şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birazcık dini bilgisi olanların kabul edeceği gerçek. öncelikle dinci - dindar farkını bildiğinizi varsayıyorum. burada dindardan kasıt dindar müslümanlardır. diğer dinlere mensup veya ateist arkadaşlar üzerine alınmasın.

  nedenlerine gelince:

  -devlet hazinesinin yetimiyle -öksüzüyle 80 milyonun hakkı olduğunu, gereksiz yere bir kuruş harcanamayacağını, kafana göre istediğine peşkeş çekilemeyeceğini bilir. öyle bilir ki, devlet hazinesinden yanlışlıkla bir kör kuruş, boğazından geçmesin diye içi titrer.

  - itibarın, "devletin işini yaparken yaktığı mumu, kendi işini yaparken söndüren" hz. ömer'in adaletinde olduğunu bilir, binlerce odalı saray yaptırmakta değil

  - binlerce çocuk, vatandaş, ilaç için, tedavi için yardım kampanyaları açarken, para ararken, "bu mersedesler devlet için çerez parası" söyleminin ne anlama geldiğini bilir.

  - devletin küfür ile bile ayakta durabileceğini, ama zulümle asla ayakta duramayacığını bilir. devletin temelinin adalet olduğunu bilir.

  "zulmedenlere en küçük bir meyil dahi göstermeyin; yoksa cehennem ateşi size de dokunur." ( hud, 11/113)

  hz. muhammed (s.a.v) 'in "kızım fatıma bile olsa, ayrım yapmaz ve cezasını verirdim!" buyurduğunu; bizden-sizden diye ayrım yapılamayacağını, doğrunun, doğru - yanlışın yanlış olduğunu bilir. kimin söylediğine bakmaz, söylenilene bakar. söyleyenin de, ne yaptığına bakar.

  hz.ali 'nin "devletin dini adalettir" sözünü aklından çıkarmaz.

  - devlet kademelerinin işinin ehli insanlara verilmesi gerektiğini, kayırmaca yapılamayacığını bilir. öyle kayınçonu - damadını- kızını- oğlunu akrabanı - yandaşını kafana göre istediğin yere getiremeyeceğini, oraların millete hizmet mevkii olduğunu, ancak layık olanın atanması gerektiğini bilir.

  “muhakkak, allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” (nisa, 4/58)

  - hz. ömer'in dediği gibi:
  "insanların en cahili, kendi ahiretini başkasının dünyası için satandır".

  o nedenle birilerine yaranmak için, maddi çıkar - mevki için, haksızlığa, yolsuzluğa müsamaha göstermez.

  daha fazla uzatmak istemedim, sonuç bölümüne gelirsek, ortada bir problem olduğu belli. seçenekler:

  1- dinimizi bilmiyoruz
  2 - yanlış biliyoruz
  3 - dindar değiliz.
  4 - yol yaptı.

  karar veremedim, hatamız varsa affola.
 • doğrudur. çünkü kendini gerçekten dindar olarak tanımlayan insanlara ters politikalar uygulayan bir partidir. ayrıca, dindar bir insan için seçimden seçime dinin bu kadar göz önüne sokulması ve sonrasında da hiçbir şey olmamış gibi dine muhalif işler yapması rahatsız eder.

  dinciler ise bu partiye oy verir. çünkü partinin tabanı maalesef dincilerle doludur. içeriği de.
 • ey iman edenler! allah için adaletle şahitlik edenler olun. bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın, adil davranın, bu allah'a karşı sorumluluk bilinci duymaya en yakın olan davranıştır. ve yolunuzu allah'ın kitabıyla bulmaya çalışın. şüphesiz allah yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.
  maide - 8
 • dindarlar vermez . dinsizler vermez. liberaller vermez. sosyalistler vermez. devletçiler vermez. milliyetçiler vermez. laikler vermez. kürtler vermez. aleviler vermez. romanlar vermez. çerkezler vermez. kemalistler vermez. kardeşim kim veriyor ozaman bu partiye oy.
 • "ak parti'ye oy vermeyenin orucu kabul olmaz" diyen embesille aynı zihniyete sahip olanların açtığı, desteklediği başlıktır. sana mı kaldı lan milletin dini, dindarlığı? senin tanımların mı belirliyor dindarlık seviyesini?
 • sonuna kadar katıldığım gerçek.

  "kardeşim kim veriyor ozaman bu partiye oy?" şeklindeki soruya hitaben;

  düşük profilli kesim veriyor kardeşim. çünkü o lider düşük profili temsil ediyor, onun yaşadığını kendileri yaşıyormuş gibi düşünüyorlar. eğitimli/vasıflı kesimden nefret ediyorlar. o yüzdendir ki, ustaları fetö dostuyken de destekliyorlar, düşmanıyken de, pkk ile masaya oturup milliyetçiliği ayaklar altına alırken de destekliyorlar, milliyetçi olunca da, bop eşbaşkanıyken de destekliyorlar, sözde abd düşmanıyken de, israil'in karşısındayken de destekliyorlar, israil dostuyken de. çünkü tek dertleri vasıfsız insanların en üst makamlara gelebiliyor olması. bu ülkede, oy veren seçmeninin yarısından fazla üyesi olan bir tane parti var.

  recep ivedik var bildin mi? ne var o filmde? okumuş vasıf sahibi kesimden nefret eden bir barzo var, başından sonuna kadar o kesimle didişiyor, ülkenin gelmiş geçmiş en büyük tirajını yapan film serisi. karakterin adı recep ya bilirsiniz işte duymuşsunuzdur*
 • sorsan zaten hiç kimse oy vermiyor akp'ye. artık nasıl utanç verici bişeyse, kimse ben verdim, veriyorum demiyor.
 • akp’ye oy vermeyenler münafık(!) olduğuiçin doğru olmayan önermedir.

  ben demiyorum reis diyor.
 • doğru önermedir. hiçbir zaman kendimi tam manasıyla dinini yaşayan birisi olarak görmedim fakat en azından yaşamaya çalışıyorum diyebilirim eksik ve gedikleriyle.

  çevremde akp'ye oy veren çok insan var muhafazakar bir ortamda yetiştim. bu insanların esas yanılgısı - benim gözlemlediğim kadarıyla -, oy verdikleri adamların gerçek dindar olduğunu düşünmelerinde. daha doğrusu dinlerini yaşamalarında bunlara özgürlük sağladığı noktasında yanılgıları var. bunu kendilerine kalkan yapıyorlar.

  e be abicim bu şerefsizler hak yiyor, hırsızlık yapıyor, yolsuzluk yapıyor, dini siyasi bir araç olarak kullanıyor kısaca gerçek bir müslüman ne yapmaması gerekiyorsa onu yapıyor. ama hala oy vermeye, onu kendine vekil görmeye devam ediyorsun. bu nasıl bir akıl tutulmasıdır ? beyinleri yıkanmış gibi.

  ve evet konuşmaya çalıştığında bu insanlarla tartışmanın sonunda dinsiz bile olabilirsin. aman diyeyim. çünkü yetkili merci bunlar. kodumun cahilleri.
 • bugün işlek bir meydandan geçerken farkettiğim bir olay.
  akp çadırı boş beleş takılırken saadet çadırı ağzına kadar doluydu.