şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ekonomik kriz)
 • ateistler dindarlar ile değil dinciler ile geçinemezler. sebep ise gayet açık bir şekilde 2 taraftan birinde beyin yerine ot olması ve çomarlıktan çomarlığa koşmasıdır.
 • ben dindar insanların ateistlerle ilgili bir problemi olduğunu düşünmüyorum. dindar olan insan, inancını göstererek yaşamaz ve benim açımdan gerçek dindarlık da etrafına karşı hoşgörüyü, saygıyı, hakkı adaleti içinde barındırır.
 • (bkz: allah)
 • dinin son 600 yıldır dünyaya uyum sağlayamamasından ve dinin uygulamalarının yobaz, gerici olmasından kaynaklanan durumdur.

  geçinmek fiili karşılıklı saygıyla ve gelişmiş bir özgürlük anlayışıyla gerçekleşebilecek bir olaydır. dinin emirleri ve dinin yobaz mensupları yüzünden bir ortamda ''ben ateistim'' denildiği zaman neler olabileceğini, nasıl bir davranışla karşılaşılabileceğini hepimiz biliyoruz. bu basit örnek bile dinin karşıt görüşlerle geçinme olayının olmadığını kanıtlıyor.

  yani kısaca bu olay ateistlerin fanatik olmasından değil; dinin kurduğu yoğun baskıdan dolayı karşıt görüşlerin yaşayamamasından oluşuyor.
 • atesit is arkadasiminin 1 yil sonra ateist oldugunu ogrenmemden dolayi boyle bir genellemeyi yanlis buluyor sebeblerini hic irdeleyemiyorum.
 • her ikisininde düz mantık ile hareket ettikleri için orta yolu bulamamaları.
 • "sen allah'a nasıl inanırsın" / sen allah'a nasıl inanmazsın" ikilemi...
 • kuran'ın kafirler (ki ateistler de içinde) hakkındaki aşağıdaki ayetleri nedenlerin arasındadır. zira dindar arkadaşlar, inandıkları kitaba göre, bozgunculuk yapan, güvenilmez, pislik içindeki, haksız kazanç sağlayan, ve gösteriş meraklısı olan ateistlerle nasıl anlaştın. dindar arkadaşlara göre zaten ateistler anlaşılabilecek arkadaşlar değil.

  onlar ki, söz verip andlaştıktan sonra allah'a verdikleri sözü bozarlar. allah'ın birleştirmesini emrettiği şeyi (iman ve akrabalık bağlarını) keserler ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar. işte zarara uğrayanlar onlardır. (bakara/27)

  eğer verdikleri sözden sonra yeminlerini bozar ve dininize dil uzatırlarsa, o küfür öncülerini hemen öldürün. çünkü onların yeminleri yoktur. ola ki, vazgeçerler. (tevbe/12)

  allah kimi hidayete erdirmek isterse, onun gönlünü islâm'a açar. kimi de saptırmak isterse, sanki göğe yükseliyormuş gibi, göğsünü dar ve sıkıntılı yapar. allah, inanmayanları işte böyle pislik içinde bırakır. (en'am/125)

  onlar ki hem kıskanır, cimrilik ederler, hem de herkese cimrilik tavsiye ederler ve allah'ın kendilerine lütfundan verdiği nimeti gizlerler. biz kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırladık. (nisa/37)

  onlar insanlardan kendilerine bir şey aldıkları zaman tam ölçerler. kendileri başkalarına bir şey ölçtükleri veya tarttıkları zaman eksik ölçer ve tartarlar. onlar tekrar diriltileceklerini zannetmiyorlar mı? (mutaffifin/2-4)

  çalım atarak ve halka gösteriş yaparak yurtlarından çıkanlar ve allah yoluna engel koyanlar gibi olmayın. allah onların bütün yaptıklarını çepeçevre kuşatmıştır. (enfal/47)
 • ateist değilim ama dindar da değilim, yalnız objektif bir şey söyleyeyim hiçbir ateistin inanan birine baskısına denk gelmedim, ama bir çok inançlı insanın ateistler şöyle böyle vs laflarina, oturup saatlerce niye inanmiyorsun, inanacaksin gibi baskıcı söylemlerine denk geldim...gecinememe nedenleri tercihlere saygı duymamalarindandir ve bu çok ilginç.