• dine bir kültür olarak bakıyorum, ve bir dine ciddi ciddi inanan insanları anlayamıyorum.

hele biraz pozitif bilimlere hakim insanların nasıl olur da hurafe tadında yazılan şeylere inanıyor, bana gerçekten garip geliyor.

neyse herkesin inancı kendine. bu da benim inancım.
  • iyi bir insansan neye, nasıl inandığının ne önemi var.
  • net salaklıkdır, hiç kusura bakmayın
  • dine inanma, dinsiz kalma. mottom.
  • ben esas dincilerdeki bu “d” harfi fetişinin kaynağını merak ediyorum. “yaradan” değil “yaratan” o nureddin kardeşim. eved.

yaradan kan damlar mesela.

olm bak harbi söyle “t”harfi günah diye kullanmıyorsunuz değil mi. ulan kesin ondandır.

ayrıca bunlar böyle pek kendimi beğenmiş bir şekilde inançları batıl ve batıl olmayan inanç diye ayırıyorlar ya çok gülüyorum. olm hepsi batıl ya. öbür türlü zaten inanmana gerek kalmaz.

bi de bilim şeyse neden meyve yapmıyor diye sorarlar ama rakı bardağından su içmeyen adam her nedense bu virüs muhabbetine alkolle duş alır oldu. ne iş? anlatmaya gelince pek güzel pek hoş kavuşmaya gelince ver dezenfektan işim var yarın görüşürüz.

vardı böyle bir tanıdığım. zemzem suyu idrarla atılmaz, terle vücuttan atılır dedi. şans işte cidde’ye düştü yolumuz. aldım 5 litre zemzem suyu al 2 gün boyunca sadece bu suyu iç bakalım dedim. ne oldu tahmin edin hahahaha. hayır al bak bu da inanç. e salak hadi senin dediğin doğru olsun çiş yapmazsan zemzem suyu seni öldürür. bir karar ver kutsal mı zehir mi. şimdi bu adamın inandığı şeye ben neden inanayım. aynı takımı bile tutmam.

konudan sapdık eved. dine inanılmaz. o dini üreden danrıya inanılır. din o danrının koyduğu kurallardır falan filan.
  • dine inanmak yanlış bir ifade değil mi?
    yaradana ve onun emirlerinin doğruluğuna inanmak ve bunun yolunu gösteren dine güvenmek değil mi mesele?
  • inanmanın pişmanlığını yaşamam en fazla yaptığım ibadetlerle kalırım ama inanmayanlar ya yanılıyorsa?
  • avuntu değil, hakikat yolculuğudur.
  • inanmayanlara dert olmuştur. allah hidayet versin.
  • iyi ahlak sahibi olmak, vs. kısaca insan olabilmek yeterlidir. herhangi bir dini savunmaktan ziyade; tüm semavi ve semavi olmayan dinleri kapsamaktadır. çoğunun ortak yönü budur; insan olarak dünyaya gelmek, insan gibi yaşayabilmek...
hesabın var mı? giriş yap