şükela:  tümü | bugün soru sor
  • her ne kadar karşı çıkılsa da mevcut olan durumdur. dine inanmak depresyonu engelleyen bir motivasyon sistemidir. ne kadar fakir olsan da öteki dünyadaki vaatler kişilere motivasyon verir, şükretme ile aza kanaat etmeyi ve kötü olayları kabullenmeyi sağlar, insanlara bir amaç verir, ibadetlerin çoğu sosyal içerikli olduğu için sosyal bir davranışta kazandırır ki depresyonun önemli nedeni yalnızlıktır.

özetle insanın bir dini inancı olması önemlidir. kutsal kitaplarda hem öteki taraf hem bu dünyada rahat yaşamanız için inanın denilmesi bu yüzden önemli. tanrı bu yüzden yeryüzüne dini göndermiştir.
  • dine inanmanın enflasyonu engellediği gerçeği yanında kıymeti olmayan hakikat.
  • insanın kendinden daha güçlü bir varlığa inanma ve sığınma ihtiyacından kaynaklanır. buyüzden sefalet ve çaresizlik arttıkça dindarlıkta artar.
  • her ne kadar karşı çıkılırsa çıkılsın beyin ile oturma organını karıştırmaya yol açan durumdur. din bu fazlası çarpıyor.
  • müslümanlıktan agnostizm'e geçiş ve babamın vefatı arka arkaya gelince hafifte olsa varoluş krizi, totaliter faydacılıkta bireysel rollerimiz, amaçlarımız ve dünya düzenleri üzerine düşünmeye başlayıp ölüme(intihara değil) hafiften sempati beslememe bile neden olmuştur.

sonuç: bir gün şu bok ülkede birine delirip sebepsiz yere bilinçli şekilde gırtlağına sağ direk vurup öldürmemek için 4 gün önce lustral kullanmaya başladım. gerçeklik ve algı düzeyinizdeki artış üzüntüden ziyade sinirsel olarak tahammülünüzü azaltıyor. o kadar bıkkınım ki otobüste ter kokan veya bana aptalca şekilde temas eden, metroda ben inmeden binmeye çalışan orospu çocuklarından ölümüne nefret ediyorum, ama bu tepkim normal değil bunuda biliyorum.
  • pek karşı çıkıldığını sanmadığım gerçektir. keşke zamanında "sakın o kitabı*** adam gibi okuyup araştırma, yoksa inanç minanç kalmaz" diye uyarsalardı da ben de şimdi inanaıyor olsaydım.

en basitinden bu dünyada uğradığın haksızlıklara karşı öbür tarafta kesin bir adalet vaad ediyor din. bundan ala antidepresan mı olur? geçtim huriyi muriyi**.
  • işin geyiğini geçin efendim. gayet yerinde ve doğru bir sözdür. 2 yıldır ayda 2-3 kez düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum.
    günün birinde doktorum depresif dönemlerimi dine biraz daha bağlanarak atlatabileceğimi ve bu şekilde manevi bir destek alabileceğimi söylemişti. kendisi ülkenin en prestijli okullarından birinden mezun bu arada. öyle boş bir mesele değil yani.
    peki ben ne yaptım?
    koca bir hiç. :)
    neyse ki düzenli tedavi işe yaradı ve manevi hayatım da bir şekilde yoluna girdi. bu sayede bazı sorunlarımı daha kolay atlatır oldum.

bu arada:

(bkz: rabbin seni terk etmedi)