şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kimse hiçbir şeye mecbur edilmiş değil. ortada bu şekilde özetlenecek bir sorun varsa, insanların ne din ne de ahlak düzeylerinin, kendi bilgileri doğrultusunda yaşayamayacak kadar cahil ve yetersiz olmalarıdır. oy kapasitesini bu denli yükselten seçmen kitlesinin çoğunun inine girildiğinde neye, neden inandığını bilmedikleri apaçık ortaya çıkacaktır. asıl sorun ise bizim gibi, inanmanın veya inanmayan insanların da inanmamaları uğruna haklı sebepleri olabilecek kadar yeterli olmamıza karşın hala bu tür zihniyetlerin kararı altında yaşıyor olmamızdır.
  • vay anasını, iş döndü dolaştı yine cehapenin başına patladı.
    sormak istiyorum:
    (bkz: hırsızın hiç mi suçu yok)
  • levent gültekin'in akp'li ve cemaatci okurlarina tarafsizmis gibi gorunmek icin yazdigi yazi. halbuki cigaralarnerde'nin yazdigi gibi sordugu tum sorularin cevaplari evet'tir ve kendi de bunu biliyor. zaten yazi ikinci bolumde asil yazmak istedigi haline burunuyor.

bir islamciya hicbir zaman elindeki yeterli gelmez, bir islamcidan asla demokrat olmaz, zaten olsa islamciligi kalmaz ki buna levent gültekin cok iyi bir ornektir. once ozgurlugum diye zirlar durur, ondan sonra da herkesi kendisi gibi yapmaya calisir. bu ulkede herkes bircok aci cekti. sanki tek sorun turbanli kizlarin universiteye girememesiydi. halbuki 80 darbesiyle en cok palazlanan ve guclenen islamcilar oldu. butun solcular ve aydin kesim tirpanlandi. simdi de boyle guduk bir ulke haline geldik.

edit: bu yazdigima bir ornek sunu vereyim. universitede basortusu yasagi yanlisti ve insan haklarina aykiriydi. zamaninda bircok solcu da bu yasagin kalkmasi icin eylem yapti. peki sonra ne oldu?

1) basortusu 10 yasina kadar indi, belki 6 yasa da inecek
    2) o turbanli kadinlar baskalarinin haklari yendiginde hic ses cikarmadi hatta biat ettikleri rte'nin yaptiklarina destek oldular.

antikapitalist muslumanlar gibi istisnalar kaideyi bozmaz.
  • böyle saçma sapan soru olmaz. koskoca cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekilleri yalancı mı? bundan o anlam çıkıyor.

mecburiyet mi? hani milli irade? hani aysun kayacı'nın oyu çoban'ın oyuyla eşit? hani çok partili sistem? hani seçenek? hani demokrasi?
  • meselenin özünü hala anlamamış bi yazarın yazısı. türkiyedeki insanların birbirlerini tehdit olarak görme gibi bir eğilimleri var. gerçek şu ki kimse bir diğerinin görüşüne saygı duymuyor. 80 öncesi olayları ele alalım, sağcısı solcusu ikisi de birbirini ülke adına tehdit olarak gördüğü için birbirlerini öldürüyorlardı. peki sonuç ne oldu? sağcı mı bitti solcu mu? ülkede bugün bir dindar bir mini etekliyi, bir ulusalcı bir başörtülüyü ülke açısından tehdit olark görüyor. bu bahsettiğim sadece insanların giyiniş tarzından kaynaklanan ayrılıklar. bu yazıyı yazan yazara ya da bu yazarı destekleyen arkadaşlara önceki entrylerde dile getirilmiş bir gerçeği sormak istiyorum ve dindar arkadaşlardan empati yapmalarını bekliyorum:bi an için ulusalcı görüşte olduğunuzu düşünün. sivas olayı, uğur mumcu cinayeti gibi vakalar sizin dindarlardan korkmanız için yeterli sebep olur muydu?
  • (bkz: anan)
  • cevabı (bkz: ben) olan soru cümlesi.

ben yaptım arkadaşım, ben dedim gidin akp'ye oy verin diye. dedim akp'ye oy vermezseniz çoluğunuz çocuğunuz benim gibi sarhoş olur, ayyaş olur, afedersiniz atayist olur ermeni olur dedim. bakmayın dedim hırsız, torpilci, rantçı rüşvetçi gözüktüklerine hepsi sapına kadar müslüman dedim. dininizi kaybetmektense (mümkünse böyle birşey) paranızı, gururunuzu, hatta hayatınızı kaybetmeyi tercih edin dedim. böylece akp %45 oy aldı ülkede.

şimdi gelin sikin beni, hıncınızı benden alın ama allah aşkına artık mağdur olmayı bırakın. hala 28 şubat diyip, türban diyip, imam hatipler mağdur oldu diyip küfrettirmeyin kendinize. çocuktum lan ben 28 şubatta, benim suçum neydi de 12 yıldır akp iktidarında benim hayat tarzım yadsınıyor, bana ucubeymişim gibi davranılıyor? ben annemle çocukken türbanı neden yasaklıyorlar diye tartışmış insanım, benim suçum mu yani bu şimdi?

yürüyün gidin allasen dindarlar akp'ye mecbur edilmiş. bunca yolsuzluk, hırsızlık, arsızlık, utanmazlığı hala aklamaya çalışıyorsunuz. eğer ki bunca rezalete dindarlığı hala yakıştırabiliyorsanız, sorunu kendinizde arayın!
  • ucu haklı, gerisi haksız yazı. günümüz muhalefetinin geçmişte yaptıklarının elbette günümüze etkisi olmuştur ama bu etki "napak, eskiden öyle olduğu için bugün akp, evet" dedirtemez. toplu bir cahillik, taraftar kimliği yaratılmış, biat, aidiyet duygusu aşılanmış, bilgisiz bırakılıp propaganda iliklere kadar işlenmiştir. akp taban kitlesine gidip kemalist nedir, 25 yıl önce ne yapmıştır ki oy vermiyorsunuz" deseniz bir şey diyemez, daha doğrusu dediği şeyler tayyip amcanın mikrofondan bağırdı şeylerdir. baykaldan önce chp'den kim vardı deseniz bilmez, sivas desen hatırlamaz, uğur mumcu desen dükkan sanar akp'nin taban kitlesi. dsp desen anca krizli parti der. yazı "bilinçli, eskiyi tartan bir, neden-sonuç ilişkisi kurabilen bir zihindeki seçmen"in tarifi. zaten öyle bir kitle olsa akp geçen seçimde kaybederdi liderliği. konu artık "geçmişte öyle idi, artık böyle"yi geçti. mutsuz, bilgisiz, rantçı ve bundan da memnun bir ulus yaratıldı, sıra onların çocuklarına geldi.
  • okumaya gerek yok, özeti cehepe camileri ahır yaptı olan yazı.

(bkz: zeytinyağı gibi üste çıkmak)