şükela:  tümü | bugün
  • saygi insanlar tarafindan farkli sekilde anlamlandirilan bir kavram oldugundan dolayi; hangi saygiyi duymak gibi bir soruyu akla getiren eylem. saygi; inanan insanlarin inanclarina karsi saygili olmayi, yani hakaret etmemeyi ongorur. yine hakaret kavrami, sirius beyefendiginin isledigi gibi farkli sekilde algilanabilir. (bkz: kutsal degerlere hakaret prim yapar mi/@sirius)

inanclarim geregi, sabahin belirli bir saatine kadar uyumak zorunda oldugum anda, varolan ezan sesi, ramazandaki davulcular, bana saygisizlik etmis olmuyorlar mi? veya benim, zora dayali olmadigini siklikla dile getirilen dine inanmama tercihime saygi duyuluyor mu ? kesinlikle benden oncesine dayanan tarihi cikarimlari, sorgulamadan gecirip kabul edemedigmden dolayi bir saygi duyuluyor mu. ? bu akil, inanan kesim tarafindan tanri tarafindan bana bahsedilmis bir bilinc olduguna gore; kendi icerisinde calisip sorgulayip belirli cikarimlar sonucunda cehennemde yanma pahasina inanamiyorsa, bu akla neden saygi duyulmaz. yaratilan olsam dahi, yaradani kabul etmeme, cehennemde yanma istegine neden kimse saygi duymaz.

konu; dine saygi duymak. basligi kavrayamadin abi, ateistlere saygi duymak kastedilmedi eger diyorsaniz kafaya gecirmeden once basligi ; (bkz: #5868443)

sonuc; uyumak istiyorum , lutfen saygili olun.
  • din, bir iki kişinin dahil olduğu inanç grubu olmadığına göre, hayli kalabalık bir topluluğa saygı duymak.
    sadece ateistlerin dine saygı duyması anlamında değil bu tanım, yahudilik hariç her dine saygı duyarım mantığını da kapsıyor.
    tanrı tanımı bir çok insan için saygı duyulması gereken, yaratıcı, en yüce anlamına geliyor. bunu yok sayıp bu tanıma laf etmenin kişiye bir şey kazandırdığını düşünmüyorum. inanıp inanmamak ile saygı duymak arasındaki farkı bilmek gerekiyor bazen.
    namaz kılmak gerektiğini kabul etmeyip namaz kılanlara laf etmemek, başını zorla örtmesi gerektiğini düşünenleri eleştirip başını örtenleri de küçümsememek gibi mesela.
    anlamak, sevmek yahut tabi olmaktan bahsetmiyorum. burada saygı doğru ve evrensel bir kelime sanırım.
    ekşi sözlük benim için her şeyden önce eğlence demek. öyle çok ağırbaşlı, mesaj kaygılı entry yazmak istemem genelde. ama insan üzülüyor, bunalıyor, daralıyor kimi zaman.
  • din, bir topluluğun değil de tek bir kişinin inanışını simgeleseydi de yapılması gerekendir.
    ama bir inanışın din olabilmesi, onu din yapan ibadetlerin uygulanabilmesi için topluluk gerekir. topluluğa saygı duymak ile topluluktan çekindiği için laf etmemek, göt korkusu yaşamak arasında oldukça büyük bir fark vardır.
    saygı duyulması, tercih edilendir.
  • kisinin kendi bilecegi istir.. isteyen saygi duyar isteyen duymaz.. zira allah'a inanirken, dinlere zerre itimadim yoktur.. bu dusunce beni baglar, isteyen inanir, isteyen inanmaz.. ben dini sacma bulurum oteki hayatini adar.. kimsenin de kimseye "e ama neden boyle?" demeye hakki yoktur..
  • "dine saygı duymuyorum" cümlesine saygı duyulmayacak ve şiddet gösterilecek bir yerde söylenmemesi gereken ve hiçbir anlamı olmayan bir cümle.
  • taze kurulmuş olanı ile asırlardır süregelenine fark gözetmeden bakabilmenin sonucudur. parayla değildir, herkes tarafından, her türlüsüne duyulabilir.
  • organize dinlere karşı zorunlu değildir... inananlara da saygı duymak zorunda değildir. inançlarının kutsalı olarak iddia edilen kurumlara da saygı duyulmak zorunda değildir.
    çünkü organize dinler,inananları ve kutsalları ile birlikte insan hak ve özgürlüğüne aykırıdır...
    diğer inançlara saygı duyarım elbet ki organize dinlere inanan hiçkimsenin de diğer dinlere saygı duyduğunu görmedim...
    bir müslüman'ın isa'ya duyduğu saygıya bile inanmazken diğer dinlere saygı duyduklarını ve bu yüzden saygıyı hakkettiklerini söylemek abesle içtigal olur.
  • ayda ezan sesi duymaya benzer, kulak sahibi olmayı gerektirmez.
  • dawkins abimiz "bir kişinin dinine duyduğumuz saygı ancak onun karısının güzel ve çocuklarının akıllı olduğuna duyduğumuz saygıdan farlı olmamalı." demiş, ya da onun gibi bir şey. kopyala yapıştır yapmayım dedim.
  • yalnızca kendi inancına değil, her türlü inanç/inançsızlığa saygı duyan, en azından saygı gösteren insanların beklemeyi hak edebileceği bir şeydir.