şükela:  tümü | bugün
  • geri dönüşü muhtemelen olmayan anlardır
    koyu bir inanciniz varsa ve mutluysanız hayat eskisi kadar güzel gelmez hiç soğumamış olmayı bile dilersiniz belki.

benim soğumam söyle gerçeklesti.

çekirdek ailem dine önem vermemesine hic bu konudan bahsetmemesine rağmen bana dini bilgisini aşılayan bir kadın vardı çevremde babaannemdi bu kadın.
    sürekli namaz kılarken görürdüm ve yanına gider taklit ederdim yaptığı hareketleri o da bana ufak ufak bilgiler verirdi biz müslümaniz , bir işe başladığın zaman bismillahirrahmanirrahim de merdiven çıkarken ya fettah ya rizak filan diyodum 5-6 yaşımdayken aslinda babaannemde bilmiyordu yeterince.
    arapca kuran bile okumamisti kocasindan babasindan duyduklariyla bir müslümandı ve bu kadınla yaşarken hayat gayet keyifliydi sevmiştim dini mükemmel biseydi zannimca.
    yillar böyle geçip gidince 4.sinifta ilk defa din dersi görüyorum ve ilk derste hoca : bir işe başlarken ne deriz ? diye sordu bilmiş bilmiş parmak kaldırıp mismillahirrahmanirahim dedim ve tüm sınıfın kahkahalari arasinda yerime oturdum
    hoca doğrusunun bismillah olduğunu söyleyince şaşırdım afalladim tüm dini bilgilerim bir harf hatasindan dolayi ters yüz olmuştu oysa mismillah mükemmel bir kelimeydi bismillahli olana hic alışamadım hiç .
    4-5 yaşında dilim tam dönmediği için bismillah yerine mismillah demişim 4.sinifa kadar da böyle biliyordum dini inançlara karşı soğuklugum böyle başladı işte keşke mismillah olsaydı ve soğuma anım dahada ertelenseydi

zorunlu edit: sanırım başlık engellendi sol framede gözükmüyor teşekkürler ekşi sözlük mu diyelim o zaman ?
    bir yazar arkadaşın yorumunu bırakıyorum selametle kalın : (bkz: #91209621)
  • müslüman esnafın insanları kazıklamasıyla, cami imamının allahın evinde fuhuş yapmasıyla başlayan süreç dinden soğuma olarak devam etti.
  • onlar kendilerini biliyorlar. bazı kişiler, bazı tipler eğer müslüman ise ben değilim arkadaş diyorum bazen.
    bazen de gerçek müslümanlar bunlar değil diyorum.
  • teravihte, takribi onuncu rekatta, tam tatlı tatlı terlemişken, müeezzinin mahfelden klima kumandasına bastığı o an. "clicck" sesi, "bip, bip, biiiip" <<< son ayar.
    .
    önce bi ürperme, ardından bir soğuma.
    klimanın dibindeyim, 48.000 btu klima, boru değil.
  • benim için kuranı türkçe okuma inadımdır. zorla arapça dayatan zorbalarla mücadele etmekten yoruldum ve dinden soğudum.
  • (bkz: meb biyoloji deneme testindeki sorular)

ilk soğuma anı değil tabii ki ama dinden komple soğuma hatta çıkma anıdır benim için.
  • çocukken baba tarafından uzak bir akrabamız vardı. yılda bir iki kez yaşadığımız yere gelirdi. gelince de sırayla herkeste kalırdı. ailenin büyüğü ve hatrı sayılır kişilerinden biriydi.
    babam çok sevmezdi. çünkü dinle pek arası yoktu. ama saygısızlık olmasın diye açardı kapısını.
    hiç unutmuyorum kafasında takke denen şeyden vardı. sürekli namaz kılar, tespih sallardı. kuran okurdu arada geceleri.
    üç kızdık evde. ben ilkokul yaşlarındaydım. asabinin tekiydim. kızkardeşim daha ufaktı. çok da sevimli, saçları kıvır kıvır, bembeyaz tombul bir şeydi. sokakta kızlardeşimle yürüyemezdim. öyle sevimliydi.

o amca denen pezevenk birgün kızkardeşimi kucağına oturttu. tuhaf tuhaf hareketler yapıp kardeşimin orasına burasına elliyordu gıdıklıyor gibi yapıp. kızkardeşim de kıkırdıyordu haliyle. artık o yaşımda bile ne tuhaflık hissettiysem rahatsız oldum davranışlarından. önce babam sevmiyor diye önyargılı bakmış olacağımı düşündüm sonra ablama söyledim. aynı şekilde o da rahatsız olmuş. çünkü kurduğu cümleler de farklıydı. yaşımıza göre değildi ama anlamamak için salak olmak gerekiyordu.

neden bilmiyorum ama kimseye bu durumdan bahsetmedik. galiba çocuklukta yaşadığımız o sır tutma cengaverliği tuttu bizi. ben muhtemelen o zamanlar soğudum dinden. çünkü ne zaman namaz, dua, tespih üçlüsü görsem aklıma o adam gelir. adamı bunlarla öyle özdeşleştirmişim ki sanki adam değil bu öğeler suçlu gibi hissediyordum.

büyüdük. seneler önce aramızda bu konu açıldı. üçümüz de tuhaf bir şekilde aynı şeyi hissetmişiz. bunu ancak şimdi itiraf edebilmiştik kendimize. sapık herif çok uzun yıllar önce çükünü mezara sokarak, tespihini ve takkesini de dünyada bırakarak geberdi gitti. aklıma gelince bile tiksiniyorum bak.

e-dip: kurgu olduğunu düşünenler olmuş. ne çeşit şeyler yaşıyorsunuz bilmiyorum ama gerçekliği kurgu olmayacak kadar çok yaşanıyor bu olaylar buralarda.
    ayrıca bunun gerçek olduğuna kimseyi elbette ikna edemem. sadece yaşamış olduğumu bilmek, hatta öyle ki o anı hala zihni’mde silik bir şekilde hayal ediyor olmak bence gerçekliği için epey yeter bir olgu. üstelik kurgu olsa kardeşimi değil kendimi koyardım özne yerine. bence daha ikna edici olurdu.

yukarıda da belirttiğim gibi nedense buradaki çirkinliği bilinçli olmadan dine bağladım. çünkü adamın etrafımdaki insanlardan farkı zaten buydu; namaz kılıp, takke takıp, tespihle dua etmesi. hak verirsiniz ki çocuk yaşımda bunlarla özdeşleştirdim.

bu arada bu tarz küçük yaştaki çocuklara olan tacizler maalesef eskilerden beri var. bu olay yaklaşık 25 sene öncesinde yaşandı. bugün yaşananlar için kimseye suç atmaya gerek yok.

yine e-dip: anlaşılmasın diye kardeşimi koyduğumu düşünenler de olmuş. onlar için de başka şekilde açıklayayım o halde. kullandığım bazı cümleler yetmemiş sanırım. ‘ben o aralar asabinin tekiydim’ diye özellikle yazdım. bu durumda adam bana yanaşamazdı. çünkü hem asabi hem ergenlik dönemi yaklaşmış hem de idrak edebilecek yaştaydım. dokunduğu yerlerden tahrik olabilme durumunu ve bu adamın deneyimini de var sayarsak emin olun hepsini tartarak kime yaklaşacağını nokta atışıyla saptamıştır. sakin olun. ben değildim. kızkardeşimdi. ha keşke kızkardeşim yerine ben olsaydım orası apayrı bir mevzu açar ama.

gittim.
  • benim için soğuma değilde böyle serinleme, ferahlama gibi bir şeydi.

(bkz: kızgın kumlardan serin sulara)*
  • yaratıcının insanı yaratma sebebine takılmak.
213 entry daha