şükela:  tümü | bugün
 • ben burada kendimden bir şeyler buldum. gayet başarılı bir müslüman iken deizme geçiş yaptım. ateizm üzerindeki çalışmalarım tüm hızıyla devam ediyor.

  haber şu şekilde;

  diyanet'in geçtiğimiz haftalarda eşcinseller ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası başlayan tartışmalar ingiliz the economist dergisinde yer aldı. dergi "iktidarın dindar nesil yetiştirme girişimi ters tepti, genç türkler dine sırt çeviriyor." yorumunu yaptı.ankara barosu'nun diyanet işleri başkanı erbaş'ı nefret suçu işlemekle itham etmesi sonrası "diyanet işleri başkanına yapılan saldırı devlete yapılmış bir saldırıdır" diyen cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, barolar ve tabip odaları başta olmak üzere yapılarının yeniden belirlenmesi ve meclis'e sunulması çağrısında bulundu.türkiye homofobiye karşı çıkanları soruşturuyor' başlıklı yazısında the economist, kutsal kitapta yazılanlara bakıldığında diyanet işleri başkanı erbaş'ın dayandığı bir nokta bulunduğunu, kur'an'da eşcinselliğin iyi görülmediğini yazdı.

  birçok ülkede eşcinselliğin yasak olduğunu ve hatta bazı ülkelerde bunun ölüm cezasına çarptırıldığı belirtilen haberde, türkiye'de ise seküler anayasası nedeniyle bunun suç olmadığı hatırlatıldı.10 yıl önce türkiye'nin avrupa birliği ile iyi ilişkilere sahip olduğu dönemde başbakan erdoğan hükümetinin, cinsiyete dayalı eşitsizliği ve ayrımcılığı yasaklayan sözleşmeyi imzaladığını ve hemen ardından istanbul'da dev bir onur yürüyüşü'nün düzenlendiğini yazan the economist, bugün o günkü atmosferin ruh halini anlatan çok az şeyin kaldığını, onur yürüyüşü'nün yasaklandığını yazdı.the economist, "cumhurbaşkanı erdoğan'ın 'dindar nesil' yetiştirme girişiminin arzu edilen etkiyi yapmadı. yapılan çalışmalar gençlerin dinden uzaklaştığını gösteriyor. belki bu yüzden iktidar ve diyanet daha sıkı politikalar uygulamaya karara verdi." yorumunu yaptı.

  the economist, haberde, brookings enstitüsü'nden ömer taşpınar'ın 'farklı bir islam yorumuna müsaade edilmediği' ifadelerine yer verdi.

  kaynak: https://onedio.com/…gh7-mdzijsudgqibzjrvdmoyt-wnf9o

  orijinal kaynak: https://www.economist.com/…who-object-to-homophobia

  edit: vecihi hurkus nick'li suserimize orijinal link paylasımı için teşekkür ederim.
 • dindar nesil diye yırtınan tiplerin kendi çocuklarını bile dindar yetiştirmemesi kaynaklı olan durum.

  mesela bütün okullar imam hatip olsun isteyen akpli islamcı mv nin kendi torunlarını fransız lisesine gönderdiği ortaya çıkmıştı.

  tabi din diye insanlara fakirliğin pazarlanması ama bunu pazarlayanların milyonluk mersedesler, altın kaplı saraylar, özel dev uçaklar, suşiler, ejder meyveli smootyler falan zevk-ü sefa içinde yaşıyor oluşları;

  diyanet gibi kurumların ortalık rahat olunca işi kendi kızlarına şehvet fetvası gibi sapıklıklara, virüslerin eşcinsellikten kaynaklandığı gibi bilim dışı fetvalara kadar getirmeleri,

  merdiven altı tarikatlarda sıcak suyla bile ayrılmayacak derecede birbirine geçen islamcı müminlerin sürekli insanları ahlaksızlık, geylik, ık-bık diye darlaması;

  insta gibi sosyal mecralarda gençlerin dünyadaki diğer kendi yaşıtlarının yaşam biçimi görüp, kendi yaşamlarıyla ve iktidar tarafından önerilen yaşamla karşılaştırma yapabiliyor olmaları

  yapılan hızsızlık, yolsuzluk, insan hakları ihlalleri,kişisel hak ve özgürlük kısıtlamaları gibi 2020li yıllarda dünyanın geldiği noktanın 1000 yıl gerisinden gelen uygulamaların hep din kılıfına sarılması;

  dini siyasetin ana temeli haline getiren ve kendiyle aynı fikirde olmayan herkesi din karşıtlığı üzerinden sosyal ve hatta yer yer fiziksel lince maruz bırakmaya çalışan rte gibi vahabi politikacılar,

  ve bunlar gibi onlarca neden de bu durumda etkili.

  ek olarak din olayı devletler olmadan yaşayamayacağı için üzerindeki kutsaliyet de günbegün azalıyor, yani kendini kolluk kuvveti olmadan hem ideolojik olarak hem de fiziken koruyamayacak yapıların eninde sonunda popülerliği sona erecekti ve erdi.
 • çünkü, tanrı ile yarışan
  tanrıyı insanmış gibi kalıplara hapseden,
  ve insana özgü hallerle aldatmaya çalışan
  neredeyse tanrıya akıl vermeye kalkan
  herkes eninde sonunda kaybetmeye mahkumdur.
 • millet dindar geçinenlere bakıyor din ile alakası yok... iyi ki müslümanız ha, ulan her türlü pislik bu coğrafyada. güya batı ahlaksız ya hani. biz ahlaksızlıkta fersah fersah öndeyiz.

  gençlerde bunu görüyor. aptal değiller ya...

  yok nil ikiye yarılmış, yok örümcek mağara girişine ağ örmüş... ulan çocuklar taciz edilmiş "bir kereden bir şey olmaz" diyen aile ve sosyal politikalar bakanımız vardı.

  kusura bakmayınız. nil nehrinin ikiye yarılması mucize ise, bu olayların üzerinden bunları söyleyebilen bir kadın, daha da büyük bir mucizedir.

  hangi dinden, hangi imandan bahsediyorsunuz. milleti dinden siz soğuttunuz.

  edit - "ikiye ayırdığı nil değil, kızıldeniz" diye uyardılar. işte tam olarak söylediğim bu... hiçbir önemi yok. şimdiki müslüman geçinenleri gördükçe elmayı ikiye ayırmış olsa ne fark eder...
 • belki de amaç dindarlığın gerçek yüzünü gösterip ters tepmesini sağlamaktı.
  malum hedefler; tek din, tek devlet, tek para birimi.
 • hakkında yanlış bir tespittir veya doğru bir tespittir şeklinde yorum yapacak kadar bilgiye sahip olmadığım ters tepmedir. fakat yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlar dindar neslin daha çok deizm ve hatta ateizme yöneldiğini gösteriyor.

  açıkçası türk gençliğinin masallara inanmamayı tercih etmesi geleceğe umutla bakmama neden oluyor gerçekten.
 • ters tepme değildir.

  yüz yıllardır dayatılmaktadır. ancak günümüzdeki değişimin sebebi bigliye erişimin kolaylaşması ve dijital ortamda insanların rahatça fikirlerini beyan edebilmeleridir.

  teknoloji insanların hayatında köklü değişiklikler yaparken kültürel ritüelleri de etkilememesi düşünülemezdi.
 • amaçları dindar nesil yetiştirmek olmadığı için sorun olmayan durumdur. hükümet mal nesil yetiştirmek istiyor, bunu açık açık paylaşmadı ama amacı buydu ve amacına ulaştı. sosyal medya veya sözlükte bunun en basit örneği. net örnek isteyenler 16 20 yaş arası gençler sokağa çıkabileceği zaman baksınlar bakalım sokaklar ihtiyarların doldurduğu gibi doluyor mu? %80 sokağa çıkmayacaklar, evdeki hallerinden memnunlar.
  edit : imla hatası
 • doğru tespittir. çevremden, çevremin çevresinden gördüklerimi birebir doğruluyor. siyasal islam çok geç kalmış ve yanlış zamanda iktidar olmuş bir ideolojidir.

  35-40 yıl önce başlasalardı bu işi başarırlar ve toplumu din temelli dönüştürebilirlerdi (arap toplumlarına benzerdik). ancak geç kaldılar.

  muhalefetteyken herkes hep haklıdır. taç giyen baş akıllanır derler. dindara tacı giydirdiler ne yapacağını şaşırdı. iktidar olunca o işlerin öyle olmadığını gördüler.

  bir haliyle kitleler ıslak sabuna benzer, çok sıkarsan elinden kayar gider. ellerinden potansiyel gençlik uçup gitti. akp hayranı gençler 2002-2008 imfli yılların gençliğiydi. soros gençliğiydi, fetö gençliğiydi, genç sivillerdi hepsi, özgürlük ve liboşluğun bokunu çıkarıyorlardı. ama inandıkları şeyle tezat içindeydi bu savundukları şeyler.

  şimdiyse, bu arkadaşların inançları savundukları iktidar tarafından pratik edilince deyim yerindeyse "dıkız geldi" bu gençlere. işlerine gelmedi. liberalizmin, soros'un, global sermaye'nin, imf'nin, ab normlarının bahşettiği özgürlükle uzaktan yakından alakası olmadığını gördüler.

  şimdi çark etme zamanı. sayıları akp'nin tahmin ettiğinden çok çok daha yüksek. zaten türk toplumu yaşantı olarak müslüman değil, kendini müslüman sanan deist bir kitledir.
 • ben dedim çok belli ediyorsunuz az yavaş gidin dinlemediler. twittera bakara makara yazmalar, kefenimizle yola çıktık derken saraylar, parseller, cebe indirmeler falan çok hızlı gittiler. ama ben dedim büyüsünü bozacaksınız diye. hiç bi anlamı kalmadı şimdi.