• asıl dindar olunca bu dünyadaki hayatın hiç bir önemi kalmıyor. b*ktan geçen ortalama 75 sene hurilerle sonsuz bir hayatın yanında nedir ki? lafı bile edilmez.

oysa ölümden sonra hayat yok ise bu dünyada olabildiğince mutlu olmaya çalışmalı insan. bir tane hayatın var ve geçip gidiyor onu da iyi yaşamak lazım.
  • dindar bir insan değilim. bir değil birden fazla yasama amacım var. kendimi, ailemi, ülkemi seviyorum. sevdiklerimle geçireceğim kısa bir ömrüm olduğunu düşünüyorum. allah'a inanıyorum. sizin inandığıniz gibi değil ama kendimce. yaratıcının merhametli olduğunu biliyorum ve başımın açık olduğu icin yanacağımı, islam'dan sapmışım (!) gibi yargılanacağımı düşünmüyorum. hedefim iyi bir insan olmak. kendime, aileme, beni sevenlere karşı iyi olmak. islami yanlış anlayıp benim bakış açılarımdan bakmayanlara yanlış yoldasın eyy kafir demek yerine etrafımı güzelleştirmeye çabalıyorum. kendi kendime yaşıyorum dinimi. bana göre her dinin her kutsalın doğruları var. benden olmayana yuh, kötü diyemem. ben bunu seçtim buna göre yaşıyorum. sen seninkini yaşamakta özgürsün. ben senin yolun hakkında fikir beyan edemem. ama hakkım olsaydı yolunu değil beynini değiştirmeni isterdim. günümüz dindarlarının dinden uzak olmaları kısmına hiç girmeyerek entryi kapatıyorum.
  • insanın bilinçaltının onu yaşatma üzerine çok kuvvetli bir şekilde kurulu olması ve dindar olsun olmasın her insanda ruh denilen gerçeğin bulunmasındandır.

her insan aynı özden yaratılmıştır. her insanın ruhu vardır. ve ruhun olduğu yerlerde de nefis karartılmadan önce o kişi hayatta hakikate dair pek çok kanıt yaşamıştır. (çoğu, çocuk ve genç yaşlarında)

bu yüzden bir yerlerde içten içe aranılan gerçeğin ve daha üst boyutların var olduğuna dair, kalpleri tamamen mühürlü kimseler haricinde hemen herkesin belli hisleri vardır. ve ruhun sesini de insanın vicdanı oluşturur. bu yüzden ilk önce ahlak açısından bakarsak dindar olmayan kimselerde de dindar kimselerde de ruhun doğası gereği benzer davranışlara şahit olabiliriz. bu da "iyilik" ve "kötülük" kavramlarını birbirine çoğu yerde benzer şekilde oluşturur.
    evet dindar olmayan insanlar da onu hakikate çağıran ruhlarının gereği olarak ahlaklı ve doğru davranışlar sergileyebilirler ve bundan mutlu olarak da yaşayabilirler. vicdanının sesini dinleyip iyi bir insan olabilirler, veya hayatta sayısız zevk kaynağı olduğundan bunları tüketme üzerine kurulu bir bakış açısıyla da yaşayabilirler. bu örnekler sonsuz kez çoğaltılır ve bence bilinmesi gereken en önemli şey dünyada çok az kişi yaşamın ve zamanın değerini bilerek gerçekten yaşadığının farkındadır.

her şey haricinde dünya zaten islami düşünceye göre de ahiretin tarlası olarak müthiş önem içeren bir yer olduğundan bu imtihanın kolay olmaması için insanın gözünü boyayacak ve diğer hayatını unutturacak çok şeyin de olması gerekir. çünkü dünya fevkalade bir tiyatroya benzer çoğu zaman. büyülü kırmızı perde açılır ve sen hem içindesindir hem de o mükemmelliği izleyensindir. en güzel yanı da karşındaki kim olursa olsun bilimin de kanıtladığı üzere gerek beynindeki nöron miktarı ve onları işleme kapasitesi, gerekse de ruhun varlığı ve ilahi özden geliyor oluşu bakımından seninle eşittir. farkı da ödenecek bedeller, yapılacak fedakarlıklar, sınanacak sabırlar ve geçilecek imtihanlar oluşturur. hiçbir bedel ödemeden ve hiçbir çaba gösterilmeden hiçbir şey elde edilemez.

allah kalbi tertemiz ve iyi niyetli kişilere bu imtihandan geçmeyi nasip etsin.

inanın kibirle, hasetle, kinle, nefretle ve samimiyetsizlikle bir hayat geçirmek için zaman çok kısadır.
  • yaşam amacı değil mesele, yaşamdan sonrasına dair bir beklentilerinin olmamasıdır.
  • sakin ol dindar sorgulamaya başladın
  • haklısın deyin geçin.
  • yeni sezonda beklediğim 3 anime var, yurt dışına yerleşme amacım var, japonca ve almanca öğrenmek istiyorum, 2. üniversitemi s.ke s.ke bitirmem gerek ( mimarlık bitmez diyolla ama bakcez), kamp işine iyice merak saldım iyisinden bi çadır almam gerek. liseden beri rusya'yı trenle gezme gibi bi planım var. okumayı ertelediğim bir sürü kitap var. mimarlık biterse psikoloji lisansı yapmak istiyorum. attack of titan ve berserk finali nasıl olacak ne zaman bitecek bu mangalar merak ediyorum. başlamayı istedğim onca manga var.

lan bunlar için tek ömür yetecek mi bende bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa bir
    dindar gibi boş boş oturmuyorum; vaktimi verimli kullanmaya çalışıyorum.
    pritzker ödülünü dua ile kazanacağımı pek düşünmüyorum hoş s.kseler o ödülü kazanamam.
  • son derece düşük bir olasılık için hayatını adamama.
  • (bkz: entertainment)
hesabın var mı? giriş yap