şükela:  tümü | bugün soru sor
  • babür imparatoru ekber tarafindan olusturulmus,islamiyet,hristiyanlik,yahudilik ve hinduismin temel esaslarini birlestiren sentetik bir inançtir
  • sati ve purdah geleneklerini yasaklayan,müslümanlarin da gayrimüslimlerle evlenmeme tabusunu yikan bir inançtir.ekberi kutsal ve yüce bir yari tanri olarak kabul eder.
  • (bkz: sati)(bkz: purdah)
  • ekber şah'ın tüm hindistan'ı birleştirmek için bir heyet tarafından hazırlatıp vaaz ettiği din. bu açıdan bakıldığında oportunizm ve makyavelizmin doruğudur. joseph smith beyimizin yaşadığını söylediği ve ısrarcı olduğu mistik tecrübeyle farkı da budur (mormonlar kadar ömrü olamaması enteresan.) mevdudi "hindistan'daki her dinden öğeler içerir ama islam'dan hiçbir şey içermez" dese de tüm hindistan inançlarının bir tür ilksel çorba gibi* iktidar enerjisiyle kaynatılması sonucu oluşmuş görünüyor. din-i ilahi'nin tevhid cümlesi bile "la ilahe illallah, ekber halifetullah" şeklindedir (napoleon boneparte'ın "zengin ve fakirin olduğu bir toplumda din de olmalıdır" sözünü fazla ileriye götürmüş görünüyor ekber şah.) bir tür devlet örgütlenmesiyle meydana geldiği için, ilahi'ye bürokratik işlemlerle giriliyor (evrak dolduruyorsun önce.) dinde et yemek yasak, ama kaplan eti yenilebilir. cuma namazına aynen devam. hac yok, yolculuk yok (ekber şah sarayında, e oraya gitmek uzun sürmüyor hindistan ahalisine.) sakalı kesme mecburiyeti gibi bireysel hayata müdahil olan öğeleri dışında pek zorlamayan bir dindir ama suniliği fazla takip edilebilir olduğu için ekber şah'ın ölümüyle birlikte diğer dinler için "bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" haline dönerek unutulur gider.
  • babür şahı ekber'in uydurduğu sentez din. hindistan'daki bütün dinlerden öğeler ihtiva eder. ekber şah'ın bütün dinlere hürmet gösterdiği için böyle bir işe giriştiği söylenir, lâkin bu doğru değildir. maksadı hindistan'ın tamamını ele geçirmektir. hindistan'daki müslümanlar gavurların tabiriyle "dominant minorty" olarak ülkeyi idare ediyordu. müslümanlar, hindular ve sikhler arasında çok zayıf bir irtibat vardı, hattâ bazı unsurlar arasında gerginlik mevcuddu. bu vaziyeti bertaraf edebilmek için ekber şah ülkesindeki dinleri birleştirmek istedi, böylece dinî farklar halkın birleşmesine mani olmayacaktı güya. fakat din-i ilâhî sadece bir teşebbüs olarak kaldı ve ekber şah'ın 19 "havarisinden" sonra yeryüzünden silindi.

    bu tarz teşebbüsler günümüzde de var. bütün dinleri birleştirmek suretiyle tek bir dünya devleti kurma fikri mevcuddur, bilhassa siyonistlerde. muvaffak olamayacaklar inşaallah.