şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında "müslümanların hayatı yaşayamaması" olacaktı ama sol'da görünmüyor o haliyle.

  öncelikle son yıllarda artan götünden hadis uydurmak eyleminin yaygınlaşması sebebiyle artık insanların neye inanacağını şaşırmaya başlaması ve bunu yaparsam günah şunu yaparsam günah şeklinde kendi içine kapanması durumunda ortaya çıkan şekildir.

  tüm gününü ibadete adayanlar bile görüyorum çevremde. sonra iş yok para yok diye yakınıyor. cemaat'e üye olanların %98,7'si ödev denilen şeyden yapıyor. günde 5 vakit namaz 2 adet kuşluk namazı 1 adet tespih çekme görevi ve 1,5 saat dua okuma seansından sonra level atlayacağını düşünen masum müslüman kardeşimiz aslında şunları yapacağı kadar pazarda limon satsa kalbi daha iyi temizlenir. insanlarla iletişim içerisinde olup fikir alış verişin yanı sıra para da kazanırdı. o parayla da hayırlı birşeyler yapar isterse.

  -şu an cebinde 15 bin olsa ne yapardın?
  +ümreye giderdim.
  -e gitmiştin 2 yıl önce?
  +olsun elin gavuruna yedireceğime parayı oraya gideyim.
  -kabe'nin kazançları kime gidiyor dersin?
  ...
  ..
  herneyse, o 15 bin tl ile başka bir ülke gezsen başka kültürler başka coğrafyalar görsen yaşadığını hissedersin. sen türkiyeye doğmadın, dünyaya doğdun, dünyaya geldin. a'dan z'ye karış karış tüm dünyayı görmek, gezmek ve nimetlerinden yararlanmak senin de hakkın. ibadet diye diye ölüp gebereceksin. aslında din bu kadar insanın üzerine kara bulut gibi çöken baskıcı bir kural bütünlüğü değildir. insanlar dinini yaşayarak hayatın tüm nimetlerinden de faydalanabilir.