şükela:  tümü | bugün
 • bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre dindarların iq'su düşük oluyormuş ve analitik düşünemiyorlarmış. hatta matematik ve fizik derslerinde de bu yüzden başarılı olamıyorlarmış. bunu hakaretamiz bir sonuç olarak algılamamak gerekiyor. mukaddesatçılık, ölümden sonrasına yatırım yapmak gibi bu dünyadaki değerleri geçiştirici bir özelliği var dinlerin. marks, meşhur sözünü dile getirirken haksız değilmiş dedirtiyor şimdi bu araştırma sonucu bana.
 • iq düşükse para niye onlarda ...
  edit: bu entry nin sonunda bir gazete ismi olan "açık mert korkusuz'un" baş harfleri vardı ve hukuka aykırıdır gerekçesiyle kaldırmamı istediler. (eksi destek'ten gelen mesaj)kurulan cümlelerin kimseye söylenmeden küfür içermesi nasıl hukuka aykırı, entrylerde küfür yazıldığında bu mesaj diğer yazarlara da geliyor mu? yoksa başlıktan ötürü mü? bi hukukçu yeşillendirsin allasen
 • zeka, sorgulamayla gelişir. 3 aylık bebekken de, 30 yaşındayken de. bu böyledir.

  sorgulayabilen bir dindar için geçerli olmayabilir.

  doğru iddiadır.
 • dindar kişi sorgulaması gerektiğinin ayırdında olduğu ve bu ihtiyacı zaten hissettiği için, geçerli olmayan iddiadır. dindar olduğunu ileri sürdüğü halde dinci olmaktan ileri gidemeyen kimseleri anlatır bu durum olsa olsa.
 • o nasıl bir araştırma, o nasıl bir kaynak? dedirtmiştir. ahahaha
  zekaları uluslararası komiteler tarafından onaylanan birtakım zevat da gelip "gerçektir, doğrudur" yazdığına göre dağılabiliriz.
 • her grubun içinde çok zekiler ve çok gerizekalılar vardır fakat daha düşük zekalı arkadaşların anaakımları daha çok takip ettiğini veya çevresel olayları incelemek yerine doğuştan gelen/ailevi özelliklerine daha bağlı oldukları düşünülürse ortalamada daha aşağıda olmaları şaşırtıcı değildir.

  tabi ortalamada keskin düşüşlere neden olan şeyler de var:
  https://www.youtube.com/watch?v=yrrnyuqzffq
 • gerçek dindar olmayanlar için doğru olan bir ifadedir. lakin dindar insan aynı zamanda insanlığa , bilime hizmet etmek içinde kendini adamış ve geliştirmiştir.
 • (bkz: iki haneliler)
 • (bkz: zaten kuranda yazıyor bunlar)
  o yüzden ilk emir oku, aradaki farkı kapat. katıldığım önerme.
 • rasyonaliteyi ve bilimi matah bir şey sanmak diderotçu 18. yüzyıl ahmaklığının basit ve eski bir yanılgısı. ciddiye almamak gerek. fakat sorulması gereken kimi sorular var:

  dindarlık nasıl bir kurumdur ki 258 katılımcı üzerinden gerçekleştirilen bir araştırma ile bileşenlerine homojen bir "aptallık" tanımlanabiliyor?

  manipülasyona açık, kısıtlı veri çıktısı olan araştırmalarla dindar imgesini tahkir etmeye çalışmak bilim etiğine uygun mudur?

  yüzeysel batı kültürünün tornadan çıkma mütedeyyini müslüman ile mukayese edilebilir mi? lokal kültürden izole bir dindar figürü mümkün müdür?