şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aynı 580 cümleyi sıralarını değiştirerek 5800 değişik başlık altına yazarak ortadan kaldırabileceğimiz durum. ha gayret az kaldı.
 • hakli bir genellemedir. asiri mutaassip insanlar iradeyi toptan allaha sevkettikleri icin sagduyu yoksunu kalabilirler zamanla, heyhat? cesitli sosyal psikoloji deneylerinde de raslayabiliyoruz dincilerin daha icgorusuz davranabildigi hususlara. sezar'in hakki sezar'a.

  gunumuzde din olmadan yasayamayacagimiz (bir kitle imha silahi oldugundan ve silahlara ihtiyac duyuldugundan elbette) ve bu elestirilerin o kitleye hicbir sekilde ulasmadigi acik. bu dini yerme isi pek romantik bir caba ozunde. dini savunmaya kalkmak kadar bos. ama savunmak hala daha da bos gibi geliyor. daha ikiyuzluce. din dedigin yozlasti. yoz. her gun kitaplarina remake yapiyorlar. ellerini kana buluyorlar. oyuna gelme anne.
 • insanın köpeği ısırması gibi haber değeri taşır.
  ve bundan dolayı bu minvaldeki örneklerden tümevarılır.
 • 30 küsür yasındayken 15 yasındaki bir kız çocuğuyla evlenmek ve bunu normal kabul etmek gibi birşeydir.
 • önyargının doğurduğu yanılsamadır. insanların sürüklendiği (sürüklendirildiği) din=ahlak denklemi çerçevesinden bakınca iki sonuç ortaya çıkar.
  1- herkes insani zaaflara sahiptir, zaten aynı hataları aynı oranda yapmaktadır. ancak din=ahlak laneti nedeniyle dindar/dinci/mütedeyyin ya da ne derseniz deyin (kafiye oldu lan) onların yaptıkları daha fazla göze batar.
  2- din=ahlak koruması altında topluma karşı bir kalkan altında olduğunu hisseden ancak inancı aslında çok da öyle tam olmayan, dinin öbür dünyadaki değil de, bu dünyada yaşarken elde edilen nimetleriyle daha çok ilgilenen şahısların, tam da bu kalkan sayesiğnde şüphe çekmeyeceklerini ve muhtemelen cezalandırılmayacaklarını düşünerek istediğini hoyratça sergilemesi söz konusu olabilir. buna en basitinden örnek polise alkollu yakalanmamak icin turban takmak başlığı altında işlenmektedir ve daha da niceleri mevcuttur sanırım. şimdi söyletmeyin insanı.

  takiye denilen ahlaksızlığın doğal sayılmasını ise hiç konu edemeyeceğim. midem kaldırmaz.
 • bir kişiyi / nesneyi / kavramı yargılamanın, yargı verme eyleminin bizzat yarattığı dualizmin vücuda getirdiği göreceli holografik durumdur.

  yargı dediğimiz mekanizma ancak altına imza atanlarla var olabilir ve özellikle de yargının yöneldiği nesneyi yargının dışında tutarak (ve hatta koruyarak) sadece imza sahiplerini bağlar. herkesin bildiği "ilk taşı hiç günah işlememiş olanınız atsın"lı isa hikayesindeki "günah"ı yaratan el, taşı tutan eldir. "dincilerin ahlaksız olması" mantıksal olarak kanıtlanabilir bir noktaya ulaştığında ortaya çıkan çelişki en başından beri "dinci"nin kendi yargısıdır. bu yüzden aslında yapılan kendi eliyle ilmeği boynuna geçirmek, çırpınırken bir tekme de sehpaya atmaktır. evrende iyi-kötü yoktur, iyi ve kötü insan icadıdır.
 • sürekli artan tutuculukları vardır. etraflarındakileri kendileri gibi ahlaksız sanarak aile bireylerini saklarlar namuslarını korumak adına. sakladıkça etraflarındakilerin onların namuslarına göz diktikleri hissi daha da artar. daha fazla korumaya çalışır ve diğer insanlara karşı da daha fazla tepki göstermeye başlarlar.
 • dindarda bulmak istediğini bulmandır aslen.

  islam'ın güzel ve doğru yaşandığı örnekler göz önünde değildir. bundan dolayı kötü örnekler göze batar ve zaten dindarda kusur arayan bunun için mesai harcayan adam da mal bulmuş mağribi gibi atlar o kusurun üstüne.

  oysaki gizli saklı göze batırılmadan yapılan güzellikler, hayırlar ortaya çıksa, bu sefer de diniyle şov yapmakla itham edilir dindar. hadi bakalım?

  zaten adam inancının verdiği motivasyonla iyilik yaptığı için baştan falsoludur. olur mu hiç öyle allah'a yaranmak için iyilik yapmak? yine falso.

  yani senin niyetin dindarı, müslümanı kötülemekse iyiye de kulp takarsın, kötüyü de abartıp genellersin.

  allah takıntı vermesin insana.
 • ahlaken yerlerde sürünen bir genellleme.

  aslen bir propaganda.

  hiçbir dindar, dinciyi tanımlarken araya dindarı tarif eden lafızlar ekleyen, dindara nefretini boşaltmak için onu dinci tanımıyla korkunçlaştırmaya çalışan biri kadar ahlaksızlaşamaz.
 • dincileri elestirenlerin illa ateist oldugunu iddia eden dincilerin dogrulanmasina katkida bulundugu fantezi.