şükela:  tümü | bugün
 • ks. din hocasi..
 • ks. dini kurumlara/orgutlere destek veren..
 • mesleği din satmak olan
 • (bkz: gerici) (bkz: yobaz) (bkz: tutucu)
 • dindarlık durumuna sahip kişiler ile karıştırılmaması gereken insan evladıdır. dindarlık durumunda kişi, kendi inancını yaşayıp, diğer bireylere karışmayı, yaptırım uygulamayı vs. aklından bile geçirmezken, dinci, herşeyin herkes için kendi tanrısı tarafından zaten düzenlenmiş olduğunu düşünür ve tüm diğer bireylerin de kendi tanrısının kurallarına uymasını ister.
 • yanlış kullanılan bir kelime...

  din alınıp satılan bir meta olmadığına göre, leblebici, bozacı, simitçi, boyacı gibi "dinci" denmesi doğru değildir.

  burada bir istismar, sahtekârlık, üçkağıtçılık sözkonusuysa -ki kelime genellikle bu yönü ortaya koymak için söylenmektedir- o zaman açıkca bu durum belirtilmeli, dini istismar eden, kendi menfaatine kullanan, onu ön plana çıkararak sahtekârlık yapan, birilerinin inancından yararlanan kişi denmelidir. böylece, dinle yanyana gelmesi mümkün olmayan bu eylemler, yapılan yanlışlığı açıkça ortaya koyacaktır.

  yoksa "dinci"ye yüklediğimiz bütün olumsuzluklar, dinden kaynaklanıyormuş gibi bir intiba vermektedir.
 • din sözcüğüne ilave olarak yazilmiş olan ci eki din sözcüğü ile birleştirilerek okunduğunda sanki bir işportaci dan bahsediyor gibi algiliyoruz.dinsiz bir kişiye dinsizci demek ne kadar doğru olmayan bir cümle ise dindar olan kişiye dinci demek de o kadar doğru değildir...

  dindar bir kişiye,bir müslüman kişi "sen dinci misin?" derse.bu da bunu söyleyen kişinin dinsiz olduğunu gösterir.

  (bkz: dindar)

  (bkz: amac uzum yemek degil bagciyi dovmek)
 • sıfat olarak yanında aşırıyı taşıyanlardan bazıları kızlarını dışarıdan okutmayı seçer okula göndermez, 10 yaşındaki kızlarının başınıkapatıp çocuklar kötü etkileniyor ayağına eve televizyon almaz. çocuk dışarı çıkmayıp eskeza kendisinden "farklı" birileri ile arkadaşlık kurmasındır, yanlışlıkla eline sızıntı dergisinden başka muzur neşriyat geçmesindir, mazallah televizyonda göt, baş bilemedin çemberimde gül oya görmesindir, bir müzik kanalında karşısına aniden bir kıyma makinesinden geçen çocuklar çıkmasındır, allah muhafaza bir dicovery channel'a bir national geographic'e rast gelmesindir, seçimleri olmasındır bu çocuğun, tercihleri ve bir iradesi olmasındır, hayatındaki en büyük tecrübe üç kuluvallah bir elhamı 60 saniyede söylemek olsundur, görmesindir, duymasındır ki soru soramasındır, çünkü bu kadar yürekten inanır, bu kadar doğru yolda olduklarını bilir ailesi, bu kadar doğru olanı doğru şekilde öğrettiklerinden emindirler ve bu yüzden korkmazlar hiç pencerenin ardındakinden.
 • (bkz: sofu)