şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 14 aralik 2005'te marsilya ile oynadiklari uefa kupasi macinda, dakika 93:56'yi gosterirken serbest vurus kullanan, top havadayken ve dakikalar 94:00'i gosterirken hakemin maci bitirdigi, serbest atisin 94:00'i saliseler gece gol olmasina ragmen, hakemin maci bitirdigi icin kupadan elenen romen takimi
 • öküz gibi böğüren ve kafa s.ken bir amigosu olan kulüp.
 • bugünlerde kulübün kaptanlığını gabriel tamas yapıyor. ikinci ve üçüncü kaptan ise sırasıyla eski altaylı ionel danciulescu ve florin bratu. *
 • galatasaray'ın 2009/2010 avrupa ligi'ndeki rakiplerinden biri. bir önceki turda liberec maçında sahasında yaşadığı olaylar nedeniyle uefa tarafından 2 maç seyircisiz oynama cezası var. bize denk gelirse kaymaklı ekmek kadayıfı olur.
 • ayrıca 1988 - 1989 sezonunda romanya birinci ligini 130 gol atarak 2. sırada bitirdi.
 • galatasaray'ımızın yarın (saat itibariyle bugün) grupta 2.kez karşılacağı** rumen ekibi.
  http://www.sporx.com/…fa/172879/?takim=108&ref=akm7 adresindeki haberden anlaşıldığı üzere yakın zamanda teknik direktörünü şutlamış, şimdilik altyapı antrenorü falan çalıştırıyormuş, o diil de bi de menajer var abilerde cornel dinu adında, medyada yeni teknik direktör adaylarının isimleri çıktı diye sinirlenmiş, "ben gazete okumam, gazeteleri köpeğim okuyor" demiş. burdan da rumenlerin hayvanlı, daha da spesifik olmak gerekirse köpekli sevdiği sonucuna varılabilir zira bi de köpekler istedi diye atlar ölmez olayı var elimizde. köpeksiz ağızlarından kelime çıkmıyor diye de abartıcam.

  http://en.wikiquote.org/wiki/romanian_proverbs adresinden maç sonrası beyanatı için şimdiden söz beğenebilirler. ki 40-50 tane falan söz var en az 6'sı köpekli, 10-15 tanesi de hayvanlı. amma lüzumsuz bir entry oldu yahu, bir köpekli rumen atasözü de benim için gelsin:

  câinele moare de drum lung şi prostul de grija altuia.
  " köpek aşırı yürümekten ölür, akılsız ise üzerine vazife olmayan işlere karışmaktan."
 • samsunspor'un 1993-94 sezonu başında *3 milyon dolares* karşılığında %50 hissesini satın aldığı takım. ayrıca iki takım antrenman kamplarından dostluk maçlarına, futbolcu transferlerinden scouting'e kadar birçok alanda ortaklık anlaşması imzalamış ve uygulamaya da koymuştur. hatta samsunspor aynı sezon başında kulübün unutulmazlarından olan daniel timofte ile birlikte silvian dobre ve hanganu ovidiu'yu bu ikili anlaşmalar sayesinde transfer etmişti. luca constantin, marius cheregi ve bogdan stelea da sonraki sezon samsun yolunu tutan dinamo bükreşliler kervanına katılmıştı. bu transferlerden on yıl sonra ise samsunspor yine bir dinamo bükreşli olan giani stelian kirita'yı transfer etmişti.

  samsunspor'un bu rumen sevdasının yegane sebebi haziran 1993'te samsunspor'un teknik adamlığını üstlenen gigi multescu idi. bu yatırım ve kardeş takım olma olayında en çok emek harcayan kişiydi kendisi. hatta 2003'te tekrar samsunspor'un başına geldiğinde kirita'yı transfer eden de kendisidir. yani samsunspor'a gelen tüm rumenler onun döneminde gelmiştir.

  kirita'dan sonra samsun'a bırak rumen futbolcuyu rumen turist bile uğradığını sanmıyorum. samsunspor'un dinamo bükreş'teki hisselerinin daha sonraki yıllarda ne olduğu konusunda bir bilgim yok. düz mantıkla bakarsak eğer anlaşmanın imzalandığı 1993'ten kirita'nın transfer edildiği yıl olan 2005'e kadar hisselerin samsunspor'da kaldığı, 2005'ten sonra ise elden çıkarıldığı düşünülebilir.

  edit: fatalryhme hisse alma işinin hikaye olduğu şeklinde uyardı. valla ben milliyet gazetesinin yalancısıyım: http://i.hizliresim.com/e8mgog.png
 • 2016-17 sezonunda romanya liginde 3. olmuş, uefa avrupa ligi 2017-2018 sezonunda 3. ön eleme turunda yer alacak takım.
 • kuzey kale arkası yani pch'da, aşırı sağ görüşlerine rağmen doğru kafa yapısıyla gidildiğinde güzel maç izlenebilecek takım. sayıca steau'dan az olmalarına rağmen icraat bakımından fersah fersah üstlerindedirler. ligde kalmaları dileğiyle...