şükela:  tümü | bugün
  • heykeller put değil; kişilerin, kavramların, yaşanmışlıkların bir betimlemesi, geçmişten geleceğe aktarılmak zorunda olunan bir hatırlatma, tutulması lazım gelen sözlerin bir ifadesidir.

    heykeller bir toplumun propaganda aracıdır. dosta güven, düşmana korku verirler. estetik değeri taşıyan gösterişli heykel ve anıtlar, birer kültürel tarihi obje niteliği görürler. şu dünyaya tek çivisi olmayan, ayak bastığı her coğrafyayı çöle çeviren, ayak bastığı coğrafyayı kan ve revan içerisinde bırakan, heykel ve anıtlar için ''put'' yakıştırması yapan arabistan istilacıları, her yıl arabistan çölündeki taşa dokunmak, onu öpmek, onun etrafında dönmek ve ona taş atmak için binlerce dolar harcarlar. kendi ülkesindeki mezar taşlarını bile ''put'' diyerek yıkan ve ülkelerinde tek bir mezar bulunmayan yabani suudiler, zihniyetlerini gittikleri her ülkeye zorbalıkla aşılamayı başarmıştır.

    eğer heykelin etrafında dönüyorsan, onu öpüp ondan dilek diliyorsan, heykele mistik bir anlam atfediyorsan işte o zaman put niteliği taşır.