şükela:  tümü | bugün
  • 1922 yılında kurulan ve çok uzun yıllar sankt peterburg şehrinin bir numaralı futbol takımı olmasına karşılık zaman içerisinde yerini fc zenit st. petersburg'a bırakarak tarihin tozlu sayfalarına karışan takım. son dönemde devamlı alt liglerde dolaştılar ve 2015'te boris rotenberg'in satın almasıyla kıpırdanır gibi oldular. rotenberg'in bu proje takımını rusya'nın devlerinden biri haline getirmek istediği söyleniyor ama bu işe ne kadar para harcar, bu takımı ne kadar idare eder, orası muamma.

takım 2017/18 sezonunda, rus futbol piramidinin ikinci basamağında, yani rusya premier ligi'nin hemen altında yer alan rusya birinci futbol ligi'nde mücadele ediyor. geçtiğimiz hafta ilk maçlarını kendi seyircileri önünde oynayıp, fk yenisey krasnoyarsk'ı 90+3'te attıkları golle yendiler. maçın favorisi değillerdi, zaten maça da iyi başlamamışlardı. sezonun geri kalanında ve gelecekte neler yapacaklarını merakla bekliyorum. muhtemelen rotenberg sıkılıp bırakınca geri düşerler, eheh.
  • 2018/19 sezonunda soçi'ye taşınarak muhtemelen "fk soçi" ismini alacak olan takım. taşınacakları kesin, şu an için isimleri belirsiz sadece. sanıyorum ki dinamo beşinci kez futbol sahnesinden kenarıya çekiliyor. petersburgluların bir kısmı, şehrin en köklü takımının düştüğü içler acısı hale bozulurken, bir bölümü de "ulan kökü mü kaldı, 50 kere farklı isimlerle kurulup dağıldılar, sokayım böyle takıma" diyor.

taşınmalarının sebebi parasızlık değil; tam aksine, kulübün para babalarının, petersburg'un yükselmek ve başarılı olmak için iyi bir yer olmadığına kanaat getirmeleri. zenit, yeni stadına taşınmış olmasına rağmen dinamo'nun petrovskiy stadı'nı kullanmasına izin vermiyordu. öte yandan soçi ise kayda değer bir futbol takımı bulunmamasına karşılık muazzam bir stadyuma ve sağlam altyapıya sahip, potansiyeli oldukça yüksek bir şehir.

gerçi, soçi'deki stadyum şehir merkezinden hayli uzakta. takım birinci lige yükselmediği sürece 5 bin seyirci ortalaması bile büyük başarı olur. eh, takımın maçlarını oynayacağı fişt stadyumu'nun 47 bin kapasiteli olduğu düşünülürse, görsel açıdan pek hoş bir tablo olmayacak.

ben yine de bu hamleyi sevdim. birkaç yıl önce, soçi başlığında, şehrin futbol takımı olmamasının çok saçma olduğunu yazmış ve "oligark olsam orada takım kurardım" demiştim. saygıdeğer rotenberg abim* sağolsun "karışma bende" diyerek benim hayalimi gerçekleştirmiş oldu.

bir sonraki yeniden kuruluş ve batış döneminde görüşmek üzere hoşçakalın. şimdilik dinamo defteri burada kapanıyor ama ben diyeyim 5, siz deyin 10 yıl sonra geri açılacaktır.
  • haziran 2018 itibariyle hayata gözlerini yummuş olan takım. artık,

(bkz: pfk soçi)