şükela:  tümü | bugün
  • zeka, sorgulamayla gelişir. 3 aylık bebekken de, 30 yaşındayken de. bu böyledir.

sorgulayabilen bir dindar için geçerli olmayabilir.

doğru iddiadır.
  • bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre dindarların iq'su düşük oluyormuş ve analitik düşünemiyorlarmış. hatta matematik ve fizik derslerinde de bu yüzden başarılı olamıyorlarmış. bunu hakaretamiz bir sonuç olarak algılamamak gerekiyor. mukaddesatçılık, ölümden sonrasına yatırım yapmak gibi bu dünyadaki değerleri geçiştirici bir özelliği var dinlerin. marks, meşhur sözünü dile getirirken haksız değilmiş dedirtiyor şimdi bu araştırma sonucu bana.
  • her grubun içinde çok zekiler ve çok gerizekalılar vardır fakat daha düşük zekalı arkadaşların anaakımları daha çok takip ettiğini veya çevresel olayları incelemek yerine doğuştan gelen/ailevi özelliklerine daha bağlı oldukları düşünülürse ortalamada daha aşağıda olmaları şaşırtıcı değildir.

tabi ortalamada keskin düşüşlere neden olan şeyler de var:
    https://www.youtube.com/watch?v=yrrnyuqzffq
  • sanki ahbabiymis gibi 500 sene once yasamis adamlarin musluman olduguna kesin kanaat getirmek de nedir amk. ne yapacakti piri reis "ben ateistim" diye ortada mi gezecekti.

ataturk'un musluman oldugunu zanneden 40 milyon turkiye vatandasi var, gerisini siz dusunun.
  • iq'su yuksek olanlar dindar olmayacagi, olamayacagi icin bu sonuc cikar. dindarlik salakligin sebebi degil sonucudur.
  • -baba matematikten 100 aldım.
    +siktir lan atayiz mi olacan başımıza!
  • padişahları dindar sanan davarları ortaya çıkarmış haklı iddiadır.
  • dindar insan, sukur silahiyla uyusturulmus, sorgulama yetisini asgari duzeye cekmis insandir.

evren, fizik, biyoloji, dunyanin olusumu? - yaratildik, bitti; gec.

ınsanin varlik nedeni, felsefe, mantik? - dinden cikarsin, gec.

din nedir, nerden turemistir, peygamberler sahiden yasadi mi, tarih bilimi onlari yazmis mi? - tobe hasa, gec.

kapitalizm nedir, biz neden fakiriz, neden bes kurus ugruna koleyiz? - onu da bulamayanlar var, sukret gec.

basimizdaki erk bizi kullaniyor mu, halk pasifize mi ediliyor, adil yonetiliyor muyuz? - onlar dindar insanlar, yapmazlar oyle adetsiz is; gec.

eee, boyle zeka mi gelisir amk?
  • dindarların hayatın genelini pek de fazla sorgulamadığı kısmı sonuna kadar doğrudur. bunu bugünkü akp iktidarının siyasi referanslarına bakarak da çözümlemek mümkün. aşağılamak için söylemiyorum lakin yenikapı'yı akp bayraklarıyla doldurup, ağızdan çıkan her söze soru sormadan inanan güruhun çoğunluğu elbetteki mütedeyyin insanlardan oluşuyor. bu kalabalık arasındaki eğitim derecesi için sanıyorum ki ayrıca açıklayıcı bir şeyler yazmanın gereği de yok. çünkü hepimizin malumu. dindarların iq'su düşük olmayabilir belki. ancak dindarların çoğunun eğitimsiz olduğu konusuna sonuna kadar katılıyorum. aslında belki de din dediğimiz olgu külliyen insanı cahil bırakmak ve kontrol altında tutmak için geçerli en etkili yöntem de olabilir.
  • hergün doğrulanan iddiadır. işin vahim yanı iq geliştikçe iyi bir insan olma eğilimi var. yani dindar bir insanın kötülük yapma (bilincinde olmadan, misal fareler ve insanlar) ihtimalinin daha yüksek olması durumu. sen "şu kişi namazında niyazında, mutlaka iyi insandır" derken sürekli kötü-dalavereci-ahlakı bozuk tiplerle karşılaşmanın ve şaşırmanın nedeni bu.

beyni gelişirken çocuklar da etrafına/kendine bin türlü kötülük yaparlar, hayati bir zarar bile verseler gülüp geçilir. aynı çocuklar ileri yaşlarında muteber insanlar olduklarında çocukken yaptıkları muziplikler gülerek anlatılır, ama aslında safi kötülüktür orada gözlemlediğimiz.

bilim denmiş, meslek olarak evet, bilimle iştigal edersin. literatür tarar, içinden kendi şartlarına uygun gördüklerini cımbızlar, bilim yapıyorum dersin. ama ilerleme basamaklarında yer edecek fikirler üretemezsin. kesin ve net. bu fikirleri koyan insanların hilafsız hepsinin ateist olduğunu beyan etmesi tesadüf değil. akp-mhp-dyp gibi kadrocu partilerin döneminde sırf üniversitelere hakim olmak için yerleştirilen kişilerin bilim insanı olduğunu söylemesin kimse. türkiye'de bilim yapılmadığını çıkan ürünler ve itibarsızlığı ortaya koyuyor.