şükela:  tümü | bugün
  • ayrıca the fair, ve the debonaire olarak adlandırılır. 781 yılından beri akitanya kralı ve ortak kutsal roma imparatoru, 813 yılından beri babası şarlman ile frank kralı. şarlman'ın hayatta kalan tek yetişkin oğlu olduğundan. 814 yılında babasının ölümünden sonra tek ve biricik hükümdar olarak franklar'ın hükümdarı oldu. babasının ölümüyle elde ettiği pozisyonu 813-34 yılına kadar çökertilene kadar korudu.

    akitanya hükümdarlığı süresinde imparatorluğun güneybatı sınırını korumakla görevlendirildi. barselona'yı müslümanların elinden 801 yılında tekrar geri aldı. imparator olarak yetişkin oğlu ı. lothar, ı. pepin (akitanya) ve ludwig (italya)'ı hükümet içinde hesaba katıyor ve onlara krallığın uygun bölümlerinde yer arıyordu. krallığının ilk on yılı pek çok trajik , parasal sıkıntı ve şaşkınlıklarla karakterize edildi. 830 yılında imparatorluğu oğulları arasındaki sivil savaşta hırpalandı. gerçi imparatorluğu yüksek noktada son bulmasına rağmen, üç yıl süren sivil savaşı takip ediyordu. ludwig, babasıyla uygun olmayan koşullarda kıyaslandı, onun yüz yüze olduğu problemler kesinlikle farklı türdendi.

    ludwig, zaferle biten sefer sonrası hastalandı ve ren nehri'ndeki yazlık av evinin bulunduğu adaya gitti. 20 haziran, 840 yılında pek çok başrahibin, papaz ve rahiplerin ve yarı kardeşi drogo'nun da bulunduğu ortamda öldü. yaşayan kardeşler arasındaki savaş 843 yılında imzalanan verdun antlaşması ile son buldu ve imparatorluk üç parçaya bölündü. akitanya krallığı üzerindeki anlaşmazlık 960 yılına kadar tamamen çözülemedi.
    dindar ludwig, metz'deki aziz pierre aux nonnains basilikası'na gömüldü.

    kaynak