şükela:  tümü | bugün
  • henüz yazar olmamış bir arkadaş rica etti paylaşmayı görev bildim.

tam başlık "2017 kadın cinayetleri raporu" olacak" ancak kadınların öldürülme nedenlerini görünce dayanamadım başlığı böyle açtım. dinamitle kadın öldürmek nedir abi ya. gözlerime inanamadım. bir tane dinamit ile cinayete kurban giden kadın bile var. bu nasıl vicdansızlık!

2017 yılında 341 kadın cinayete kurban gitmiş. daha bir çok ilginç veri var. ancak dinamitle bile cinayet işlendiğini görünce daha fazla inceleyemedim. elim ayağım titredi.

veri
  • iç burkan veriler bütünüdür. nasıl aşağılık insanlarla yaşadığımızı bize göstermektedir.
  • bu konu hakkında espri kasılmamasını rica ederim zira aptallığın lüzumu yok.
  • gündemde tutulması gereken, aşağılıkça veriler içeren bir başlık.
  • öldürülme nedenlerine baktığımızda bu cinayetlerin önüne geçebilmenin, en azından azaltmanın tek yolu toplumun zihniyetini temizlemek gibi görünüyor. “kendi hayatına dair karar vermesi, boşanmak istemesi, ayrılmak istemesi, vs...” erkeklerin gözünde kadının yerini özetliyor. kendilerini kadının sahibi olarak görüyorlar. bunun temizlenmesi şart.
  • gündemde tutulunca ne olacak? kadın cinayetleri azalacak mı diye sordurandır.
  • neden dinamit diye kafamda soru işaret oluşan durum.

şehirlere göre istatistik yapıldığında, başı çeken şehirlerden antalya'nın neden böyle bir orana sahip olduğunu anlayamadım.

istanbul, izmir, adana anlaşılabilir. bursa şehrimize de bir kıyak geçip tamam desek de antalya'daki oran ciddi derecede üzdü.

dinamit ile ilgili kafama takılan bir konu da, öyle sokakta her köşe başında satılan bir şey değil. sadece şirketlere, kontrollü şekilde veriliyor. her şirketede değil ayrıca. öyle masa üstünde unutulacak bir eşya da değil.

yatağın altına dinamit mi döşemiş, sokakta üstüne dinamit mi sallamış anlam veremedim.
  • insan erkekliğinden utanır mı? kesinlikle evet insan sevdiğim dediği kadına, yavrum dediği,kuzum dediği çocuğuna nasıl kıyar bu nedir?