• kendisi sanirim izmirli bir aileden gelmektedir ve ailesi de yerel baglamda gazetecilik ile ugrasmakta idi. daha sonra 80lerde istanbul'a gelerek sabah gazetesini kurdu
 • izmir'de yeni asir'i cikarmis, yerel basari ile yetinmeyip ulusal basari kazanmak icin ozal doneminde babiali'ye hizli bir giris yapmis, devlet kredileri sayesinde muthis buyumus, yukselisi gibi dususu de spektakuler olmus olan medya patronu.
 • kendisi en sonuncu, gazeteci medya patronudur.
  yani işin içinden gelen, işi bilen ve işin sahibi son adamdı.
  şu an geriye kalan medya patronları aslında ticaretle uğraşan ve sahibi oldukları medya kuruluşlarını ticari yaşamlarına destek için kullanan kişiler.
  dinç bilgin sütten çıkmış ak kaşık değildir. ancak kendisiyle çalışan çoğu kişi gerçekten de hakkını helal etmiştir.

  eskilerin dediği "fazla laf yalansız, fazla mal haramsız olmaz" sözünü referans alırsak mal mülk edinirken harama, dolandırıcılığa ya da yargılandığı sırada ifade edilen hala ne menem bir şey olduğunu anlamadığım "kaliteli dolandırıcılık"a bulaşmış olabilir. işlediği tüm günahlar kendisinin boynuna. ama ben kendisini, henüz 16 yaşında stajer olduğum dönemde, medya plaza üstüme üstüme gelirken bana asansörün kapısını açan, kaçıncı kata çıktığımı sorarak kat düğmesine basan ve gördüğü her yerde selam verip "kolay gelsin, nasıl gidiyor, ne yapıyorsun" diye soran şişman amca olarak hatırlayacağım. ilk karşılaştığımızda aylarca patron olduğunu bilmiyordum, öğrenip heyecanla, ne gereği varsa "siz dinç bey misiniz?" diye sorduğumda, "iyi bir gazeteci olmak istiyorsan önce bu soruyu sormamayı öğrenmelisin. çalıştığın yerin sahibini bile tanımadan gazetecilik yapamazsın" diyerek güzel bir ders vermişti. benim için katlarda dolaşıp çalışanlarla sohbet eden şişman amca olarak kalacak. "kaliteli dolandırıcı" diye manşetler atanlar, patronlarıyla kaç kere oturup konuştuklarını ya da yanına gitmek için kaç güvenlik aşamasından geçtiklerini hesap etsinler.
 • zamanında * selanik'te mahalli bir gazete çıkaran bir ailenin torunu olarak medya yolculuğuna izmir'de başlamış, mecidiyeköy, ikitelli ve en son olarak ise balmumcu'da devam etmekte olan kişi. yılların babıali'sinin ikitelli basini terimine indirgenmesinde kendisinden çok müttefikleri ve "danışman kadrosu"nun payı olduğuna inanıyorum. yine de medyada sendikasızlaşma ya da medyada sömürü sürecinin liderlerindendir. '94 krizinde ikitelli'deki plazasından * çıkardığı işçiler kapıda beklerken ve ülkenin önde gelen kalemlerinden bazıları işten çıkarıldıklarını turnikelerde güvenlik görevlilerinden öğrenirken, yeni satın aldığı limuzin plaza girişine park ediliyorken hatırlarım kendisini. tavla oynuyordu kendisi "hedkortlarında o melun plazanın" *, çok sevdiği bir araştırmacıyla *...

  dünyayı değilse bile, türkiye'yi değiştiren adamlardan biri dinç bilgin sonuçta. ne olursa olsun değişimden hoşlananlar için iyi, korkanlar için öcü, değişim sürecini değerlendirmeye alıp 4. kuvvet, siyaset, ekonomi ve toplumsal gelecek üzerine düşünenler için ise "kaliteleri mercek altında" sorgulanan biri.

  bir kızı ve bir oğlu var. bir baba. o bir eş. eski çalışanları için; küpeşteden düşen güneş...
 • etibank davasında 14 küsur yılın yanısıra, 499.9 milyon ytl para cezasına da çarptırılmış kişi...
 • kanal 7'de nazlı ilıcak'ın sunduğu ‘sözün özü' programında yaptığı itirafları:

  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=282493
 • iyi bir gazeteci, tam bir beyefendi. ellerinden tutup bir yerlere getirdiği yakın adamlarının ciddi tehlikeyi görünce anında sattıkları insan. hayatın en önemli dersini, ömrünün sonbaharında elinde hiçbir şey kalmadığında alması da kaderin bir cilvesi.
 • burnu koku almayı bırakınca düşüşe geçmiş biridir. tüm koku alamayanlara başka bir selamı vardır muhakkak.
 • fatih altaylı tarafından "gazete okuması bile gazetecilik açısından zuldür" diye nitelendirilen şahıs.
 • türkiye'de 2001 yılında oluşan ekonomik kriz sürecinde beş batık bankanın, şimdinin ing bankoyak bank'a 50 milyar gibi bir paraya satılması sonrasında "devletin malı deniz, denizde de amiral'e ihtiyaç var." diyen kişilik.
hesabın var mı? giriş yap