şükela:  tümü | bugün
 • dindarlarda vatan ve millet sevgisi gibi olgular gelişmiştir. yobazlarda ise vatan ve millet sevgisi yoktur. dindarlar haram,helal ve kul hakkına riayet ederler. ama yobazlar kul hakkına riayet etmezler. her türlü yolsuzluğuna karışırlar. ihaleye fesat karıştırıp gösteriş olsun diye hacca giderler. yobazlar reklamlarını yapabilecekleri her türlü olaya dinsel tepki verirler. ama reklam yapamayacakları olaylara herhangi bir tepki vermezler. mesela filistine yobazlar destek verir. ama iranda azeri türklerinin ve doğu türkistandaki uygur türklerinin soykırımına hiçbir tepki vermezler.
 • bu farkı zamanında nikola tesla çok güzel ifade etmiştir:

  "dinlerin kitaplarini; okuyup anlayana 'ateist',
  okuyup anlamayana 'dindar',
  hem okumayip, hem de anlamayana 'yobaz'
  denir."

  not: nikola tesla 1856 yılında, okuma yazma bilmeyen bir anneyle, papaz bir babanın çocuğu olarak doğmuş, 1943 ocak ayında öldüğünde, kendisine ait 700 buluşla, dünyada en çok patent alan kişi olmuştur.
 • çok sayıdadır.

  dindar, dine inanandır; yobaz, at gözlüğü takandır; başkasını dinlemeyendir. din fanatiği de olabilir, dinsizlik de. ırk fanatiği de olabilir, belli bir liderin fanatiği de..
 • tesla'nın her söylediğinin doğru olduğunu zannedenleri görmemizi sağlayan fark. tesla hıristiyan inancına göre bir yorum yapmıştır, onu bağlar.

  yobazlık cehaletten gelir. dar ufuklu, yeniliğe kapalı, korumacı, gelenekçi, sabit fikirli olmaktır yobazlık, insan sevgisinden nasiplenmemektir, nefret duymaktır kendisi gibi olmayana. dinle alakası yoktur özünde, her türden görüşe sahip kişiden çıkar yobaz. ateistinde yobazı vardır, solcununda, sağcınında, dincininde, laikçininde. ama ülkemizde yobazlığı hep bir dinle birleştirme çabası var malesef.

  dindarlık apayrı bir konu. aydın, ileri görüşlü, ilim, irfan sahibi nice dindar insan var. ki bu adamı sırf dindar diye, bilgi ve kişiliğini hor gören, küçümseyen ve yargılayanlar işte yobazı başka yerde aramasın, aynaya baksınlar bir zahmet.
 • yobaz olduğu gibi kabul eder. dindar revizyonisttir.
 • yobazın realist, dindarın ise aşırı iyi niyetli olmasıdır.
 • yobazlık sadece din alanında olmaz, ama dindar geçinenlerin çoğu yobazdır.
 • "dine göre yaşamak" kavramında görülebilecek farklardır.

  dindar "dinime göre yaşamalıyım" der. en fazla, "sen de dine göre yaşasan iyi edersin" der, "sana ne" dersen de "sen bilirsin" der geçer. (bkz: emri bil maruf nehyi anil münker)

  dinci ise "dine göre yaşamalısın" der. daha da kötüsü, "benim sana anlattığım dine göre yaşamalısın" diyerek işin içine bir sürü yalan hurafe v.b. de katar. "sana ne" cevabına ise türlü çeşitli hayvanlıkla mukabele eder, olmazsa ortadan kaldırır (bkz: ışid)