şükela:  tümü | bugün soru sor
  • konya meram'da bulunan ve konya'da yediğim en iyi ev yapımı burgerlerini yapan enfes mekân. uzun zamandır kendi burgerlerimi döküm tava ile yapan birisi olarak ev yapımı burgerlere bayılıyorum. konya gibi bir yerde ve evimin yakınlarında böyle bir mekan açılması benim için umut verici. tabii yeni açılan bir mekan olarak daha kat etmeleri gereken çok yol var.

öncelikle servis konusunda harika bir yer. mekânı hiç gidip görme şansım olmadı sadece yemek sepeti üzerinden sipariş verdim şimdiye kadar, mamafih muhteşem paketleri ve yan ürünleri var. özellikle içinden çıkan kibritlere bayıldım.

sos konusunda büyük eksikleri var. marka seçimi olarak superfresh yapılmış ve sadece ketçap mayonez seçenekleri var. ben burger yapıyorum diyen bir mekânın en azından bbq, ballı hardal, sarımsaklı mayonez gibi giriş seviyesi sosları ücretli opsiyon olarak koyması lazım. muhtemelen şubedeki servislerde bu soslar mevcuttur ama eve siparişlere de opsiyon olarak eklenmesi gerektiği kanısındayım. ketçap ve mayonez için de kendi soslarını yapmayacaklarsa heinz güvenli bir seçim olur.

ekmekleri çok iyi. tam ev yapımı burgerde olması gerektiği gibi. ne eksik ne fazla.

et seçimlerini tam olarak anlayamadım. daha objektif yorum yapabilmem için mekana gidip test etmem lazım. malum eve gelene kadar ısısını ve suyunu kaybediyor belli bir oranda ama bana yağ oranı biraz daha arttırılabilir gibi geldi daha muhteşem lezzet için.

patateslere gelince, bir burgercide olması gerektiği gibi diyebilirim. baharatlı patateslerin porsiyonu biraz büyütülebilir sadece. elma dilim patates opsiyonu da eklenebilir. özellikle 250 gram üzeri kalın etli burgerlerde elma dilim patatesin daha güzel eşlik ettiğini düşünüyorum.

şimdiye kadar sadece 2 farklı ürününü tattım onlar hakkında da iki kelam edeyim. öncelikle dinameat burger 300 gr. menü. ben bunu 1 hafta önce sipariş verdiğim belirtmemelerine rağmen çift köfte olarak getirmişlerdi ama son günlerde tek köfte olarak yapmaya başlamışlar. o yüzden tekrar yiyeceğim. bu kadar kalın etli burger siparişi veren birisi et tadının ön planda olmasını ister zaten 1 kilonun neredeyse 3'te 1'ini tek bir hamburgerde yiyoruz 4 tane farklı peynir ile bastırılmasını istemeyiz değil mi? ama bu menüde aynı anda mozzarella peyniri, kaşar peyniri, parmesan peyniri, cheddar peyniri kullanmayı tercih etmişler. ben etin tadını düzgün alamadım açıkçası. peynir çeşidi azaltılıp bunların gramajı arttırılabilir. ya da fiyat azaltılıp bu peynirler ücretli opsiyon ile tek tek eklenebilir. dana baconlar ise düz bir şekilde yerleştirilmişti o kadar kalın eti yerken biraz arada kaynadılar. bunlar burgerin dibine katlanarak koyulursa çok daha ön plana çıkacak bir lezzet verirler. genel olarak ise oldukça doyurucu ve lezzetli bir burgerdi. benim damak tadıma göre değildi ama tek bir üründe bol farklı malzeme sevenler vardır illâ.

2. olarak ise klasik burger menü. oldukça güzel. açıkçası 2. defa 300 gram etli sipariş verdiğimde peynirle, mantarla ve özel soslarla uğraşmadan direk bunun üzerinden sipariş vereceğim. geçen sefer yediğim 200 gramdı gayet güzeldi ama 300 gramlık versiyonunda et tadının daha fazla ön plana çıkıp daha tatmin edici olacağına inanıyorum. 300 gram etli versiyonu sadece 25 lira. fiyat performans olarak 10/10'luk bir burger olduğunu düşünüyorum. gidip dandik burger king'de vs 100-120 gramlık etlere 20 lira verip 1 saat gelmesini bekleyeceğinize sadece 5 lira daha fazla verip muhteşem et ziyafeti çekebilirsiniz.

ha şu anki haliyle zaten konya ortalamasının çok üstündeler. ama şehirdışından arkadaşlarım geldiğinde istanbul'a geri döndüklerinde "ah konya'da şöyle bir burgerci vardı gidince kesin denemeniz lazım" dedirtmek istiyorlarsa kendilerini geliştirmeleri lazım. eleştirelere önem verdiklerini kendi gözlerimle gördüğüm için bunu da zamanla başarabileceklerine inanıyorum.

özetlemek gerekirse eğer konya'ya yolunuz düşerse "nerede ne yesek" diyorsanız çok güzel bir seçim olur. fotoğraflardan gördüğüm kadarıylada hoş tasarımlı bir şubeleri var. şu an benim için istanbul'da yediğim jimmy's burger ve burger x özlemini bir nevi gidermiş durumda.

edit: haklarında yazdığım olumsuz düzenlemeyi zaman aşımından ötürü kaldırıyorum. uzun zaman oldu yemeyeli ama egg burger'i tatmanızı tavsiye ederim gerçekten. istanbul'da yediğim çoğu burgerden daha iyiydi. hâlâ gelir tadı ağzıma arada. konya'ya geri gittiğimde ilk iş bunu yiyeceğim.