şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul medeniyet üniversitesi edebiyat fakültesi dekanı prof. dr. ihsan fazlıoğlu tarafından dile getirilen ve ruşen çakır'ın incelediği konu.
  fazlıoğlu'nun haberi ve video ayyını için link:
  http://www.islamianaliz.com/…o-bu-kadar-ciddi-64015

  özellikle muhafazakar ve dindar ailelerin çocukları ve imam hatip gençliği arasında deime ve ateizme ciddi bir geçiş gözlemleniyormuş.
  ruşen çakır'ın incelemeri:
  1) https://www.youtube.com/watch?v=s7jts-ydxqc
  2) https://www.youtube.com/watch?v=m0dekxbmduw

  anne ben deist oldum:
  http://www.gercekhayat.com.tr/…nne-ben-deist-oldum/

  önemli not: ruşen çakır'ın araştırma ve yorumlarını incelemeden dandik dundik mesajlar atmayın.
 • doğru yolu buluyorlar demek ki.
 • karar yazarları akif beki ve elif çakır, bugünkü köşelerini imam hatip gençliği arasında ateizm ve deizmin giderek yaygınlaşmasına ayırdı.

  islamcı kesim içinde bir rahatsızlık unsuru haline gelen, milli eğitim müdürlüklerinden imam hatip yöneticilerine, yazarlardan akademisyenlere geniş bir kesim içinde tartışılan deizm eğilimine ilişkin olarak beki ve çakır’ın işaret ettiği şey ise ülkeyi 15 yıldır yöneten islamcı iktidarın yaşadığı çürüme ve adaletsizliklerin genç kuşakları soğutması.
  akif beki de konya milli eğitim müdürlüğü’nün deizme yöneliş konusunda imam hatip öğretmenleriyle düzenlediği çalıştaydan söz ederek çok ayrıntılı bir inceleme yapan hocaları iktidar sahiplerinin rahatsız edici tavırlarını es geçmekle eleştiriyor ve esenyurt belediye başkanı ali murat alatepe’nin konuşmasından örnek veriyor:

  ‘din elden gidiyorsa biz dindarlar nerede yanlış yapıyoruz’ diye kendi nefislerinde bile kusur bulmuş hocalar. müslümanlığın yanlış temsil edilmesinin, gençleri dinden çıkaran şeytanlara ne kozlar verdiğiyle de hiç çekinmeden yüzleşmişler.

  fakat başkan ali murat alatepe’nin malum konuşmasının altındaki zaafı görememişler.

  şöyle diyordu başkan: “alsın benim ömrümden koysun ömrüne, gıkım çıkarsa adiyim. bizim ona çok ihtiyacımız var, ümmetin ona çok ihtiyacı var. esenyurt’un hiçbirimize ihtiyacı yok ama tayyip erdoğan’a çok ihtiyacı var. niye var? burayı kaybedersek kudüs’ü kaybederiz. hiçbir yeri kaybetmeyiz, islam’ı kaybederiz, mekke’yi kaybederiz. onun için ona ihtiyacımız var. onun için ona buradan desteği göndermek zorundayız…”

  gençleri ‘islamsız bir iman’a sapmaktan kurtarma duyarlılığı, buradaki dehşet iticiliğe eğilmeyi nasıl unutur? gözden kaçırılacak, atlanacak gibi mi bu ucuzluk?
 • ayrıca (bkz: siyasal islam'ın iflası)
 • anneler babalar daha deizimin ne olduğunu bilmeden çocuklarını yargılıyorlar. ama aslında çoğu daha kuranı bile okumamış insanlar. deist olmuş çocuklarına hasta olarak bakıyorlar. ama maalesef masallara inananlar kendileri.
 • ne hikmetse entelektüel derinliği ile övünen ekşicilerin arasında meryem uzerli kadar bile dikkate değer görülmemiştir.
 • bir on yıl daha siyasal islamın iktidarının sonucunda azerbeycan veya çekya gibi ibadethanelerin cafe - restoran a dönüşeceğini görebiliriz. tıpkı evlilik gibi sonu geliyor. bana sorarsanız keşke 70 li yıllara dönsek, herkes bayram namazına gitse evlilik müessesesi devam etse. ama maalesef bitiyor.
 • bu habere fazlasıyla inanıyorum. çünkü muhafazakar hatta faşist bir ailede büyüyen bir insan olarak doğru yolun o olmadığına inananlardanım. o kadar çok mantıksız şey var ki fazla kafa yormaktansa agnostik olmayı tercih etmişlerdenim.
 • geleceğe dair bir risk, önlem alınması gereken bir tehlike olmayan, hayatın olağan akışına uygun olan durumdur.
 • çok normal olaydır.
  sadece deizm değil, gençler artık kuran müslümanlığına da yönelmekte. hadis zırvalığından bıktı artık insanlar.