şükela:  tümü | bugün
 • dinde zorlama yoktur.
  ama namaz kilmazsan cehenneme gidersin. cok tatli bence, zebaniler gotunden kan aliyolar falan...
 • annelerin, izin vermedikleri durumlar karşısında ısrar edilince manalı bir bakışla "iyi peki sen bilirsin" demesi gibi bir şeydir bu.
 • (bkz: zorunlu din dersi)

  dinde zorlama yok ama dersini zorluyorlar hacım, bu ne olacak peki?
 • bazı kesimlerce yanlış anlaşılmıştır. dine girme aşamasında da zorlama vardır.

  "haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. allah yarlığayan, esirgeyendir."

  tevbe/5

  insanları yanlış yönlendirip günaha girmeyelim lütfen, allah'ın kelamını yok saymayalım..
 • geçen cuma hutbesine bakılırsa sadece dine yeni girenlere uygulanabilen hede.10 yaşına kadar çocuğunu ibadete yönlendirecekmişsin. baktın olmadı hafifçe dövmeye başlayacakmışsın. imamın yalancısıyım,bilmiyorum.
 • dine girmek konusunda zorlama yokur şeklinde detaylandırıldığında doğru olduğu kabul edilebilecek ifade. müslüman olduğunu ilan edenlere/bilinenlere farzları yapıp yapmadığı için veya bazı büyük günahları işlediği için (bu farzlar veya günahlar tamamen bireyi ilgilendirse de, başkasına somut hiçbir yararı veya zararı olmasa da) müslüman cemaat tarafıdan çeşitli yaptırımlar uygulanması (dayak-zopa ve daha ileri düzeyde cezalar) islam alimleri tarafından kurumsallaştırılmıştır. dolayısıyla kitabi-resmi islam'da zorlama yoktur demek içeriği bulanık bir genelleme olmak bir yana yanlış konuşmaktır. bununla beraber bu zorlamaların islamla çelişmeden, islam dışı olduğu veya uygulanmasınının yanlış olduğunu söyleyebilecek müslümanların seslerini duymak mümkün olabilir. ama ben duymadım.
 • - az votka vardir.
 • (bkz: #23999594)

  edit: maalesef bu numaralı entry buharlaşmış. yaşasaydı aşağı yukarı şöyle derdi sanırım: "dinde zorlama olmasaydı kutsal kitaplar emirlerden değil tavsiyelerden oluşurdu."
 • talamandan teyyare bir iddiadır. zira dinlerin "yaptırım"ları vardır.. ki, bu yaptırımlar da asla rica-minnet değildir. içinde türlü türlü sopalar, bol alevli korkular vardır.
  bazen de aşk gibidir bu ilişki.. teoride eşitliği kabul eder, başlarsınız ilişkiye..
  gün gelir değişim başlar..
  kimdi o,
  sana niye selâm verdi,
  sen mecbur muydun selam vermeye,
  ona bakma, şuna mesaj atma,
  onunla arkadaş olma,
  onu giyme,
  bunu takma,
  saçını boyatma'lara kadar gider bu iş.
  tanıdığınızı zannettiğiniz o melek gibi adam gider, yerine en öküzünden biri gelir.
  din de böyledir. sadece içinizde olanı dışarı sızdırmaz, bizatihi kendisi de zerk eder içinize zehri. kutuplaşma, linç kültürünü tetikleyen aidiyet hissi, sürü psikolojisi de bonus.