şükela:  tümü | bugün
  • bir agnostik olarak soyluyorum, kismen dogrudur ancak degildir, soyle anlatayim:
    bilirsiniz ki turkiye'de dogan cogu kisi musluman olarak dogar*. ben de zamaninda musluman olarak dogup buyumus bir vatandastim, ta ki artik oyle olmayana kadar ancak o kisma girmeyecegim simdilik.

sorgulamadan musluman oldugum kisim ergenligimin ortalarina dogrudur, lisede bitmek uzere. yalniz soyle bir gorus var ki ergenlik donemine girmeden olen cocuklarin cennete gidecegi. ıste bu bilgi zamaninda beni baya bir bilinmezlere suruklemistir efenim. bunu ogrendigimde kucuktum, 6-7 yas civarlari, bunun nedeni de agir bir grip gecirmemle olecegimi zannedip etraftaki bazi buyuklere olursem nereye gidecegimi sormamdi. bu soru uzerine bir sekilde cocuklarin ergenlik cagina girmeden olduklerinde cennete gideceklerini ogrendim. ıste durum burada basliyor. neyse ki hastaligim gecti zaten burada yazmamdan da anlarsiniz, ancak bu dusunce bende baya bir obsesiflik derecesine geldi. nedense ergenlik cagina girdikten sonra olursem cennete gitmemin cok daha zorlasacagini dusunup 10 yasima gelince kendimi oldurmeliyim diye dusunmeye basladim. 10 yasima geldigimde dusundum bunu bayagi, ardindan olmenin cok acitacagini dusundugum icin vazgectim. buna benzer baska bir seruvenim daha olmakla beraber, simdilik bunu anlatmanin yeterli olacagini dusunuyorum.

kisacasi, boyle sacma sapan bilgileri gidip cocuklara ogretirseniz, o kucuk insanlar cocuk beyinleriyle garip garip seyler dusunup kendi akillarinda bunu mantikli hale getirebilir, kendilerine zarar da verebilirler. ancak, ileri yaslarda dine inanmanin intihari engelledigini cunku ileri yaslarda korkunun miktarinin farklilasip degisik bir form aldigini dusunuyorum.