şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kutsal gunlerin geldigi bu gunlerde gerek sozlukte gerek de sosyal hayatta gozlemledigim ve deneyimledigim durumdur.aslinda cok da garip karsilamamak gerek cunku islamiyette gaza anlayisi diye bir seyin gercek oldugunu dusunuyorlar.firsatlari olsa inancsizlari bir kasik suda bogabilecek zihniyetteler.bu durum da kiskancliktan, belki dini anlayamamalarindan,felsefe bilmemelerinden ileri geliyor.bu kadar magdur edebiyati yapip insanlari da bu kadar magdur eden bir topluluk daha var midir acaba?
 • ramazan ayında umuma açık yerlerde birşeyler yediğinizde, saygı duy derler. ben oruç tutmuyorum gecenin bir vakti davul sesiyle beni uyandırmaya hakkınız yok dersin, saygı duy derler. namaz kılmıyorum günde beş vakit ezan sesiyle rahatsız etme dersin, saygı duy derler.
  dindarlar için saygının tek taraflı olması gerçeğidir.

  1500 yıl önce saatin her evde, herkesin kolunda-cebinde olmadığı bir dönemde ihtiyaç duyulan ezan neden hala devam eder? ramazan davulu neden her gece çalınır?

  (bkz: çalar saat)
 • olması gerekenin aksine saygı konusunda noksan olanları çoktur. hem fiziksel olarak kişisel alan, temizlik vs. konusunda hem fikir olarak karşıt, farklı görüşler, fikirler anlamında.

  genellemeleri pek sevmem ama yerinde tespit.