şükela:  tümü | bugün
  • dindar bir insan değilim. ama aynı zamanda tanrı tanımaz da değilim. iyiliğe, güzelliğe, hakka inanıyorum. insanlara iyi olmaya, iyilik yapmaya, sevmeye, sevilmeye bakıyorum. ama öncellikle kendime ya da başkasına acı çektirmiyorum.

benim yaşama amacım bu.

sanırım dinler de bunları öğütlüyor. ama ben çok az gördüm bunlara uyan insanı.

edit: başlıkk başa. @otekipluton adlı trollümsü kaçmış! @rocky43 kardeşimize selamlar.
  • senin bu amaci sorguladigini rahatca ve ozgurce bu platformda dile getirebilmen ve bu eyleminden oturu hayati tehlike yasamaman icin icin dinlere esit mesafede olan laik bir sistem kurarak sana ozgurluk saglamak.
    yoksa diger durumda belki herhangi bir hristiyan da musevi de senin hayat amacini sorgulayacak ve yasamaya devam etmenin gereksiz ve kaynak israfi olduguna karar verip senin yasamanina son verecekti.
    iste biz dindar olmayanlar iyi ki var ki hayatin amacinin din olmadigini, bir dine mensup olmayan insanlarinda en az dindarlar kadar yasamaya hakki oldugunu ve o yasamlarin da en az seninki kadar yasamaya deger oldugunu dusunuyoruz.
    sen test amaciyla ve sonunda sana vaadedilmis odulle hayatini anlamlandirirken ben bazen anlamsizlikla bazen geri kalan tum ihtimallerle bogusuyorum bir deist olarak.
    sen dusunmekten sorgulamaktan bagimsizsin, rahatsin cevaplarin elinde ki oyle ki sıkıntidan gelmis ben niye yasiyorum onu sorguluyorsun.
    guzel hayat, temiz kafa haklisin.
  • mutlu olmaktır. dünyevi zevklerin dibine vurup hem de.

ben asıl dindar olan insanların yaşama amacını anlamıyorum. dine göre bu hayat önemsiz, bu hayat değersiz, bu hayat geçici. ne varsa ölümden sonra var. neden bir an önce ölüp yaratıcılarına ve ahiretlerine kavuşmak istemiyorlar. neden bu yaşama amacı?
  • özet olarak yaşadığı süre boyunca keyifli, güzel bir ömür geçirmek. asıl gerçeklikten uzak ve sanal olan şeylerle dindarlar ilgilenir.

ben yaşam amacımı daha somut gerçeklerde buluyorum.
  • ben half-life 3'ü bekliyorum. eğer çıkarsa, onu bitirdikten sonra ağır ağır göğe yükseleceğim.
  • ölünce ne olacağını bilmemek. insanlar en fazla bilmediği şeylerden korkarlar.
  • dindar değilim, deistim.

yaşama amacım da mutlu olmak, mutlu etmek.
    güzel deneyimler yaşamak ve samimi bir şekilde gülebilmek.
    ayrıca canlılığı temel kodlarından biri hayatta kalmak ve üremektir.
    ilk insanların dini mi vardı?

he sen tabi ilk insan adem'di dersen orada da ayrılmış oluyoruz.
    (bkz: mağara insanları) ve onu da geçtim ilk (bkz: homo sapiens) lerin dini mi vardı? kimi düz bir şekilde yaşamayı tercih etmiş kimi de bu böyle olmaz, ölümden sonra n'apıcaz diyerek din olgusunu ilkel bir şekilde gelistirmiştir.

şimşeklere, volkanik patlamalara, aya, güneşe ilahi anlamlar yükleyerek.

ama dini düşünce, m.ö için kısıtlı toplumlarda vardı. bunların dışındaki toplulukların ot gibi yaşadığını mı düşünelim? tekerin bulunması filan boş işler miydi?

bu düşünce yapısının, (eğer ki dünya 500-1000 yıl daha var olursa) yeryüzünde temsilcisi kalmayacaktır.

edit. bilimsel ya da teolojik alt yapısı olmayanlar, tartışma amaçlı mesaj atmasın.
    adam kalkmış, kainatın mükemmelliğine dem vuruyor; he mükemmel kainat herşey harikulade bir düzen içinde kainatta.
  • "dindar" olup çocuk tecavüzcüsü olan adamın hayat gayesinden daha fazlasına sahip oldukları kesin.
  • yaşamın tadını çıkartmak.
  • en son yazacağımı en başta yazayım ki safım belli olsun.

not : (bkz: kuran müslümanı)

insan yaşamak için bir dine ihtiyaç duymaz. bir dine inanmayan insan da gayet tabi yaşamaktan zevk alabilir, ahlâklı olabilir, vicdanlı olabilir. insana bunları ekleyen yegâne kriter din değildir. sizin ahlâk dediğiniz şey, yüzyıllardan bugüne, nesilden nesile aktarılarak öğrenilegelen kriterlerin tamamıdır. inananlar için din, sadece bunların doğruluğunu tasdik eder.

laga luga yapacaklar için da belirteyim. sadece şiddeti öneren bir din varsa zaten o din değildir.

kısacası; dindar insanların amacının olduğu gibi dindar olmayanların da amacı bu dünyada yok olana kadar kalıcı bir şeyler bırakmak olmalıdır.