şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -insanların dünyaya geliş sebebi?
  -sınav denen bokun neden var olduğu, bu sınavın kime ne faydası var.
  -tanrı acı çektirmeden ödüllendirme yeteneği yok mu
  -muhammed'in 33 karısının olması
 • cevapları şöyle olan sorulardır.

  a. sırat köprüsü kaç şeritlidir?

  herhalde ateist burada, bu kadar çok insan bu köprüden ne ara geçecek? demek isteyip soruyor. aksi halde sırat köprüsünü otoban zannediyordur. bunun cevabı şu: bu köprü kıldan ince kılıçtan keskin olduğu için merak etmeyin, insanların yüzde doksan dokuzu ilk adımda çukuru boylayacaktır. hem bu dünyadaki zaman mefhumuyla ahiretteki zamanın aynı olmayacağı da kitaplarda yazıyor.

  b. insanlar acı çeker ama sabreden cennete gider. peki hayvanların çektiği acı neye hizmet eder ?

  islama göre hayvanlarda bilinç ve ruh olmadığı için onlar ahirette toprak olacaklardır. istisnalar dışında hayvanların uhrevi sorumlulukları yoktur, cennete ya da cehenneme gitmezler.

  3. insanlar arası adaletsizlik öbür dünyada eşitlenecektir. peki hayvanlar arası adaletsizlik ne olacak ? (örn: ev kedisi ile sokak kedisi arasındaki fark)

  peygamber efendimiz, boynuzsuz koç, boynuzlu koçtan hakkını alacaktır, buyuruyor. yani toprak olmadan önce hayvanlar arasındaki bu fıtrı ya da sosyal farklar kapatılacak.

  4. dua etmenin bir faydası varsa neden dünyadaki bilumum sorunlarda, sıkıntılarda azalma yok ?

  allah duanız olmasa size değer vermem buyuruyor. ayettir bu. ancak dualar bu dünyada yüzde 100 kabul olacaktır diye bir garanti yok. duanın makbul olacağı durumlardan bahsediliyor kitaplarda.

  5) dünya hayatı bir imtihan alanı ise, buradaki yaşama göre insanların gideceği yere (cennet, cehennem) karar verilecekse ergenliğe ulaşamadan ölenlerin imtihanı nerede ?

  islama göre ergen olmadan ölenler hesap vermezler. günahsızdırlar, direk cennete giderler.

  6) ademle havva cennetten kovulduktan sonra dünyaya nasıl geldiler ? (uzay gemisi ile mi ?)

  allah bilir. çok mu önemli? kuvvetle muhtemelen melekler indirdi. bir de cennetin uzayda olduğu fikri nereden çıktı?

  7) sıradan insanların çektiği acılar imtihan diyelim. peygamberlerin çektiği acılar ne için ? tanrı emin olmadığı insanları mı peygamber olarak gönderiyor ?

  peygamberlerin çektikleri de insanlar için de imtahandır. elinde sihirli bir değnek olan peygambere herkes inanır, ortada irada falan kalmaz. o yüzden peygamberin de insanların içinden bir insan olduğunun anlaşılması serbest irade için önemlidir.

  9) zengin olan kişi malı mülkü ile daha fazla ibadet yaparak daha fazla sevap işliyor, sonuçta cennette daha iyi bir yere gidiyorsa ve fakir olan bunu yapamıyorsa nerede kaldı adalet ?

  büyük başın derdi de büyük olur. zenginlerin imtihanı fakirlerden daha zor olabiliyor hem gücü yetmeyene zekat ve hac gibi mali ibadetler farz değil zaten.

  10) zengin kişi hacca giderek bütün günahlarından arınırken fakir kişi bunu yapamayarak günahkar olarak ölüyorsa nerede adalet ?

  her hacca gidenin günahlarından arındığı söylenemez. fakire hac zaten farz değil. nasuh tövbesiyle tövbe edebilirse anasından doğmuş gibi günahsız olur.

  11) kabir azabı denen bir ceza varsa, bu ceza kıyamete kadar devam ediyorsa, kıyametten 1000 sene önce ölenle kıyametten 1 gün önce ölen arasındaki fark nasıl dengelenecek ?

  kabir azabı, karışık bir konu, ayrıntılı konuşmak gerekir. ama aynı pastayı ister 1000'e bölerek ye, ister 5'e bölerek ye,,, aynı miktarda pasta yersin.

  12) imam olup bir yandan devletten maaş alıp bir yandan da allah rızası için namaz kılmak nasıl bir mantık ?
  bu da karışık bir konu ama cevapsız değil kesinlikle.

  13) sıcak yaz gününde kadını çarşafa sokarken kendi kısa kollu tşörtle gezmek nasıl bir insaf ?

  hanım ve erkeklerin mahrem yerleri farklıdır. üstelik çarşaf farz değil, tesettür farzdır.

  not: cevapları hızlıca yazdığım için kaynak vermedim. troll kokan bir başlık olduğu için fazla ciddiye almadan yazdığımdan böyle oldu. maksat hiç bilmeyeni aydınlatmak.
 • genelde sorulduğunda düşünme böyle şeyler yanıtını aldığım sorulardır. ama merak etmiyor değilim hani. 6 ay gündüz, 6 ay gece yaşanan kutuplardaki bir müslüman nasıl oruç tutabilir?
 • allah neden sırasıyla musa isa ve muhammedi göndererek zaman kaybetti. tek seferde ne bilim adnan oktar gibi birini dönderseydi de işi kökünden halletse, spekülasyonlara meydan vermese daha iyi olmaz mıydı?
 • kim zaman inananlari birakin, inanmayanlarin bile gotleriyle gulecekleri sorulardir.

  "ademle havva cennetten kovulduktan sonra dünyaya nasıl geldiler ? (uzay gemisi ile mi ?)" nasil bir sorudur ? yani boyle mantikdisi cocuksu sorular soracaksaniz ateist ayaklarina yatmayin hic; akli basinda ateistlere gerizekali muamelesi yapilmasina sebep oluyorsunuz.

  bir yanda isaac asimov gibi ateistler var, bir yanda boyle sorular soran ateistler. olmaz oyle.
 • "7) sıradan insanların çektiği acılar imtihan diyelim. peygamberlerin çektiği acılar ne için ? tanrı emin olmadığı insanları mı peygamber olarak gönderiyor ?

  peygamberlerin çektikleri de insanlar için de imtahandır. elinde sihirli bir değnek olan peygambere herkes inanır, ortada irada falan kalmaz. o yüzden peygamberin de insanların içinden bir insan olduğunun anlaşılması serbest irade için önemlidir."

  vallah elinde sihirli değnek olanada inanmıyorlar. (bkz: hz. musa)
 • -kurana göre güneş dünyanın etrafında dönüyor. ne iş?
  + kem küm
 • -neden sakal uzatıyorsun ?
  +sünnete uyuyorum
  -peygamber efendimiz 2.23 cm sakal bırakmıştı seninki neden 1.7 cm? bu mu lan sünnet
  +saçma sapan konuşma la

  --------------

  -peygamberimizin sünnetine uyucam bi karı daha alacam
  +tamam al da niye kendinden 10 yaş 20 yaş küçüklere bakıyorsun? peygarimizin ilk eşi kendinden 15 yıl 20 gün 6 saat 9 dakika büyük başından iki evlilik geçmiş dul bir kadın değil mi? sen de kendinden 15 yıl 20 gün 6 saat 9 dakika büyük başından iki evlilik gemiş biriyle evlensene..
  -bacım bi sus ampır ampır konuşma yaa
 • simdi oncelikle yaradilisa da evrime de karsi degilim hatta dusunuyorum da bunlar ic ice de olabilir. yani belki de allah bizi evrimlestirerek yaratmistir neyse o ayri konu.
  bu adem ile havva evrimlesen ilk insan mi? evet ise nasil hemen konustular? elma falan yenecegini nereden biliyorlardi? ya da nasil sevisilecegini? ya da o donemde bir tek maymundan adem ile havva mi evrildi yoksa baskalari da var miydi?
  bunlar cennetteki o yasak elmayi yiyince mi dunya'ya gonderildiler yoksa? o zaman evrim kesin yok mu? ya da bi ara dunyadan cennete gittiler o yasak elmayi yiyince tekrar geri mi postalandilar? seytan o secde etmeme muhabbetinden once napiyordu? asil niye yaratildi? madem basina bela acacak allah onu niye yaratti? simdi gelip demeyin bana senin aklin bunlari alamaz, bunlara aklin ermez falan. gecin bunlari. offff sonra diyolar ki niye deistsin. ateist olmadigima sukur bence.
 • pazardan sevişmelik kadın alınan din olur mu? kadın satıp kâr edilen din olur mu?
  evlenmek zor geliyorsa, parayla sevişmelik kadın al onla idare et diyen din olur mu?

  pardon bunların cevabı varmış, oluyormuş.