şükela:  tümü | bugün
  • kutsal gunlerin geldigi bu gunlerde gerek sozlukte gerek de sosyal hayatta gozlemledigim ve deneyimledigim durumdur.aslinda cok da garip karsilamamak gerek cunku islamiyette gaza anlayisi diye bir seyin gercek oldugunu dusunuyorlar.firsatlari olsa inancsizlari bir kasik suda bogabilecek zihniyetteler.bu durum da kiskancliktan, belki dini anlayamamalarindan,felsefe bilmemelerinden ileri geliyor.bu kadar magdur edebiyati yapip insanlari da bu kadar magdur eden bir topluluk daha var midir acaba?
  • ramazan ayında umuma açık yerlerde birşeyler yediğinizde, saygı duy derler. ben oruç tutmuyorum gecenin bir vakti davul sesiyle beni uyandırmaya hakkınız yok dersin, saygı duy derler. namaz kılmıyorum günde beş vakit ezan sesiyle rahatsız etme dersin, saygı duy derler.
    dindarlar için saygının tek taraflı olması gerçeğidir.

1500 yıl önce saatin her evde, herkesin kolunda-cebinde olmadığı bir dönemde ihtiyaç duyulan ezan neden hala devam eder? ramazan davulu neden her gece çalınır?

(bkz: çalar saat)
  • olması gerekenin aksine saygı konusunda noksan olanları çoktur. hem fiziksel olarak kişisel alan, temizlik vs. konusunda hem fikir olarak karşıt, farklı görüşler, fikirler anlamında.

genellemeleri pek sevmem ama yerinde tespit.
  • dindarlarda ki saygısızlık, her din için geçerli olsa da her dindar için geçerli olmayan durum. kimsenin hakkını yemeye gerek yok, gerçekten başkalarına saygı duyan ve saygı görmeyi hak eden bir azınlık var. bu ezınlığın en az olduğu yer islam coğrafyası olduğundan bize yokmuş gibi geliyor. saygılı dindar olan müslüman azınlığın sayısı %5 falan vardır, gerisinin saygısız olması bu kişileri bağlamaz. diğer dinlerde eğitim seviyesine bağlı olarak bu azınlık sayısı artar.

saygısızlığın temel nedenlerinden birisi eğitim seviyesi. ne yazık ki islam coğrafyası malumunuz. o yüzden saygısızlık bu kadar yüksek.

kendi asıma konuşayım bende dindar'lara saygı duymam. ilk hamleyi onlardan beklerim eğer saygılıysa, saygı duyarım, en ufak saygısızlığında itin götüne sokarım. saygı karşılıklı olur