şükela:  tümü | bugün soru sor
  • istisnalar olsa da genel gözlemlerim bu şekilde.
    inançlı ama cahil olmayan gördüm ama “dindar” diye tabir ettiğimiz kesimin çoğunda bir cehalet sezdim.

not: yukarıda belirttim. istisnalar var. gereksiz duyar kasmayalım, bu bir genelleme.
  • burda kendini nobelli sanan, kulaktan duyma bilgileri bilim sanan sozde "egitimli", dinsiz olan bir cok cahille karsilastigim icin sacma gelen genelleme.

entry'me gelen bir mesaj editi: aynen baba bütün dindarlar bi einstein bi michel foucault, dinsiz ateistler de ıq su 60 civarı. kendi toplumsal sınıfım olan dindarları savunacam diye hemen savunma mekanizması üretiyorsunuz yazık size:d

yorumumdan anlasilan bu. eger butun dindarlar einstein, butun ateistler cahil ve iq'lari 60 cikiyorsa dedigimden ozur dileyecegim mesaji atan yazardan.
  • korelasyondur. ancak nedensellik ilişkisi açık bir şekilde ortaya koyulamaz diye düşünorum. istatistiksel olarak dindar insanlar ve cahil insanlar kümeleri genellikle kesişirler ve büyük örtüde örtüşürler.

(bkz: correlation)
    (bkz: causation)
  • oldukça yüksek olan bir ilişkidir.
  • eğitim seviyesi arttıkça inançlılık oranı düşer. en eğitimli kesimde inanç oranı tek haneli yüzdelerle ifade edilir.

sosyal gelişmişlik arttıkça inanç oranı düşer. insan haklarının, sanatın, şehirciliğin gelişmiş olduğu ülkelerde inançlı kesim oranı yarıdan azdır.

bilimsel araştırmalara ayrılan bütçe oranının yüksek olduğu ülkelerde inanç oranı düşüktür.

puanı en yüksek olan üniversitelerdeki öğrenciler arasındaki inanç oranı, puanı düşük üniversitelere göre çok düşüktür.

yolsuzluk oranı yüksek ülkelerde dindarlık da yüksektir. afrika ülkeleri arasındaki sıralamada bile ekonomik yolsuzluk azaldıkça dindar oranı da azalmaktadır.

ama dindarlık ile cahillik arasında bir bağlantı yoktur. dindarlar evrenin tüm sırlarını çözdüğü için cahil değillerdir, en çok şeyi onlar bilirler.
  • ortadoğu ülkelerinde paralel bir çizgide gider.
  • ülkemizde dinini bile bilmeyen cahil dindar sayısı çok fazla evet. ama dindar insan cahil insandır diyemeyiz.

din inançla ilgilidir. çok zeki ve akıllı kişiler de inançlı olabilirler ki bence bu bir ihtiyaçtır. yoksa kimse çok mantıklı diye dindar olmuyor.
  • ilişki falan yoktur. cahil olmak ayrı mesele dindar olmak ayrı meseledir. birbirleri ile bağ olduğunu düşünmek ise saçmalıktır.
    bir kere cahilliği kafanda ne olarak tanımladın? hayvan gibi okul kasmış ne cahiller var. bilgi mi önemli olan yoksa bilgiyi kullanabilecek zekaya sahip olmak mı? cahil nedir ya gerçekten?
    dindarlık hususuna girelim şimdi. "çevremde" diyerek yaşadığın coğrafyayı kastetmişsin. dindar olmak için müslüman mı olmak gerek? yoksa dindar müslümanlar cahildir demeye mi getiriyorsun? dünyada yüzlerce din ve milyarlarca dindar insan var...
    tarihi biraz araştır bence.
    hayatımda bu kadar sığ bir başlık görmedim. yaptığı işi desteklemeye çalışıyor yazara bak.
    keşke trollük yapıyor olsaydın ama ciddisin ve cahilsin...