta olan şeyin elden gidişi ile kimse ilgilenmez. kurulmakta olan şey için "elden gidiyor" derseniz toplum sizi ciddiye almaz ve başarısız olursunuz. cumhuriyet'in kurtuluş savaşı sürecindeki kadrolarına karşı başlatılmış bir propaganda olan "din elden gidiyor" söylemi o günlerden bugünlere uzanmaktadır. "cumhuriyet elden gidiyor" söylemi ise görece yeni sayılabilir. son 10 yıldır yüksek sesle dile getirilmektedir. 10 yıl önce bunu söyleyenler, bugün cumhuriyet'in elden gitmiş olduğunu dillendirmekteler. genelde bu cümle etrafında propaganda yapanların hemen hepsi içerideyken, "din elden gidiyor" kışkırtması ile işlenen cinayet ve katliamların sorumluları tam olarak netleşememiştir.
 • ''din elden gidiyor'' tahrik ve kışkırtma sonucu oluşan katliamlar bütününü oluştururken, ''cumhuriyet elden gidiyor'' devlet eliyle bir şekilde yasalara dayandırılarak yapılan katliamların bütününü oluşturur.
 • cumhuriyet elden gidiyor'un belirgin bir farkla kazandığı mücadele.

  http://www.googlefight.com/…umhuriyet elden gidiyor

  (bkz: matrix mi döver dark city mi sorunsalı)
 • özünde koşulsuz ve şartsız ifade özgürlüğüne dayalı olan demokrasinin maalesef çoktan elden gittiğini anlamamıza sebep olan, sermayeye dayalı siyasi grupların kutuplaşma ve toplumu aynılaştırma amaçlarına hizmet eden talihsiz ifadeler.
 • bu ikisini tutan elin çok kaygan olduğunu gösteriyor ya da din de cumhuriyet de ele avuca sığmaz iki afacan, hoop bir bakmışsın kaymış gitmiş.
 • din elden gidiyor diyen ''adam'' yakar,
  cumhuriyet elden gidiyor diyen yürüyüş yapar.

  aradaki ince fark tam olarak budur.
 • biz elden gittik, inananı olmayan din, tebaası olmayan yönetim mi olur diye cevaplamak istediğim cümledir.