• 1967 yılında leeds united i 2-0 ve 0-0 la geçerek sonra uefa kupası olacak olan fuar şehirleri kupasını kazanmış kulüp
 • hajduk split macinin hasilatini lahey'de yargilanan savas suclularina birakacak olan takim.
 • hırvatistan ın bağımsızlık savaşını başlatan takım. ne alakası var diyenlerin 13 mayıs 1990 tarihine bakması gerek. o gün zagreb şehrinde oynanan crvena zvezda-dinamo zagreb maçında başladı savaş. belgrad tan gelen aralarında arkan ın da bulunduğu çok sayıda kızılyıldızlı taraftarın-ki sonra çoğu tigrovi oldular- çıkarttığı olaylar sırp-hırvat savaşının ve yugoslavyanın dağılmasının başlangıcı oldu. sırp seyircilere tepki gösteren hırvat seyircilerin sırp polisi tarafından dövülmesiyle olaylar çığırından çıkar. sonra her futbolseverin bildiği sahne yaşanır. polis ve taraftarı ayırmaya çalışırken polisin cop darbelerine maruz kalan zvonimir boban kendine vuran sırp polisine uçan tekme ile dalar. bütün stad zvonimir diye inler. ardından maç ertelenir. bu maç yugoslav futbolunun da sonu olur. dinamo zagreb taraftarları yani bad blue boys bir kaç ay sonra başlayan sırp-hırvat savaşının ilk safhasında hırvat ordusunun çekirdeği olur. pek çok dinamo taraftarı kolunda takımının armasıyla savaşta ölür.
 • tam adı gnk dinamo zagreb, lakabı da maviler anlamındaki modri olup, 1999-2000 sezonundan sonra ilk kez bu sezon şampiyonlar ligi gruplarına kalmayı başaran takımdır. isveç'te 4-1'in rövanşında malmö ff karşısında 2-0 mağlup olmalarına rağmen, bu başarıyı elde etmişlerdir. gecenin kahramanı ise dinamo 10 kişi kaldıktan sonra, yaptığı 5 net kurtarış ile ivan kelava olmuştur.
 • şampiyonlar ligine katılmayı başarmış hırvat takımı. uzun zamandır bunu bekliyorlardı. gruplarda ilk iki şansı düşük olsa da yollarina uefa dan devam edebilmelerini umuyorum.
 • 6 tanesi 2006-2011 arasında üst üste olmak üzere toplamda 13 şampiyonluk ile hırvat birinci liginde en çok şampiyonluk yaşayan takımdır.
 • büyük savaştan sonra kendini hırvatların george washington'u hatta babası gören devlet başkanı franjo tudjman tarafından takımın adı hırvatistan zagrep olarak değiştirilmiş ve takım taraftar kaybetmiştir. futbol cahili olmasına rağmen bir dönem kızılyıldız'ın yavuklusu partizan'ın başkanlığını da yapan tudjman'a göre dinamo sırpları çağırıştırıyordu. tabi başkan olarak bir şeyleri değiştirmeli hırvat tarihine geçmeliydi. işe dinamo'nun ve şehirlerin adını değiştirerek başladı. kötü mavi çocuklar bundan hoşlanmadı. hatta bir mitingte dinamo zagrep bayrağı açmaları tudjman'ı sinirlendirdi, başkan taraftara hakaret etti ve cezasını birkaç ay sonra yapılacak yerel seçimleri kaybederek ödedi. dinamo zagrep hala dinamo zagrep'tir.
 • son maçta lyon'a kaybetmeleri durumunda 2011-2012 şampiyonlar ligi gruplarında 0 çekmiş olacak takım. diğerleri için;

  (bkz: otelul galati)
  (bkz: villarreal club de futbol)
 • şikenin kokusunu bin kilometre öteden alabilen, şikeye karşı altıncı hisleri özel olarak gelişmiş mehmet berk, lütfü arıboğan ve ilhan helvacı'nın bir akşam yemeğinde kendilerini soruşturup, cezalarını basmalarını sabırsızlıkla umut ettiğim takım.
hesabın var mı? giriş yap