şükela:  tümü | bugün
 • kendisi en sonuncu, gazeteci medya patronudur.
  yani işin içinden gelen, işi bilen ve işin sahibi son adamdı.
  şu an geriye kalan medya patronları aslında ticaretle uğraşan ve sahibi oldukları medya kuruluşlarını ticari yaşamlarına destek için kullanan kişiler.
  dinç bilgin sütten çıkmış ak kaşık değildir. ancak kendisiyle çalışan çoğu kişi gerçekten de hakkını helal etmiştir.

  eskilerin dediği "fazla laf yalansız, fazla mal haramsız olmaz" sözünü referans alırsak mal mülk edinirken harama, dolandırıcılığa ya da yargılandığı sırada ifade edilen hala ne menem bir şey olduğunu anlamadığım "kaliteli dolandırıcılık"a bulaşmış olabilir. işlediği tüm günahlar kendisinin boynuna. ama ben kendisini, henüz 16 yaşında stajer olduğum dönemde, medya plaza üstüme üstüme gelirken bana asansörün kapısını açan, kaçıncı kata çıktığımı sorarak kat düğmesine basan ve gördüğü her yerde selam verip "kolay gelsin, nasıl gidiyor, ne yapıyorsun" diye soran şişman amca olarak hatırlayacağım. ilk karşılaştığımızda aylarca patron olduğunu bilmiyordum, öğrenip heyecanla, ne gereği varsa "siz dinç bey misiniz?" diye sorduğumda, "iyi bir gazeteci olmak istiyorsan önce bu soruyu sormamayı öğrenmelisin. çalıştığın yerin sahibini bile tanımadan gazetecilik yapamazsın" diyerek güzel bir ders vermişti. benim için katlarda dolaşıp çalışanlarla sohbet eden şişman amca olarak kalacak. "kaliteli dolandırıcı" diye manşetler atanlar, patronlarıyla kaç kere oturup konuştuklarını ya da yanına gitmek için kaç güvenlik aşamasından geçtiklerini hesap etsinler.
 • zamanında * selanik'te mahalli bir gazete çıkaran bir ailenin torunu olarak medya yolculuğuna izmir'de başlamış, mecidiyeköy, ikitelli ve en son olarak ise balmumcu'da devam etmekte olan kişi. yılların babıali'sinin ikitelli basini terimine indirgenmesinde kendisinden çok müttefikleri ve "danışman kadrosu"nun payı olduğuna inanıyorum. yine de medyada sendikasızlaşma ya da medyada sömürü sürecinin liderlerindendir. '94 krizinde ikitelli'deki plazasından * çıkardığı işçiler kapıda beklerken ve ülkenin önde gelen kalemlerinden bazıları işten çıkarıldıklarını turnikelerde güvenlik görevlilerinden öğrenirken, yeni satın aldığı limuzin plaza girişine park ediliyorken hatırlarım kendisini. tavla oynuyordu kendisi "hedkortlarında o melun plazanın" *, çok sevdiği bir araştırmacıyla *...

  dünyayı değilse bile, türkiye'yi değiştiren adamlardan biri dinç bilgin sonuçta. ne olursa olsun değişimden hoşlananlar için iyi, korkanlar için öcü, değişim sürecini değerlendirmeye alıp 4. kuvvet, siyaset, ekonomi ve toplumsal gelecek üzerine düşünenler için ise "kaliteleri mercek altında" sorgulanan biri.

  bir kızı ve bir oğlu var. bir baba. o bir eş. eski çalışanları için; küpeşteden düşen güneş...
 • sıfırdan yarattığı sabah'ın bugünkü hali hakkında ne düşünüyordur diye merak ettiğim. herhalde üzülüyordur.
 • "itiraf edeyim, kürtçe konuşulduğunu ilk defa, arkadaşım başkurt okaygün, izmir'e geldiğinde duydum. ayakkabısını boyattığı çocukla kürtçe konuşmaya başladı. 1975-76 yılı gibiydi. duyunca ürktüm. kürt meselesine bakışımız hastalıklıydı. hepimiz gibi benimkisi de hastalıklıydı."

  http://t24.com.tr/…-centerda-toplanti-yaptik/229375
 • çalışma hayatımın 8 ayını yeniasır' da sigortasız çalıştırmak suretiyle çalmış kişidir.
  haram ediyorum hakkımı. sayesinde emekliliğimden üç yıl geri kalacağım.
 • izmir'de yeni asir'i cikarmis, yerel basari ile yetinmeyip ulusal basari kazanmak icin ozal doneminde babiali'ye hizli bir giris yapmis, devlet kredileri sayesinde muthis buyumus, yukselisi gibi dususu de spektakuler olmus olan medya patronu.
 • bankalar kanunu'na muhalefet üzerine açılan davadan zaman aşımı sonucu yırtmış zat-ı muhterem.
 • izmir'de son yaşanılanlar üzerine kendimce doğru bulduğum tespitleri yapmıştır.
  röportaj için:
  http://www.egedesonsoz.com/…66&roportaj=dinc-bilgin
 • başkalarının gazetesini alarak işe girmeyen, gazetecilikten yetişme olan, bir dönem türkiye ve basın tarihimizde önemli yeri olan, çok sayıda ilklere imzasını atmış, sabah ve yeniasır gazetelerinin eski sahibi izmirli dinç bilgin, taraf gazetesinden neşe düzel'le bir söyleşi yapmış. iki gün tam sayfa yayınlanan bu söyleşi, basın tarihimizde bir milat oluşturacak niteliktedir.

  1. bir medya patronunun dürüst ve tutarlı özeleştirisini okumak isteyenler;
  2. geçmiş ve günümüz medyasının dinç bilgin gözüyle inç bilgin tarafından nasıl algılandığını bugün nasıl göründüğünü anlamak isteyenler;
  3. gazete ve internet yayıncılığının yarın nasıl olması gerektiği üstüne değişik bir bakış açısını görmek isteyenler;
  4. taraf gazetesinin dinç bilgin tarafından nasıl değerlendirildiğini okumak isteyenler aşağıdaki kısa yola girerek iki sayfalık söyleşinin tamamına ulaşabilirler:

  http://www.izmirizmir.net/…/haber.php?haber_no=3776
 • iyi bir gazeteci, tam bir beyefendi. ellerinden tutup bir yerlere getirdiği yakın adamlarının ciddi tehlikeyi görünce anında sattıkları insan. hayatın en önemli dersini, ömrünün sonbaharında elinde hiçbir şey kalmadığında alması da kaderin bir cilvesi.