şükela:  tümü | bugün
 • bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre dindarların iq'su düşük oluyormuş ve analitik düşünemiyorlarmış. hatta matematik ve fizik derslerinde de bu yüzden başarılı olamıyorlarmış. bunu hakaretamiz bir sonuç olarak algılamamak gerekiyor. mukaddesatçılık, ölümden sonrasına yatırım yapmak gibi bu dünyadaki değerleri geçiştirici bir özelliği var dinlerin. marks, meşhur sözünü dile getirirken haksız değilmiş dedirtiyor şimdi bu araştırma sonucu bana.
 • iq düşükse para niye onlarda ...
  edit: bu entry nin sonunda bir gazete ismi olan "açık mert korkusuz'un" baş harfleri vardı ve hukuka aykırıdır gerekçesiyle kaldırmamı istediler. (eksi destek'ten gelen mesaj)kurulan cümlelerin kimseye söylenmeden küfür içermesi nasıl hukuka aykırı, entrylerde küfür yazıldığında bu mesaj diğer yazarlara da geliyor mu? yoksa başlıktan ötürü mü? bi hukukçu yeşillendirsin allasen
 • zeka, sorgulamayla gelişir. 3 aylık bebekken de, 30 yaşındayken de. bu böyledir.

  sorgulayabilen bir dindar için geçerli olmayabilir.

  doğru iddiadır.
 • bilime katkısı olan birkaç müslüman bilim adamı ektedir.
  ayrıca birçok hristiyan, yahudi ve başka dinden dindar insanların da bilime katkısı olmuştur. ha tabi burada iq'dan bahsediyoruz ama iq'nun yüksek ya da düşük olması neyi ifade eder önce onu sorgulamak lazım.

  (bkz: harezmi)
  (bkz: farabi)
  (bkz: şerafeddin el-tusi)
  (bkz: biruni)
  (bkz: ali kuşçu)
  (bkz: piri reis)
  (bkz: ibn-i sina)
  (bkz: hulusi behçet)
  (bkz: aziz sancar)
 • dindar kişi sorgulaması gerektiğinin ayırdında olduğu ve bu ihtiyacı zaten hissettiği için, geçerli olmayan iddiadır. dindar olduğunu ileri sürdüğü halde dinci olmaktan ileri gidemeyen kimseleri anlatır bu durum olsa olsa.
 • o nasıl bir araştırma, o nasıl bir kaynak? dedirtmiştir. ahahaha
  zekaları uluslararası komiteler tarafından onaylanan birtakım zevat da gelip "gerçektir, doğrudur" yazdığına göre dağılabiliriz.
 • her grubun içinde çok zekiler ve çok gerizekalılar vardır fakat daha düşük zekalı arkadaşların anaakımları daha çok takip ettiğini veya çevresel olayları incelemek yerine doğuştan gelen/ailevi özelliklerine daha bağlı oldukları düşünülürse ortalamada daha aşağıda olmaları şaşırtıcı değildir.

  tabi ortalamada keskin düşüşlere neden olan şeyler de var:
  https://www.youtube.com/watch?v=yrrnyuqzffq
 • gerçek dindar olmayanlar için doğru olan bir ifadedir. lakin dindar insan aynı zamanda insanlığa , bilime hizmet etmek içinde kendini adamış ve geliştirmiştir.
 • einstein'ın, schrödinger'in, bohr'un ve daha nicelerinin yalancı çıkartacağı önerme. merak etmeyin hocam dindarların arasından da zekiler çıkıyor hemde ne zekiler... tahminimce arkadaş yeni ateist olmuş benim babam senin babanı döver aşamasında. biraz kendini geliştirince farklı görüşlere olan saygısı ve hoşgörüsü normale dönecektir o zamana kadar mazur görün.
 • (bkz: iki haneliler)